13:33, Sunday, 19.05.2013
საქობოს მცხოვრებლები ჰოლანდიის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გამოყოფილი გრანტის ხარჯვის კანონიერების შესწავლას ითხოვენ
სიღნაღის რაიონის სოფელ საქობოს მოსახლეობა ჰოლანდიის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გამოყოფილი გრანტის ხარჯვის კანონიერების შესწავლას ითხოვს.
2009-12-17
თბილისის აფთიაქებში პირბადეების დეფიციტია, პრემიერ-მინისტრი იტყუება
საქართველოში H1N1 ვირუსით ინფიცირებულთა  რაოდენობის მატებასთან ერთად მოთხოვნა მედიკამენტებსა და პირბადეებზე დღითიდღე იზრდება. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის მონაცემებით, დღეისათვის ლაბორატორიულად 647 შემთხვევაა დადასტურებული. აქედან 8 მძიმე შემთხვევაა. საშიში ვირუსით 5 ადამიანის გარდაცვალებამ მოსახლეობა პანიკაში ჩააგდო.
2009-11-16
შოთა ცანავა: „საზღვარზე შემოსვლისას ადამიანს ვერც ერთი ექიმი ვერ შეატყობს, აქვს თუ არა ღორის გრიპი“
საქართველოში გრიპის ახალი ტიპის ვირუსით - ე. წ „ღორის გრიპით“ (იგივე H1N1) დაავადებულთა რაოდენობა ნელი ტემპით, მაგრამ მაინც მატულობს. ამ ეტაპისთვის, საერთო ჯამში, ლაბორატორიულად 65 შემთხვევაა დადასტურებული, მაგრამ საშიში გართულება არც ერთ ინფიცირებულს არ ჰქონია. შემთხვევების უმეტესობა დაკავშირებულია საზღვარგარეთის ქვეყნებიდან ადამიანების საქართველოში შემოსვლასთან. ამიტომ საზოგადოებას ლოგიკურად აინტერესებს, რატომ არ არის გამკაცრებული კონტროლი საზღვრებზე და განსაკუთრებით - აეროპორტში, რათა თავიდან ავიცილოთ გრიპის საშიში ეპიდემია ქვეყანაში.
2009-09-29
„დაგაინვალიდებ, რომ ვეღარაფერი დაწერო“
„ყელს გამოგჭრი შე დამპალო. გეძებ უკვე და სადაც გნახავ, ისე გაგანადგურებ, არც დავფიქრდები. იძულებული გამხადე. თავს რატომ არ მანებებ, ვერ გაიგე შენ, რომ მე არ უნდა შემეხო?“, - ამ სიტყვებით შპს „ჯანმრთელობა“ სიღნაღის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორმა გოგი ნიკვაშვილმა მოგვმართა. მთავარი ექიმის გაღიზიანება, ჩვენს მიერ, მის შესახებ სხვადასხვა დროს გამოქვეყნებულ სტატიებს უკავშირდება.
2009-09-25
სად გადის ზღვარი სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამასა და მის ეფექტურობას შორის [ვიდეო]
რამდენად ეფექტურია სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამა საქართველოში? რამდენად რეალურია ის კრიტერიუმები, რომლის მიხედვითაც ხდება იმ ადამიანების სიის დადგენა ვინც სახელმწიფოსგან დახმარება უნდა მიიღოს? ეს კითხვები მას შემდეგ გაგვიჩნდა, რაც „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ პროგრამის მიმდინარეობით უკმაყოფილო ადამინების მიერ შემოტანილი განცხადებების რაოდენობამ იმატა.
2009-08-12
პრეზიდენტის ძმის ბიზნესს შეწირული ადამიანები
მკერდის, ყელის და კანის სიმსივნე, ინტოქსიკაციის ზოგადი მოვლენები, ღვიძლის ციროზი, ეს იმ დაავადებების არასრული ჩამონათვალია, რითაც საგარეჯოს რაიონის სოფლებში, ნინოწმინდასა და წყაროსთავში მცხოვრებნი  ნავთობის ამოფრქვევის შემდეგ მასობრივად დაავადდნენ. ნავთობკომპანია „კანარგო-ჯორჯიას“ კუთვნილ ჭაბურღილზე მომხდარი ავარიის შედეგად განადგურდა ასობით ჰექტარი ტყის მასივი, დაბინძურდა წყალი და ნიადაგი. ადამიანები ცოცხლად ლპებიან. მნიშვნელოვნად იმატა სიკვდილიანობამ. უკიდურესად მძიმე მდგომარეობის მიუხედავად, ნავთობკომპანიაში ირწმუნებიან, რომ ავარიას მკვეთრად უარყოფითი შედეგები არ მოჰყოლია.
2009-06-19
დაკავებულებს სამედიცინო დახმარების აღმოჩენაზე უარს ეუბნებიან
ვაკო გრძელიშვილისადმი სამართალდამცავების განსაკუთრებული სისასტიკე მისი წარსულითაა გამოწვეული
პოლიციელების მიერ მშვიდობიანი დემონსტრანტების დარბევას, მათი დაპატიმრებაც მოჰყვა. დაკავებული 39 დემონსტრანტიდან, ამჟამად პატიმრობაში 5 რჩება. დანარჩენს კი ჯარიმის სახით 400 ლარის გადახდა დაეკისრა.
2009-02-02
აბორტების ასაკი გაახალგაზრდავდა და 14 წლის გოგონები იკეთებენ
21-ე საუკუნეში არალეგალური აბორტები ისევ პრობლემაა. არადა, აღნიშნულის გამო,  მსოფლიო მასშტაბით, 67 900 ქალი იღუპება. ეს თემა აქტუალურია საქართველოშიც, მით უფრო, რომ აბორტების ასაკი გაახალგაზრდავდა და მუცლის მოსაშლელად 14-19 წლის გოგონები ექიმებს ხშირად მიმართავენ.

07:44, Thursday, 20.06.2013
Residents of Sakobo Village Request to Study Legality of Expenditure of the Grants Allocated by Dutch International Organization
Residents of Sakobo village in Sighnaghi district request to study the legality of expenditure of the grants allocated by the Dutch international organization.
2009-12-17
There Is Deficiency of Medical Masks in Tbilisi Drug-Shops, Prime-Minister Is Lying
The more people are infected with N1H1 in Georgia the more people ask for medicines and masks. According to the National Center for Disease Control, estimated 647 patients have the virus in the country. Among them, 8 patients are in poorest conditions. Death of 5 people because of the virus panicked the population.
2009-11-16
Shota Tsanava: “Doctor Cannot Detect a Person Crossing the Border Has H1N1 or Not”
More and more people get ill with H1N1 in Georgia though their number increases slowly. At the moment, 65 people have H1N1 in Georgia but none of them have acute forms of the flu. Most of the people got infected abroad. Consequently, the society is curious why the control is not reinforced at the border and particularly in the airport in order to avoid the danger of epidemics in Georgia.
2009-09-29
“I will kill you. I am looking for you and wherever I see you, I will kill you without considering anything. You compelled me to do it. Why are not you leaving me alone? Have not you heard that you should not bother me?” Gogi Nikvashvili, director of Sighnaghi district hospital “Janrmteloba Ltd” threatened the journalist. The chief doctor of the hospital was irritated by the articles we have published about him. Nikvashvili
2009-09-25
Where Is the Boundary between the Poverty Reduction State Program and Its Efficiency?
How efficient is Poverty Reduction State Program in Georgia? How real are those criteria which are used to list impoverished people who should get allowances from the state? The Human Rights Center got interested in the problem after many discontent people applied to the center for help.
2009-08-12
Some people are suffering due to the financial interests of the brother of the President of Georgia
Breast, throat and skin cancer; general signs of intoxication; hepatocirrhosis– these are only several of the diseases from which many inhabitants of the villages of Ninotsminda and Tskarostavi, Sagarejo District. suffer after an oil  pipeline burst  in the villages. After an accident on the bore-well of Kanargo-Georgia hundreds of hectares of forest were destroyed and the water and soil were polluted. The resulting injuries to healtt are very serious. The death rate has increased substantially. Even though the situation is extremely difficult the oil company claims that the accident did not cause the extremely negative consequences.
2009-06-19
The Detainees Are Refused Medical Assistance
Law enforcers are particularly severe towards Vako Grdzelishvili because of his past experience
On June 15, policemen initially dispersed and then arrested demonstrators in front of the Ministry of Internal Affairs. Out of 39 detainees only 5 remain in the custody now. The rest were bailed with 400 GEL.
2009-02-02
Abortion Age Decreased – Now Girls of 14 Have Abortions
68 000 Women Die from Illegal Abortions around the World
The problem of illegal abortions is still serious in the 21st century. 67 900 women died from illegal abortions in the world ever year. Illegal abortion is a problem in Georgia as well. 14-19 year old girls apply to doctors for abortions more frequently.  It is new for the country.