10:41, Thursday, 20.06.2013
საქართველოს შეიარაღებული ძალების მე-4 ბრიგადის 41-ე ბატალიონის მეთაური კობა სერგია რუსული აგრესიის მსხვერპლი გახდა. იგი 9 აგვისტოს ნიქოზთან მომხდარი შეტაკების დროს დაიღუპა. დაკარგულ ჯარისკაცს ახლობლები 3 თვის განმავლობაში ეძებდნენ. სერგია ერთ-ერთი იმ ჯარისკაცთაგანი აღმოჩნდა, რომელიც მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალეს. ნომერ 27/27 ჯარისკაცის ამოცნობა მხოლოდ დნმ-ის ანალიზით მოხერხდა. მას ორი მცირეწლოვანი ვაჟი დარჩა. კობა სერგიას მეუღლე იმ 65-ლარიანი პენსიის დანიშვნას აპროტესტებს, რომელიც სახელმწიფომ დაღუპული ჯარისკაცის ოჯახს კომპენსაციის სახით გამოუყო.
2008-11-25
ქართულ-აფხაზურ შეტაკებებზე ობიექტური ინფორმაცია არავის აქვს
ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონაში ვითარება დღითიდღე იძაბება. ადმინისტრაციული საზღვრის მთელ პერიმეტრზე შეიარაღებულმა შეტაკებებმა პერმანენტული სახე მიიღო. თითქმის ყოველდღიურად ხორციელდება მსხვერპლით თუ უმსხვერპლოდ დასრულებული სამხედრო ოპერაციები, რომელიც ყველა შემთხვევაში მშვიდობიან მოსახლეობას აზარალებს. ინციდენტების მიზეზებთან დაკავშირებით კი ობიექტური ინფორმაცია არ არსებობს.
2008-11-17
პოლიციელის მკვლელობის დეტალები
15 ნოემბერს ქართულ-აფხაზურ ადმინისტრაციულ საზღვართან მომხდარი ორმხრივი სროლის შედეგად შსს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველოს მე-2 სამმართველოს თანამშრომელი, 33 წლის ზურაბ ჯეჯელავა დაიღუპა. წალენჯიხის რაიონის სოფელ ფახულანთან, აფხაზურ-კაზაკურმა შეიარაღებულმა ფორმირებებმა ქართველ სამართალდამცავებს ცეცხლი მაშინ გაუხსნეს, როცა ისინი სოფელ ქალაღალის მიმართულებით პატრულირებას ახორციელებდნენ. შეიარაღებულმა პირებმა მშვიდობიანი მოსახლეობაც მძევლად აიყვანეს და ინცინდენტის ადგილიდან მიიმალნენ.
2008-11-11
მოკლული ჯარისკაცის ოჯახს ემუქრებიან
წამებით მოკლული ჯარისკაცის, როინ შავაძის ოჯახს გაჩუმების სანაცვლოდ თანხას სთავაზობენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში ემუქრებიან, რომ ოჯახის წევრებს ნარკოტიკს ან იარაღს ჩაუდებენ, ან კიდევ უბედური შემთხვევის მსხვერპლი აღმოჩნდებიან. გარდაცვლილის მეუღლე ციცინო შავაძემ და მისმა ძმამ, მუქარის შესახებ აჭარის პროკურატურაში განცხადება უკვე შეიტანეს. ოჯახი, გუშინ, სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმაც მოინახულა.
2008-10-22
საქართველოში სამოქალაქო თავდაცვა არ არსებობს
ომის შემდეგ ცხინვალის რეგიონიდან იძულებით გადაადგილებული პირები ყვებოდნენ, როგორ უწევდათ მათ საკუთარი სახლების დატოვება და შემოვლითი გზებით, ფარულად ოკუპანტებისგან თავის დაღწევა. აფეთქებებს პანიკა თბილისშიც მოყვა, რამაც თავის  პიკს 11 აგვისტოს მიაღწია, როდესაც კახეთისკენ მიმავალი საავტომობილო ტრასა იმდენად გადაიტვირთა, რომ გადაადგილება პრაქტიკულად შეუძლებელი გახდა.  ომმა გვიჩვენა, რომ საქართველოში სამოქალაქო თავდაცვის სექტორი პრაქტიკულად არ არსებობს. რას ითვალისწინებს სამოქალაქო თავდაცვა? ვის ევალება ამის განხორციელება და რა საფრთხეს მოიცავს ამ სექტორის არარსებობა სამოქალაქო მოსახლეობისთავის?
2008-09-12
რეზერვისტის მონათხრობი:
„რასაც მეთაურები რეზერვის დროს გვეუბნებოდნენ, ბრძოლის ველზე იმის მესამედიც რომ გაეკეთებინათ, ასეთ რაღაცებს აღარ მოგიყვებოდი“...
8 აგვისტო. ღამე. ომი სულ ახალი დაწყებული იყო. გორის ქუჩები ჩაბნელებული. და რეზერვისტები გორის ქუჩებში,  ტროტუარებზე  ერთმანეთის გვერდიგვერდ ჩუმად ისხდნენ. დღემდე ყვებიან, თუ როგორ დატოვეს ისინი ომის დროს უპატრონოდ, მეთაურების გარეშე, როგორ დაურიგეს უვარგისი იარაღი, როგორ აშიმშილებდნენ. გთავაზობთ ერთ-ერთი რეზერვისტის, 23 წლის გურამის მონათხრობს.
2008-08-24
დაღუპულია 215, დაჭრილია 1 469 ადამიანი
საქართველოში განხორციელებული რუსული აგრესიის შედეგად, ამ დროის მონაცემებით, დაღუპულია 215 ადამიანი, დაჭრილია 1 469 მოქალაქე, 70 კი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა. ეს მონაცემები ჟურნალისტებს საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარემ გივი თარგამაძემ დაღუპულთა და უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების კომისიის სხდომის დასრულების შემდეგ მიაწოდა. საომარი მოქმედებების თვითმხილველების თქმით კი, მსხვერპლი უფრო დიდია.
“ჰუმანური რუსები” ანაკლიელებს ბომბდამშენებისგან იცავდნენ
შესაძლოა დაუჯერებელიც იყოს, მაგრამ ფაქტია - შავიზღვისპირა სოფლის მოსახლეობა რუსული საჰაერო ავიაციის შეტევას გაურბოდა და თავს რუსეთის სამხედრო ძალების ბლოკ-პოსტს აფარებდა. 10 აგვისტოს, სოფელ ანაკლიაში, რუსული ავიაციის მიერ განხორციელებული საჰაერო იერიშის პარალელურად საკუთარი სახლებიდან გახიზნულ ადამიანებს სოფლის ცენტრში განლაგებული რუსი სამხედროები რკინის კარებს ფართოდ უღებდნენ. მათი მხრიდან გამოვლენილი ჰუმანურობის დასტურად კი რუსები ფოტო-ვიდეო კამერებს განუწყვეტლივ აჩხარუნებდნენ. რუსი სამხედროების "წუხილი" ანაკლიელებმა ცინიზმად შეაფასეს.
2008-08-22
მოჩვენებების ქალაქი...
დაცარიელებულ ქალაქში ოდნავი ცხოვრება დილის 10 საათიდან 6 საათამდე შეიმჩნევა. მანამდე და მერე ცენტრალურ ქუჩებში რუსის ჯარისკაცები დაბორიალებენ. საცხოვრებელი სახლების სარდაფებში დამალული მოსახლეობა პატარა ხმაურზეც რეაგირებს. დღის საათებში კი გორის ქუჩებში ალაგ-ალაგ ჩქარი ნაბიჯებით მოსიარულე მოხუცს ან ასაკოვან ქალს ან კაცს დაინახავ. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო დღეებში რუსის ჯარისკაცები მშვიდობიან მოსახლეობას აღარაფერს უშავებდნენ, ხალხისთვის შუა ქუჩაში მოსიარულე ჯარისკაცები მაინც არასასამიამოვნოდ აღიქმებოდა.

What is the Value of Georgian Soldier? A Mere 65 GEL for his Children
Koba Sergia, commander of the battalion # 41 within under Brigade # 4 of the Georgian armed forces was killed during the August Georgian-Russian war.. He was killed on August 9, 2008 during military operations near the village of Nikozi, South Ossetia. His relatives have been looking for him for 3 months. It was learned that Sergia was one of those soldiers who were buried on Mukhatgverdi Cemetery of Unknown Soldiers. The soldier 27/27 was identified only after a conclusive DNA test was conducted. He left two young sons behind and a grieving wife. His wife does not appreciate that the lost of her husband is rewarded by the government a mere 65 – the value of a fallen Georgian hero. 2008-11-26
Locals and Soldiers Clash in Akhaltsikhe
2008-11-25
“For-All-Sides” Lack of Impartial Information about Georgian-Abkhazian Clashes
The situation is becoming tenser day-by-day in the Georgian-Abkhazian conflict zone. Armed clashes have become permanent along the entire perimeter of the administrative border. Military operations are conducted almost every day and it ends with or without victims; peaceful civilians are the most likely to be injured in this war of nerves. Matters are made worse since there is a lack of impartial information as to why these incidents continue to occur and understanding who stands behind all these incidents. 2008-11-17
Details of Policeman’s Murder
On November 15 thirty-three-year-old Zurab Jejelava, officer of the division # 2 of the Main Department for Special Unit within the Ministry of Internal Affairs, died as a result of the double-fire at the Georgian-Abkhazian administrative border. Abkhazian band formations opened fire at Georgian law enforcers at the village of Pakhulani in Tsalenjikha district when they were patrolling in the direction of the village of Kalaghali. Armed militants took hostages among local inhabitants and disappeared from the scene of crime.2008-11-11
Family of Murdered Soldier Is Threatened
The family of Roin Shavadze, soldier who was first tortured and then murdered has been offered money in exchange for keeping quiet about the case. Otherwise it is claimed that either drugs or weapon will planted on family members, or they will become the victims of some accident. Tsitsino Shavadze, wife of the murdered soldier, and her brother have already shared information about the brutal threats with the prosecutor’s office of the Adjara Autonomous Republic. Yesterday, Sozar Subari, Georgian Public Defender, visited the family.
2008-10-22
Disaster Preparedness and Civil Defense Response Doesn’t Work in Georgia
IDPs from Tskhinvali region retell how they had to abandon their houses escape from the approaching occupants through alternative side roads. People in Tbilisi were also in a state of panicked too explosions; the situation was particularly tensed on August 11 when the motor-way Tbilisi-Kakheti region was so overcrowded that people could not move because of the traffic. The war demonstrated that civil security is working in Georgia at all. What does emergency response mean? Who should be responsible for responding to such situations and what danger do people face if the state does not have proper civil response system in emergency situations?2008-09-12
A Reservist Story of Survival in South Ossetia
“If I had implemented at least the one-third of the orders commanders gave us, we would not have had this conversation…”
It was night of August 8 and the war had just started. The streets of Gori were dark and reservists were sitting on the pavement in the street. They still tell stories how commanders left them without attention; how they had been provided with inferior weapons. They were now hungry and did not know what to expect in the nearest future. Here we represent the story of one twenty-three-year-old Gurami, a reservist in the Georgian army.2008-08-24
Casualties: 215 Killed 1, 469 Wounded in Georgian-Russian Conflict
As a result of Russian aggressive actions in Georgia, and based on current data, 215 people were killed and 1,469 are wounded; 70 people are still missing. Givi Targamadze, the chairman of the Defense and Security Committee of the Georgian Parliament reported this information to the journalists after the Commission for the Search of Killed and Mission during the Conflict was especially established. However, witnesses of the military operations claim that the number of victims is actually much larger.2008-08-24
Russian Provide Safety to Residents of Anaklia from Bombing Raid
It might sound incredible but it is factual: residents of the Black Seaside village were escaping the fallen bombs from Russian aircraft and they were able to find shelter at the check point that belongs to Russian forces. On August 10, in parallel to Russian bombing raids, Russian soldiers deployed in the center of the village of Anaklia opened the iron gate of their checkpoint in order to provide protection to the locals. Russian soldiers were recording the event on video and photo cameras in order to demonstrate their human behavior. Residents of Anaklia, however, considered the display of mercy of Russian soldiers as being something that was not a true act of altruism, and was rather a cynic act more suited to PR than humanitarian grounds. 2008-08-22
Special Frontline ReportLife can only be experienced from 10:00 AM to 6:00 Pm in the abandoned city of Gori. Russian soldiers are strolling along the streets in Gori in the morning and in the evenings. People, who holed up in the basements of residential flats are jittery and react on the smallest noise, even a mouse. During the day you can see an elderly woman or man hurriedly going home. Regardless that the Russian occupants have not do anything harmful to innocent civilians during recent few days, people are still not content see Russian soldiers in Gori.