ექვსი შეკითხვა პრეზიდენტობის კანდიდატებს
5 კუბური მეტრი შეშა - ღუმელში თუ ფარატინა ქაღალდზე?!წალენჯიხაში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები ზამთარს სიცივეში, სათბობის გარეშე გაატარებენ. საქართველოს პრეზიდენტის საჩუქარი, 5 მ3 შეშა და სლოგანი -"ერთად გავატაროთ ზამთარი თბილად" მხოლოდ მოვარდისფრო ქაღალდზე დარჩა, რომელსაც „ვაუჩერი“ ჰქვია. ხელმოკლე დევნილი ოჯახები შეშის მოპოვებას ვერ ახერხებენ. მათ ის თანხებიც არ გააჩნიათ, რაც ტყეში შეშის დამზადებასა და შინ მიტანას სჭირდება. სამაგიეროდ ხელისუფლება იძულებით გადაადგილებულ პირებს სხვა ალტერნატივას, ელექტროღუმელების გამოყენებას სთავაზობს, თუმცა უმრავლესობას მისი შეძენაც უჭირს.
2007-12-01
მიხეილ სააკაშვილს არ აქვს სწორი ინფორმაცია ,,კამპანია ბოდიშის“ შესახებ, ან შეგნებულად ცრუობს
2007-10-18
კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილები ხელისუფლებისაგან სასმელ წყალსა და შეშას ითხოვენ
ზუგდიდის რაიონის სოფელ ზედაეწერში კომპაქტურად ჩასახლებულ დევნილთა 70-მდე ოჯახი სასმელ წყალსა და გასათბობ შეშას რამდენიმე წელია ითხოვს. ზამთრისათვის მზადება დევნილებმა 2 თვით ადრე დაიწყეს, მაგრამ დახმარების იმედი დღემდე არა აქვთ. აფხაზეთიდან დევნილმა მოსახლეობამ არსებობისათვის აუცილებელი პირობების დაკმაყოფილება ჯერ ადგილობრივი და დევნილი მთავრობისაგან, ხოლო შემდეგ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსაგან მოითხოვა. მათი სოციალური მოთხოვნები ამ დრომდე დაუკმაყოფილებელია. 2007-10-18
სიტყვის აქცია
,,რას ეტყოდით აფხაზ ხალხს 15 წლის შემდეგ” - ეს იყო კითხვა, რომლითაც ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა” მთელ საქართველოს მიმართა. აქცია ჯერ თბილისში გაიმართა, შემდეგ - საქართველოს ხუთ რეგიონში. "აფხაზეთო, მიყვარხარ!", "აფხაზეთი აფხაზების გარეშე არ გვინდა!", ,,გვიყვარდეს ერთმანეთი ისე, როგორც 15 წლის უკან”... ამგვარი გზავნილები დაწერა ხალხმა გურჯაანიდან ზუგდიდამდე. აქციამ აჩვენა, რომ ქართველები აფხაზების მიმართ დადებითად არიან განწყობილნი და მათთან ურთიერთობის მოგვარება მხოლოდ მშვიდობიანი გზით სურთ. აქციაზე ხალხს დაურიგდათ კანფეტები, მასზე მიმაგრებული პატარა ფურცლებით. ფურცლებზე აფხაზური სიტყვები და მათი ქართული შესატყვისი ეწერა.
18 ოქტ. '07
2007-10-03
"დევნილ" სკოლას უჭირს
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს ჟიული შარტავას სახელობის #6 საჯარო სკოლა 12 წელია დევნილობაში ფუნქციონირებს. მისი ამჟამინდელი ადგილსამყოფელი ქუთაისში, ყოფილი კულინარიისა და ეკონომიკის სასწავლებლის შენობის მეხუთე სართულზეა. ამ შენობის დანარჩენ სართულებზე დევნილი მოსახლეობაა დროებით თავშეფარებული. აქ მცხოვრებთა შვილები აქვე სწავლობენ. მათთვის სკოლა და საცხოვრებელი ადგილი ერთადაა და ხშირად გამიჯვნაც უჭირთ, განსაკუთრებით პატარებს, რომლებიც გაკვეთილებს შორის შუალედში დროდადრო სახლშიც შეირბენენ ხოლმე.
2007-09-27
სასტუმრო "ქუთაისის" ირგვლივ აგორებული სკანდალი, რომელიც ქუთაისელი (და არა მხოლოდ) საზოგადოების ყურადღების ცენტრში არაერთხელ მოექცა, მხარეთა მშვიდობიანი მოლაპარაკებით დასრულდა. შპს "ინტერინვესტის" ხელმძღვანელობამ სასტუმროში მცხოვრები დევნილების მოთხოვნა დააკმაყოფილა და მათ საკომპენსაციო თანხა 4500-დან 8000 ამერიკულ დოლარამდე გაუზარდა.
2007-08-10
ხელახალი დევნილობის მოლოდინში
თელავში, სასტუმრო "კახეთში" მცხოვრებ დევნილებს შენობის დაცლის ხუთდღიანი ვადა მისცეს. ამის შესახებ პოლიციამ ისინი გუშინ გააფრთხილა. სასტუმრო, სადაც დევნილთა 60-მდე ოჯახი 1992 წლიდან ცხოვრობს, კომპანია "ცენტრ-პოინტმა" იყიდა. ადგილობრივი ხელისუფლება, ერთ ოჯახს კომპენსაციის სახით რაიონული ბიუჯეტიდან 10 ათას ლარს სთავაზობს. დევნილები აცხადებენ, რომ ამ თანხით ისინი თელავში საცხოვრებლად გამოსადეგი ბინის ყიდვას ვერ შეძლებენ. 2007-08-06
სასტუმრო „ქუთაისის” „უკანასკნელი მოჰიკანები”
შენობაში, რომლის დემონტაჟი უკვე დაწყებულია, წესით ადამიანები არ უნდა ცხოვრობდნენ. არადა, აივნებზე სარეცხია გადმოფენილი. სახელდახელოდ გაბმულ თოკებზე დამაგრებული შარვლის, ხალათისა და სხვა წვრილმანის მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, აქ ახალგაზრდები აღარ უნდა იყვნენ დარჩენილები.2007-08-03
პანკისელი ჩეჩნები მესამე ქვეყანაში გადასვლას ითხოვენ
„ყველანაირ პირობებში ცხოვრებას მივეჩვიეთ, ჰოდა, ქუჩაში დგომაც არ გაგვიჭირდება. პანკისში ვეღარ დავბრუნდებით. იქ დაუცველები ვართ. იქ ჩვენს სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება,“ - ასეთი განცხადება გააკეთა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას ერთ-ერთმა პანკისელმა ჩეჩენმა მაგამედ ხასაევმა, რომელიც ხუთ ჩეჩენ ლტოლვილთან ერთად ყაზბეგის #2-ში, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (გლუკის) შენობასთან 1 აგვისტოს გამოჩნდა. ისინი კომისარიატისგან მესამე ქვეყანაში გადასვლას ითხოვენ. 2007-07-06
სტატუსდაკარგული ჩეჩენი ლტოლვილები
პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წარმომადგენლებს არაკომპეტენტურობაში ადანაშაულებენ. მათი თქმით, სამინისტრომ 200-მდე ლტოლვილს სტატუსი არასწორად შეუწყვიტა, რის გამოც მათ საქართველოში დროებითი ბინადრობის მოწმობას არ აძლევენ. 2007-07-05
“ქუთაისელი” დევნილები არ ნებდებიან
ქუთაისში მცხოვრებ დევნილებსა და ადგილობრივ სამართალდამცავებს შორის ჯერ კიდევ თვეების წინ დაწყებული ხმამაღალი შელაპარაკება ხელჩართულ ბრძოლასა და მოგვიანებით, უდანაშაულო ადამიანების დაპატიმრებაში გადაიზარდა. დავის საგანი კვლავ სასტუმრო “ქუთაისში” დევნილთა ყოფნა-არყოფნის საკითხი გახდა. 2007-06-25
კოჭებამდე ქვედაბოლოსა და მოყვითალო თავსაბურავში გახვეულ ჩეჩენ მადინას ლამაზი თვალები აქვს. მარტო თვალები კი არა, საერთოდაც ისეთი ლამაზია, რომ უნდა ვაღიარო, გაკვირვებული ვრჩები. და თუ ვინმე მკითხავს ჩეჩენი საიდი რატომ მოგეწონაო, ვეტყვი, ასეთი გულღია ღიმილი, იშვიათად მინახავს-მეთქი... 2007-06-18
ქუთაისელ დევნილებს, რომლებიც ქალაქის ცენტრში არსებულ სასტუმრო „ქუთაისში“ თითქმის 15 წელია ცხოვრობენ, გასახლების საფრთხე აღარ ემუქრებათ. ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დევნილთა ადვოკატის შუამდგომლობა, შეწყვეტილიყო სასტუმროდან იქ მცხოვრებ პირთა გასახლება, ხოლო ფირმას რომელიც სასტუმროს მფლობელია, შეჩერებოდა უფლებამოსილება, დააკმაყოფილა. 2007-06-18
ლიკვიდირებულის ოჯახი შსს-გან ზიანის ანაზღაურებას ითხოვს
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგია პანკისის ხეობის სოფელ დუისში მცხოვრები მალხაზ გუმაშვილის სარჩელს განიხილავს. მოსარჩელე მოითხოვს, სასამართლომ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მიყენებული ზიანის ანაზღაურებისათვის, მის სასაგებლოდ 15 ათასი აშშ დოლარის გადახდა დააკისროს. 2007-06-11
კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილები დახმარებას ითხოვენ
ზუგდიდში გრიბოედოვის ქუჩაზე ყოფილ „ყრუ-მუნჯთა” საზოგადოების შენობაში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილი 33 ოჯახი დახმარებას ითხოვს. შენობის ახალი მეპატრონის მიერ წაყენებული ულტიმატუმის ვადა პირველ ივნისს ამოიწურა. მართალია მეპატრონე კვიკვიანიამ წერილში მითითებული ძალა, პოლიცია არ გამოიყენა, მაგრამ დევნილები შიშობენ, რომ მათი გასახლება შეიძლება უიარაღოდაც მოხერხდეს. 2007-05-30
„ჩვენ უფლებააყრილი ადამიანები ვართ“
ბოლო პერიოდში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს აფხაზეთიდან დევნილები ხშირად აკითხავენ. ისინი საკუთარი უფლებების შელახვაზე ჩივიან და უამრავ ფაქტებსაც ყვებიან. საჩივარი მრავალფეროვანია: ზოგიერთი მათგანი უმუშევრად დარჩენას, ზოგიც აუტანელ საცხოვრებელ პირობებს ან გასახლებასთან დაკავშირებულ დაუსრულებელ დავიდარაბას უჩივის. 2007-05-16
პანკისიდან ჩამოსული ჩეჩენი ლტოლვილები დროებით დაიშალნენ
გუშინ ღამით, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის შენობის წინ დაბანაკებული ჩეჩენი ლტოლვილები, სამართალდამცავებთან შეთანხმების შემდეგ, დაიშალნენ. ერთ-ერთი პანკისელი ჩეჩენის განცხადებით, სამართალდამცავებსა და ლტოლვილებს შორის სიტყვიერი შეთანხმება შედგა, რის შემდეგაც მათ დაშლა გადაწყვიტეს. გარდა ამისა, გლუკიდან გამოვიდა ოფიციალური შეტყობინება, რომ ერთ კვირაში ისინი ლტოლვილებს, მესამე ქვეყანაში გადასახლების შესახებ, ოფიციალურ პასუხს გასცემენ. ლტოლვილები კვლავ თბილისში რჩებიან და გლუკის პასუხს ელოდებიან. 2007-05-15
ჩეჩენი დევნილები ევროპაში გადასვლას ითხოვენ
პანკისელი ჩეჩნები მეორე დღეა ყაზბეგის #2-ში, გაეროს უმაღლესი კომისარიატის ეზოში აქციებს მართავენ. 30 ლტოლვილისაგან შემდგარი 7 ოჯახი გაეროს უმაღლეს კომისარიატს მათი პრობლემებით დაინტერესებას სთხოვს და აქციის შეწყვეტას არ აპირებს. 2007-04-30
ომბუცმენი ლტოლვილთა სამინისტროს წინააღმდეგ
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს უპირისპირდება. ის კონკრეტულ დარღვევებზე საუბრობს და დევნილთა დასაცავად წერილს პრეზიდენტს უგზავნის. მინისტრი ხევიაშვილისთვის კი სუბარის მოსაზრებები არაფერს ნიშნავს და ურჩევს, თანამდებობა დატოვოს. [1] 2

08:31, Tuesday, 21.05.2013
The IDPs living in Tsalenjikha will spent this cold winter without firewood. A gift from President Saakashvili  and his slogan –“Let’s spent winter together warmly” remains only on the pink vouchers. Poor IDP families are not able to buy the firewood. They do not even have the money necessary for storing the firewood in the forest and taking the wood home. Instead, the Georgian government offers another alternative - electric stoves, but the majority of IDPs cannot afford them.
2007-10-18
Densely Populated IDPs Demand (Drinking) Water and Firewood from the Government
Approximately 70 IDP families from the village Zedaetseri in the Zugdidi region, Village Zedaetseri demand drinking water and firewood. The IDPs started the preparation process for winter 2 months before winter begins, but they still do not have any hope of receiving help. The IDPs from Abkhazia first requested local and IDP governments to satisfy their needs with regard to their living conditions first and then asked the Ministry of Refugees and Resettlement. Their social demands are still unsatisfied.
2007-10-03
IDP School Is In Trouble
Zhiuli Shartava Public School # 6 has been operative for 12 years. The school falls under the Ministry of Education and Culture of the autonomous Republic of Abkhazia. It is currently located in Kutaisi on the fifth floor of the former vocational school for cooking and economics. IDP’s live on the other floors of the building and their children go to that school. The IDP’s have flats and a school in one building. During breaks children can go home to have a snack.
2007-09-27
The scandal about hotel “Kutaisi” that attracted public attention, ended with peaceful agreement. The board of the Interinvest Ltd satisfied the demand of IDPs residing in the hotel and paid them compensations from 4500 to 8000 USD.
2007-08-10
In the Expectation of Internal Re-Displacement
IDPs residing in Telavi based hotel of Kakheti” were given five days to leave the building. The police warned them about it yesterday. The hotel, where nearly 60 families have lived since 1992, was purchased by Centre-Point Company. Local government offered 10 000 lari as compensation to each family from district budget. The IDPs said that they will not be able to buy any accommodation in Telavi with the money.
2007-08-06
“Last of the Mohicans” in Hotel “Kutaisi”
As a rule, people must not live in the building that is under deconstruction. But there are some laundries hanging on verandas of the hotel. According to trousers, shirts and some other clothes hanging on the rope we can easily guess that inhabitants are not young people.
2007-08-03
Chechen Refugees Residing in Pankisi Gorge Demand Resettlement to a Third Country
“We have got used to all kind living conditions, so it will not be difficult to stay in the street either. We will not return to Pankisi. There we are unprotected. Our lives are in danger there,” said a Chechen refugee Mahamed Khasaev in his conversation with the Human Rights Center (HRIDC). He appeared in front of the building of UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Kazbegi Street #2 together with other five Chechen refugees. They demanded the UNHCR to resettle them to a third country.
2007-07-06
Chechen Refugees Lost Status
Chechen refugees residing in the Pankisi Gorge blame the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation for incompetence. They claim that the ministry has deprived the refugees from their status illegally; so they will not issue IDs for Temporary Residence to them in Georgia. Consequently they will not receive fourteen-lari allowance anymore. UN High Commissioner for Refugees stops Food Program and Free Medical Aid for refugees.
2007-07-05
IDPs from Kutiaisi Are Not Going To Surrender
Several months ago an argument started between IDPs from Kutiaisi and local law enforcers that later turned into a serious clash. Finally innocent people were arrested. The reason for the incident was IDPs’ eviction in the hotel of “Kutaisi”. Although the court temporarily deprived the owner firm from its power on the hotel, representatives of the “Interinvest” still force the inhabitants out of the hotel.
2007-06-25
2007-06-18
IDPs residing in the hotel “Kutaisi” in the center of the city for nearly fifteen years do not face the danger of eviction anymore. Kutaisi Regional Court satisfied the motion of the IDPs’ lawyer who demanded to stop the eviction process of the people from the hotel and the owner of the hotel was seized of its power.
Evicted Family Demands Reimbursement from the Internal Ministry
Administrative Bureau of the Tbilisi Regional Court discusses the appeal of Malkhaz Gumashvili, a resident of the village of Duisi in Pankisi Gorge. Gumashvili demands the court order the Georgian Internal Ministry to reimburse him personal damages of 15,000 USD. As a result of the bloody special operation, the policemen killed two people. The Unit of Special Mission murdered twenty-three-year-old Vakho Gumashvili and the brother of the suitor, Avto Gumashvili, died in the subsequent house fire. Residents of the gorge still suffer from the trauma as a result of the special operation.
2007-06-11
IDP’s require assistance
33 IDP families living in Zugdidi require assistance from the government. A new owner of the building asked residents to leave the building on June 1. Otherwise, he threatened to use force. Although the date of ultimatum has expired, the owner still has not used force. IDPs are still afraid that Kvikvinia will manage to evict them without the police.
2007-05-30
“We Are People Deprived of All Rights”
IDPs from Abkhazia have visited the Human Rights Center’s Kutaisi office lately. They complain about their rights being violated and recall many facts, too. Their complaints are varied: some complain about unemployment, others complain about poor living conditions or evictions.
2007-05-16
Chechen Refugees from Pankisi Gorge Have Temporarily Stopped Demonstration
Last night, Chechen refugees left the area in front of the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) where they had camped down recently. They left the area after having reached some agreements with law enforcers. According to one of Chechen refugee, they had made some verbal agreement with law enforcers and decided to leave the area. Besides that, the refugees received an official notification from the UNHCR that they would receive an official reply to their demand to resettle to a third country within a week. Refugees stayed in Tbilisi and are waiting for the reply from the UNHCR.
2007-05-15
Chechen Refugees Demand To Resettle to Europe
Chechen refuges from Pankisi Gorge have been holding protest demonstrations in the yard of the UN High Commissioner’s office in Kazbegi Street # 2. Seven families with thirty people demand the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) to draw their attention to their problems and do not intend to stop demonstration.
2007-04-30
Ombudsman against the Ministry of Refugees
Public Defender, Sozar Subari, opposes the Ministry of Refugees and Accommodation. He speaks about concrete violations of the Ministry and petitions to the President to protect IDPs. The Minister Kheviashvili does not consider Subari’s statements serious and advises him to resign.