35-დღიანი პატიმრობა – აგინებდა პრეზიდენტს, „ნაციონალურ მოძრაობას“
პოლიციამ „ქართული ოცნების“ პროგრამა „კარდაკარის“ რეგისტრატორი ილია სულიაშვილი 1 ივლისს დააკავა. იგი წვრილმანი ხულიგნობის ჩადენაში დაადანაშაულეს და სასამართლომ 35-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. ილია სულიაშვილს სხეულის დაზიანებები აქვს მიღებული.
2012-07-11
ფარული რეკლამა და წინასაარჩევნო გარემო
ფარული პოლიტიკური რეკლამა, ფაქტობრივად, წარმოადგენს პოლიტიკური რეკლამის ერთ-ერთ სახეს, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი წინასაარჩევნო პერიოდში საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის პროექტის ფარგლებში დააკვირდება.
თერგი რკინის და ბეტონის კუბოში
დარიალის ხეობაში „დარიალი ჰესის“ მშენებლობა მიმდინარეობს. მდინარე თერგი 8 კილომეტრ სიგრძის მონაკვეთზე სადერივაციო არხსა და გვირაბში უნდა მოაქციონ. გარემოსდამცველების შეფასებით, ჰესის ამ სახით მშენებლობა და ოპერირება დარიალის ხეობას და მის ეკოსისტემას გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებს.
ქართული სახელმწიფო ეკომიგრანტების წინაშე ვალდებულებების აღებას გაურბის
საქართველოსთვის სტიქიები უცხო არ არის. წყალდიდობა, მეწყერი, შტორმი, ქარიშხალი და სხვა ბუნებრივი კატასტროფები ადამიანებს ხშირად სახლ-კარს და საცხოვრებელ გარემოს უსპობს. ქართული კანონმდებლობით, ეკომიგრანტებს დევნილის სტატუსი არა აქვთ და დევნილთათვის გათვალისწინებული სოციალური შეღავათებით ვერ სარგებლობენ.
„არჩევნები მოახლოვდა და რა ქნან, აბა, რითი მოიგონ ჩვენი გული?!“
თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდაში 448 დევნილი ოჯახი ცხოვრობს. ერედვის, ცხინვალის და ლიახვის ხეობიდან დევნილები კოდაში 2008 წლის ნოემბერ-დეკემბერში ჩაასახლეს. მიუხედავად იმისა, რომ დევნილები აგერ უკვე მეოთხე წელია, კოდაში ცხოვრობენ - დაკავებული ფართები მათ საკუთრებაში მხოლოდ ახლა გადაეცათ.

35-Day Imprisonment for Cursing President and National Movement
Police arrested Ilia Suliashvili, Georgian Dream’s registrar for the Program Kardakari [polls to check voters’ lists before elections], on July 1. He was charged for minor hooliganism and the court sentenced him to 35-day administrative imprisonment. Ilia Suliashvili has bodily injuries.
2012-07-11
Surreptitious Advertisement and Pre-election Environment
Within the framework of the project Monitoring of Media Coverage of Parliamentary Elections, Human Rights Center will monitor surreptitious political advertising.
Tergi in the Iron and Concrete Coffin
Dariali HES is under construction at the Dariali Gorge. They intend to place Tergi River in the derivation channel and tunnel at the distance of eight kilometers. Environmentalists evaluate that construction and operation of the HES in this way will cause irreversible damage to the Dariali Gorge and its eco-system.
Natural disasters are a common problem in Georgia. Floods, landslides, storms, hurricanes and other natural disasters often destroy houses and residential areas for people. According to Georgian legislation, people uprooted by natural disasters, so called eco-migrants, do not have IDP status and are not entitled to the social benefits of internally displaced people (IDPs).
“So, elections are approaching and there is no other way for them to cajole us”.
There are 448 inhabitants in the village Koda of Tetritskaro says local government. The IDPs from Eredvi, Tskhinvali and Liakhvi ravine were settled in Koda in November-December of 2008. Despite having lived in Koda for 4 years already, the government has now legalized the land.