ბოდიში, თქვენ გელით... ლიკვიდაცია!
27 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების ახალ წესზე ცვლილებათა პროექტი მეორე მოსმენით მიიღო. ამავე დღეს პარლამენტმა პირველი და მეორე მოსმენებით მიიღო სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილება, რითაც მკაცრდება სასჯელის ფორმა პოლიტიკური მოსყიდვის შემთხვევებზე.
2011-11-30
რატომ გადაძვრა ეროსი ღობეზე?
30 ნოემბერს დილით „ქართული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერი, ეროსი კიწმარიშვილი 10 თანმხლებ პირთან ერთად ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეზოს ღობეზე გადაძვრა და ტელეკომპანიის მუშაობა შეაჩერა. სამუშაო პროცესის პარალიზების გამო „მაესტროს“ ეთერიც გაითიშა.
2011-11-02
ბიძინა და კოიოტები
მთელი თბილისი და ალბათ, მთელი საქართველო, ახლა ბიძინა ივანიშვილის პრესკონფერენციაზე ლაპარაკობს. სოციალურ ქსელებსა თუ ინტერნეტ-ფორუმებში არ წყდება ეგზალტირებული კომენტარები.
2011-10-31
2011-10-20
მიშა ფანდარასტ!
გუშინ შევიძინე თბილისის მერის მიერ ნაწყალობევი სატრანსპორტო ვაუჩერი და განვიცადე ხუთლარიანი კმაყოფილება, რომელიც ხუთ წუთსაც არ გაგრძელებულა, ბოლოს კი რიგითი ამომრჩევლის აგრესიად გარდაიქმნა, როცა საღამოს პიკის საათში ჩემი სახლისკენ მიმავალი 14 ნომერი ავტობუსი გაძეძგილი მოვიდა. ასვლაზე ლაპარაკი ზედმეტია, ცალი ფეხიც ვერ შევყავი. 80-თეთრიანმა 193-მა, 73-მა და 109 ნომერმა მარშუტკებმაც გამოტენილებმა ჩაიარეს.
2011-09-22
ბენდუ და მისი კამანდა
უკვე აღარავის უკვირს, როცა საქართველოს მთავრობა და პარლამენტი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საკითხებზე დაჩქარებული წესით იღებენ გადაწყვეტილებებს. საზოგადოებას საჯარო განხილვისათვის მცირეოდენ დროსაც არ უტოვებენ. ხშირად ეს არის არა მარტო საზოგადოების უგულვებელყოფა, არამედ კანონის დარღვევა, რადგან ზოგიერთი საკითხის საჯარო განხილვას მთავრობას კანონი ავალდებულებს.
2011-08-25
ჭკუის სასწავლი პრეცედენტი
დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დაცვის ქვეშ მყოფი პატიმრის, რამაზ პატარაიას საქმეზე დაზარალებულის სასარგებლო გადაწყვეტილება მიიღო. დაკავებულები არიან სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომლები, რომლებიც პატიმრის წამებასა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში იყვნენ ეჭვმიტანილნი.
2011-05-27
იგორ მერაბიშვილისა და ვანო როდიონოვის შესახებ
საქართველოს დამოუკიდებლობის 20 წლისთავი სისხლით, ცხედრებით და ბუტაფორიული სამხედრო აღლუმით აღვნიშნეთ.
ასე ინება პრეზიდენტმა, რომელიც დღითიდღე ემიჯნება საკუთარ მოქალაქეებს და იკეტება სპეცრაზმით, ჯარით, ტანკებით და ავტომატებით შემოსაზღვრულ წრეში. ეს მისი ვიწრო სამყაროა, საიდანაც ხან იარაღის ჟღარუნი და კბილების ღრჭიალი გვესმის, ხან - კარის ხელოვანთა ცეკვა-თამაში და ყალბი მუსიკა.
2011-05-10
მოძალადე უფროსი
7 მაისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საკალათბურთო გუნდსა და „სოხუმს“ შორის გამართული თამაშისას მომხდარ ინციდენტში თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსი გიორგი გეგეჭკორიც ჩაერთო.
2011-04-28
ხელისუფლება ვერდიქტს მშვიდად შეხვდა
26 აპრილს რამდენიმე საინფორმაციო სააგენტომ ერთდროულად გაავრცელა ინფორმაცია ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიერ სანდრო გირგვლიანის გახმაურებულ საქმეზე გამოტანილ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით.
2011-02-14
ვიდრე პირდაპირ ეთერში დამიჭერენ...
წესით, 11 თებერვალს პრეზიდენტ სააკაშვილის პარლამენტში გამოსვლა უნდა მომესმინა, რაკი ჩემი პროფესია მავალდებულებს, მივიღო ინფორმაციები ყველა მხრიდან, გავაანალიზო და გარკვეული დასკვნები გამოვიტანო.
2011-01-28
დევნილები სატვირთო მანქანების მოლოდინში
დევნილების გამოსახლება თითქოს უკვე დასრულდა და თბილისის
კომპაქტურ ჩასახლებებში შეწყდა აწიოკებული ადამიანების მოთქმა-გოდება.
თუმცა, დევნილთა ნაწილი კვლავ ავბედითი მოლოდინით ცხოვრობს. მათ იციან,
რომ დღეს თუ არა ხვალ მაინც ისევ მოადგებიან მათ ეზოებს ხელკეტიანი
პოლიციელები, სატვირთო მაქნანები და ყვითელი ავტობუსები.
2011-01-20
გრანდიოზულად დახუჭული თვალები
„რუსთავი 2“-ის ტერმინოლოგიით რომ ვილაპარაკოთ, 2011 წელი გრანდიოზული კონცერტებით დაიწყო. თბილის-ბათუმ-მესტიაში დაგეგმილ საახალწლო კონცერტებს თან ახლდა ეროვნული ტელევიზიების რამდენიმედღიანი გრანდიოზული პრომოუშენი. „რუსთავი 2“-ის, „I არხისა“ და „იმედის“ ჟურნალისტები კონცერტების სამზადისს გრანდიოზულად ერთნაირი სიუჟეტებით აშუქებდნენ.

Sorry, You Might Be … Liquidated!
Parliament passed with its second reading on December 27 amendments to the law on political parties, envisaging new regulations for party funding. On the same day, the Parliament passed with its first and second hearings amendment to the criminal code tightening measures against and punishment for cases involving political bribery.
2011-11-30
Why Did Erosi Climb Over the Fence?
Early in the morning of November 30, a leader of the Georgian Party Erosi Kitsmarishvili climbed over the fence of the TV-Company “Maestro” together with ten people and halted working of the TV-station; relatively, the broadcasting of the Maestro was suspended.
2011-11-02
Bidzina and Coyotes
Entire Tbilisi and supposedly, entire Georgian population is speaking only about Bidzina Ivanishvili’s press-conference. Ecstatic comments are endlessly made in social networks and online forums.
2011-10-31
2011-10-20
Misha Pandarast!
Yesterday, I took a travel voucher granted by the Tbilisi City Mayor and enjoyed five-lari amusement which did not last longer than five minutes; finally it turned into an aggression of an ordinary voter when bus # 15 running to my house pulled up at the bus-station overcrowded as it usually happens in the rush-hour. I could not even step on the bus not to say anything about getting into it. Mini-buses # 193, 73 and 109 also passed me overcrowded, though traveling by them costs 80 tetri.
2011-09-22
Bendu and His Unit
It is no longer a surprise that Georgian government and Parliament make vital decisions in an expedited way. No time is provided for public discussions. Often they are not only neglecting the public opinion, but violating the law since the law obligates the government to publicly discuss certain issues.
2011-08-25
Exemplary Precedent
West Georgia’s Regional Prosecutor’s Office passed verdict in favor of prisoner Ramaz Pataraia; the Human Rights Center represented him at the trial. As a result, the officers of the penitentiary department were detained as accused of the prisoner’s torture and abuse of their power.
2011-05-27
Story about Igor Merabishvili and Vano Rodionov
We celebrated the 20th Anniversary of the Georgian Independence with blood, dead people and fake military parade.
It was the decision of the Georgian President who is parting with his citizens day-by-day and hides behind riot police, army, tanks and automatic firearms. It is his narrow world where we hear only gun-blazing and teeth-chattering, sometimes dances and singing of his court dancers and singers.
2011-05-10
Violent Boss
The head of the Tbilisi Patrol Police Giorgi Gegechkori joined the fight occurred at the game between Tbilisi basketball team and “Sokhumi” on May 7th.
2011-04-28
Georgian Government Calm about Verdict of the European Court on Girgvliani’s Case
On April 26, several Georgian news agencies simultaneously reported the verdict delivered by the European Court of Human Rights on Sandro Girgvliani’s high-profile case. The European Court concluded that the government of Georgia has breached the European Convention and it is a serious response to the government’s most sensitive case.
2011-02-14
Before I Am Arrested during Live-Broadcasting
As is usually the case, I listened to President Saakashvili’s February 11th parliamentary address because my profession requires me to obtain information from all sources, analyze the data and then make some conclusions regarding the ongoing events. However, listening to Saakashvili’s speech has long since lost its meaning for me.