ახალშობილების დახმარების პროგრამა გაუქმდა
საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 3 დეკემბრის დადგენილებით, ხელმოკლე ოჯახებში დაბადებული ახალშობილების დახმარების მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა გაუქმდა. 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ, მიხეილ სააკაშვილის მიერ დაპირებული 1000 ლარიანი დახმარება ახალშობილებზე 5 დეკემბრიდან აღარ გაიცემა. 2008-09-26
დევნილი ოჯახი დახმარებას ითხოვს
2008-07-29
არცერთი გამამართლებელი განაჩენი
„არავისთვის წარმოადგენს საიდუმლოს ის, რომ ბავშვთა უფლებების გაეროს კომიტეტი შეწუხებულია მრავალ ქვეყანაში არსებული სახელმწიფო პოლიტიკითა და საკანონმდებლო ცვლილებებით, რომელიც ეხება არასრულწლოვან დამნაშავეებს. არსებობს ბევრი ნიშანი იმისა, რომ მთავრობები არღვევენ ბავშვთა უფლებებს. ზოგადად, მარტივი გადაწყვეტილებები საკმაოდ საშიშია და კეთილი მისწრაფებების შემთხვევაშიც კი, მათ შეიძლება მიგვიყვანონ ძალადობის ახალ ციკლამდე“, - ნათქვამია დანიუს პურასის (გაეროს ბავშვთა უფლებების კომიტეტი) მოხსენებაში.2008-07-25
ბავშვთა უფლებებთან დაკავშირებით იუსტიციის სამინისტროს ვებგვერდზე სპეციალური გვერდი შეიქმნა
2008-07-22
ვინ არღვევს ბავშვთა უფლებებს?
რამდენიმე დღის წინ „რუსთავი-2“-ის საინფორმაციო გამოშვებაში სიუჟეტი გავიდა, რომელშიც არასრულწლოვნებს პროსტიტუციაში საჯაროდ, ქალაქის ცენტრში შეკრებილი მოქალაქეების თანდასწრებით ამხელდნენ. საზოგადოება ზოგადად ფაქტით, უფრო მეტად კი, ამ ფაქტის დეტალების გამხმაურებლების მისამართით აღშფოთდა. 13-15 წლის გოგონების ცხოვრების „სამარცხვინო ეპიზოდები“ სააშკარაოზე ბავშვთა უფლებების დამცველი საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელებმა გამოიტანეს. მოგვიანებით კი, ამ ყველაფერს შემდეგნაირი ახსნა მოუძებნეს.2008-07-08
21-ე საუკუნის ქართული სკოლა მომავალი თაობის ჯანმრთელობას საფრთხეს უქმნის
,,მადლობლები არ უნდა ვიყოთ რომ სკოლას გვიკეთებენ? სიზმარშიც ვერ ნახავთ ასეთ სკოლას, შენ ნახე რა მაგარი იქნება…რას ლაპარაკობ, დროზე დამთავრდეს ამ სკოლის მშენებლობა, ფულს რომ ავიღებ, ზღვაზე უნდა წავიდე…მოკეტე, ბიჭო, ხმა არ ამოიღო, რასაც გვაძლევენ ესეც ვიკმაროთ, თორემ მოიყვანენ სხვებს და იმათ ამუშავებენ!” - ასეთ საუბარს მოისმენთ გორის რაიონის სოფელ კარალეთისა და ქვახვრელის სკოლის მუშების მშენებლებისგან, თუკი მათთან ცოტა ხნით გაჩერდებით.2008-07-03
რას ხატავენ ბავშვები
„მინდა მშვიდობა იყოს და უფროსებმა ომობანა აღარ ითამაშონ“
გასულ კვირას, ქუთაისში „ადამიანის უფლებათა ცენტრისა“ და „წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის“ ორგანიზებით წამების მსხვერპლთა მხარდასაჭერი აქცია ჩატარდა. აქციის ერთ-ერთი შემადგენელი კომპონენტი ხატვის კონკურსი იყო. იძულებით გადაადგილებულ ბავშვებს ქალაქის ცენტრალურ პარკში უნდა დაეხატათ ყველაფერი, რაც სურდათ. 2008-06-23
11 წლის გიორგი: „მთავარია სამუშაო მქონდეს ისეთი, რომ არ ვიწვალო“
გიორგის
ქალაქში ყველა იცნობს. დიდი სამეგობრო წრე ჰყავს და ბევრი ნატვრა აქვს.
გაჭირვებაზე საუბარს თავს არიდებს და სიტყვას ბანზე გიგდებს. სამაგიეროდ
დიდი კაცივით გესაუბრება პოლიტიკაზე, ისტორიაზე, ოჯახსა და თავის შრომაზე.11 წლის გიორგი გელაშვილი ახალციხეში, ფარნავაზ მეფის ქუჩაზე, დედასათან და დასთან ერთად ცხოვრობს.
2008-06-20
დაპირისპირება ტალერის სკოლაში
ვინ უფრო არღვევს ქცევის წესებს - მოსწავლე თუ მასწავლებელი?!
ამ კითხვაზე პასუხი მარტვილის რაიონის სოფელ ტალერის საჯარო სკოლაში ყველას აქვს, თუმცა მოსწავლეებიც და მასწავლებლებიც ხშირ შემთხვევაში ერთმანეთს ურთიერთბრალდებებით პასუხობენ. წლების განმავლობაში პედაგოგთა შორის დაპირისპირებით ცნობილ სკოლაში მოსწავლეებიც გააქტიურდნენ. გასულ კვირას კი მოსწავლე-მასწავლებლების დაპირისპირებამ პიკს მიაღწია. იგი ორივე მხრიდან ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფით დასრულდა. შედეგად კი მოზარდები პოლიციის ქვეგანყოფილებაში აღმოჩნდნენ, ხოლო პედაგოგიური და სამეურვეო საბჭოს წინაშე მოსწავლეების გარიცხვის საკითხი დადგა. 2008-06-16
„იყავი დედაჩემი, მინდა შენი შვილი გავხდე“
ამ სიტყვებს ინტერნატებსა და ჩვილ ბავშვთა თავშესაფრებში ხშირად გაიგონებ. კარის ზღურბლზე გადაბიჯებისთანავე მიტოვებული ბავშვების თვალები შეგეგებება და უნებლიე სურვილი გაგიჩნდება, იპოვო ამ ბავშვების დედები და დაარწმუნო, რომ ისინი შვილებს სჭირდებათ.2008-06-03
„ამათ გულისთვის მთას გადავდგამ“ - ამბობს მარტოხელა დედა.
ისინი სოფლის ვეტერინალურ ამბულატორიაში ცხოვრობენ და გამოსახლების ეშინიათ. ოჯახი მხოლოდ პენსიით არსებობს და გაუსაძლის პირობებს უძლებს. "სად ვეძებო სამართალი? ვისთან მივიდე?” – ასე დაიწყო საუბარი ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბოლაჯურის მკვიდრმა მაია ყიფშიძემ, რომელიც მარტოხელა, ხუთი შვილის დედაა, მათგან სამი ინვალიდია.
2008-04-24
საბავშვო ბაღების აღმზრდელები პრეზიდენტს მოთხოვნებს უყენებენ
ზუგდიდის რაიონში არსებული სკოლამდელი დაწესებულების აღმზრდელებმა საქართველოს პრეზიდენტს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს მოთხოვნები ორი კვირის წინ წაუყენეს, თუმცა სამივე მოთხოვნის დაკმაყოფილება "ადგილობრივი თვითმართველობის შესახებ" საქართველოს ორგანული კანონის შეცვლაზეა დამოკიდებული. აღმზრდელებთან ერთად განათლებისა და მეცნიერების მუშაკთა თავისუფალი პროფკავშირის ზუგდიდის ორგანიზაცია სკოლამდელი დაწესებულებების მართვის უფლების გადაცემას თვითმართველობიდან კვლავ განათლების სისტემაში ითხოვს.

According to the resolution of the Georgian Authority issued on December, 2008 State Assistance Program for Infants from poor families has been abolished. Before the presidential elections of November 5, 2008 Mikheil Saakashvili promised to assist such kinds of families with grants of 1,000 GEL at the birth of each child. However, this initiative was canceled on December 5.2008-09-26
IDP Family Seeks Help
2008-07-29
No Verdicts of Acquittal Contradicts UN Protected Rights of Children
“Everyone knows that the UN Committee on the Rights of the Child is concerned about state level policies and legal amendments in the field of juvenile justice among many countries. However, in spite of the body of knowledge of such rights and supporting legislation at the international level, there are numerous signs indicating that governments violate regularly violate children’s rights. Generally, simple decisions can be rather dangerous, even leading to the new cycle of violence, even if the intention was to make a positive contribution,” says Dainius Puras (the UN Committee for the Rights of the Child) in his recent report. 2008-07-22
Who Violates UN Mandated Rights of the Child in Kutaisi?
Several days ago TV Company Rustavi2 released an item in news program where under-age children were being publicly implicated in commercial prostitution. Georgian society became anxious about the revealed fact; mostly they became very angry with the people who brought such fact to public light. The administration of the City Service Department for Child Rights exposed the “shameful episodes” of 13-15-year-old girls. Later, however, they explained their behavior as follows.2008-07-08
Georgian School of the XXI Century Threats Health of Future Generation
“Should not we be grateful to them for having constructed a new school? You could not dream of such a school in your lifetime. It would be excellent…. Now what are you talking about? I wish school construction would soon end as I intend to go to the seaside with the money they will pay to me for having worked on its construction. Shut up, stop complaining; we should be satisfied with the money they pay to us; if we start complaining they will hire other workers,” you can hear such conversations between the workers who are constructing public schools in the villages of Karaleti and Kvakhvreli in Gori district. 2008-07-03
Children Drawing Their Dreams
“Peace Now and Adults Stop Playing War
Last week the Human Rights Center and Georgian Centre for Psychological & Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) organized an action in Support of Victims of Torture in Kutaisi. An art contest was held within the framework of the event. IDP children had to paint what they wanted in the city central park.”
2008-06-23
Eleven-Year-Old Giorgi: “Main point is job but not “Hard Job””
Everybody
knows Giorgi in town. He has lots of friends and dreams a lot. He does
not want to complain about his problems and avoids speaking with
journalist. However, he speaks like an old person about politics,
history, his family and his job.Giorgi Gelashvili lives in King Parnavaz Street in Akhaltsikhe with his mother and sister.
2008-06-20
Hullabaloo in Taleri Public School
Who breaks the law, teacher or their pupils?!
Everybody can answer this question in the public school of the village of Taleri in Martvili District. However, teachers and pupils are pointing the finger at one another. The school has been famous for serious discontent between its human resources a long time already; pupils have recently become activists. Last week, the controversy between teachers and pupils reached a peak. Consequently, the adults were brought to the police station; and teachers and Board of Trustees are discussing their dismissal. 2008-06-16
“I want you to be my mother” – foster child care in Georgia.
You will often hear these words in boarding schools and orphanages these days. The moment you cross the threshold of any of these institutions you see the sad eyes of abandoned children and at that very moment you want to find their mothers and persuade them that their children need them. 2008-06-03
Single Mother: “I will do impossible things for their sake.”
They live in the village veterinary clinic and they are afraid that they might be ousted from there at any minute. The only income of the family is a meagre pension. The family lives under the most intolerable of conditions. “Were can I find justice? Whom can I address?” asks Maia Kipshidze, a single mother of five children and 3 of them are physically disabled. Maia Kipshidze is the inhabitant of village Bulajuri, Adigeni district.