03:12, Thursday, 23.05.2013
წალენჯიხის რაიონის სოფელ მუჟავაში განხორციელებულ აფეთქებას ორი ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა. რაიონის გამგებელი გია მებონია და ადგილობრივი მცხოვრები ოთარ საბულუა აფეთქების შედეგად ადგილზევე დაიღუპნენ. შემთხვევის ადგილზე დაჭრილი ზვიად ლაგვილავა კი ურთულესი ქირურგიული ოპერაციის შედეგად მკურნალობას ზუგდიდის ცენტრალურ საავადმყოფოში გადის. ოფიციალური ინფორმაციით აფეთქება მართვადი ნაღმის საშუალებით რუსულ-აფხაზური ბლოკ-პოსტიდან მაშინ განხორციელდა, როცა სამართალდამცავები, გამნაღმველები, ხელისუფლების წარმომადგენლები და ჟურნალისტები ღამით დაცხრილული საბულუას სახლის დასათვალიერებლად იყვნენ მისულები.
2008-10-27
რუსეთი დიდი, ფუმფულა ფისუნიაა, რომელსაც ვერ გაუგეს – როგორ დაიწყო აგვისტოს ომი?
ქართული არმიისა და ქვეყნის ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის ფიასკომ ქართველ მაღალჩინოსნებს დაანახა, რომ არც ერთ ქვეყნას არ შეუძლია საიმედო სამხედრო ძალის გარეშე ნორმალური საგარეო პოლიტიკის წარმოება. ბევრს მსჯელობენ იმაზე, თუ როგორ დაიწყო ომი. საქართველოს ახლანდელი მდგომარეობის გაანალიზებისას, ომის დაწყების საკითხმა, შესაძლოა, ბევრი აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვიოს. დღევანდელი გადმოსახედიდან შეიძლება ითქვას, რომ საქვეყნოდ ცნობილი ამერიკის წვრთნისა და აღჭურვის პროგრამა წარუმატებელი იყო. ეს პროგრამა უფრო მეტად ქართული ჯარების გაწვრთნაზე იყო გათვლილი ერაყსა და ავღანეთში შემოდგომი როტაციისთვის, ვიდრე საქართველოს "დემოკრატიულად არჩეული" მთავრობის მიერ ქვეყნის მთლიანობის აღდგენაზე.
ქეიფი და დროსტარება პედაგოგების ხელფასების ხარჯზე
ბაკურციხის აგრარულ-სამრეწველო კოლეჯის 35 პედაგოგი მეორე წელია 2006 წლის აგვისტოს, სექტემბრის, ოქტომბრის, ნოემბრის და დეკემბრის თვეების ხელფასებს უშედეგოდ ითხოვს. ოფიციალური ინფორმაციით, პედაგოგები უხელფასოდ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2006 წლის 24 მაისის გადაწყვეტილების საფუძველზე დარჩნენ. საკრებულომ ბაკურციხის კოლეჯს დაფინანსება შეუმცირა და ბიუჯეტში სასწავლებლის ხარჯები 49 100 ლარის ნაცვლად 33 600 ლარით განსაზღვრა. სამაგიეროდ, ამავე საკრებულოს სხდომაზე გაიზარდა გამგეობის ოფისის ხარჯები სტუმრების მომსახურებისათვის. ეს თანხები გურჯაანის მაშინდელი გამგებლის და ამჟამად სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთ-ერთი დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, აკაკი სიხარულიძის, გურჯაანის რესტორანში ქეიფსა და დროსტარებას მოხმარდა.
2008-10-24
„კავკასუს ონლაინსა“ და „გაერთიანებულ ტელეკომს“ შორის ომს მომხმარებლთა უფლებები ეწირება
უკვე რამდენიმე დღეა „კავკასუს ონლაინის“ აბონეტები ინტერნეტის გარეშე არიან დარჩენილი. მიზეზად თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ გასული კვირიდან კომპანიის კუთვნილი საკომუნიკაციო ქსელის დემონტაჟი სახელდება. მერიის სამსახურში აცხადებენ, რომ  დემონტაჟი იმ მიზეზით დაიწყო, რომ „კავკასუს ონლაინს“ კორპუსის ერთი სახურავიდან მეორეზე კაბელის გადაყვანის ნებართვა არ გააჩნია. კომპანიაში კი მიაჩნიათ, რომ მათი ქსელის დემონტაჟს სხვა მიზეზი აქვს, რომელიც მათსა და „გაერთიანებულ ტელეკომს“ შორის არსებულ დაპირისპირებას უკავშირდება და მიზნად კომპანიის დანგრევას ისახავს. ყველა ვარიანტში „კავკასუს ონლაინის“ აბონენტები ზარალდებიან. შექმნილმა ვითარებამ გვიჩვენა, რომ საქართველოში ინტერნეტმომხმარებელთა უფლებები დაცული არ არის.

Results of Russian-Abkhazian Provocation or another Georgian Mistake
Two people died in the explosion allegedly from a distance remote detonator in village Muzhava, Tsalenjikha District on October 25, 2008. Gia Mebonia, Tsalenjikha District Governor and Otar Sabulua, a local both immediately died from blast. 2008-10-30
2008-10-28
2008-10-27
Inspector General of the Ministry of Healthcare Investigated Case of Socially Excluded Family
Russia is a big, fluffy but misunderstood pussy-cat - how the August war started?
The debacle of the Georgian army and its national security policy has proved what the Georgian leadership has re-discovered in a standby old maxim: that a foreign policy without a credible military is no foreign policy. Much debate and learned commentary has been made as to how the war started, which may be a moot point in the final analysis of the situation that Georgia faces today. The much acclaimed US train and equip program has proved a dismal failure at best. It was likely more designed to train Georgian troops for planned rotations in Iraq and Afghanistan rather than for protecting the legitimate territorial integrity of a sovereign state within the framework of a democratically-elected government. 2008-10-27
Dagestanian Lezghins Found Shelter with their Relatives in the Villages of Kvareli District
Abkhazian Ancestral Palace Being Destroyed
Teacher Salaries Squandered on Parties and Feasts for “Big-Wigs”
Thirty-five teachers of Bakurtsikhe Agricultural-Industrial College have been unsuccessfully demanding their salary arrears dating back to August, September, October, November and December of 2006. Reportedly, the teachers could not get their salaries based on the resolution of Gurjaani Municipality Board issued on May 24, 2006. The municipality board reduced the funds for the college and the expenses for the institution by 33 600 GEL. The previous budget provided for 49,100 GEL in the budget. However, the same board increased the expenses allocated for serving guests to the district. That money was actually wasted on parties held in Gurjaani restaurants that arranged by Akaki Sikharulidze, former Gurjaani district governor. He is now the head of one of the departments within the Ministry of Agriculture.2008-10-24
Rights of Subscribers Are Sacrificed to the Controversy between Caucasus Online and United Telecom
Subscribers of the Caucasus Online have been without internet for several days already. The reason for the delay is the deconstruction of network; it was done last week by the Tbilisi City Hall Supervision Service Department. The officials from the Tbilisi City Hall state that Caucasus Online did not have right to stretch wires from one to another roof. The people from the company think that the real reasons of the deconstruction were quite different that are connected with the controversy between them and United Telecom. The latter intends to destroy the Caucasus Online finally. In any case, the subscribers of the Caucasus Online are damaged. The situation showed that the rights of the internet-users are not protected in Georgia.OTHER NEWS