ირაკლი ოქრუაშვილმა გორში დამარცხება აღიარა
გორში მერის არჩევნების მეორე ტურში ,,ქართული ოცნების” კანდიდატმა ზურაბ ჯირკველიშვილმა ხმების 62,23% მიიღო და მის კონკურენტს - „ქართული პარტია - ირაკლი ოქრუაშვილის“ კანდიდატს, კახაბერ ერგემლიძეს  3 834-ხმით მოუგო.  ერგემლიძეს მხარი არჩევნებზე მისული ამომრჩევლების   37, 77%-მა  დაუჭირა.
ქალაქის მერის მსგავსად მუნიციპალიტეტის  გამგებელიც  ქართული ოცნების კანდიდატი  გახდა.  დავით ონიაშვილმა  მის კონკურენტს - „ირაკლი ოქრუაშვილი ქართული პარტიის“ კანდიდატს, ბონდო ვათიაშვილს 9 068 ხმით მოუგო.  არჩევნებზე მისული მოქალაქეების ხმები კანდიდატებს შორის  ასე გადანაწილდა:  დავით ონიაშვილი - 66,95%, ბონდო ვათიაშვილი – 33,05%.
მალხაზ მირუაშვილი, გორის  N32 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე: „არჩევნებში მონაწილეობა მიღო 40%-მდე ამომრჩეველმა. რაც შეეხება დარღვევებს, საარჩევნო ოლქში ამ ეტაპისთვის პროცედურულ დარღვევებთან დაკავშირებით მხოლოდ სამი  საჩივარი შემოსულია, რომელიც არსებით გავლენას ჯერჯერობით არ ახდენს არჩევნებზე. დაველოდებით კიდევ ორ დღეს. შეიძლება კიდევ შემოვიდეს საჩივრები. მთლიანობაში, მინდა, ავღნიშნო რომ, გორის საარჩევნო ოლქში არჩევნებმა ჩაიარა მშვიდ ვითარებაში, ყოველგვარი სერიოზული ექსცესების გარეშე“.
ირაკლი ოქრუაშვილი პირველი გამოეხმაურა არჩევნების შედეგებს. მან დამარცხება აღიარა, მაგრამ აღნიშნა, რომ არათანასწორ ბრძოლაში წააგო არჩევნები.
ირაკლი ოქრუაშვილი: „იმ უსამართლობის ფონზე, რაც ჩვენს მიმართ წინა საარჩევნო პერიოდიდან სუფევდა, როცა მე არ მომცეს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება, ჩვენ შევძელით საკმაოდ კარგი შედეგის დადება, მიუხედავად იმისა, რომ არჩევნები წავაგეთ და ამას ვაღიარებთ. დღეს ჩვენს წინააღმდეგ გაერთიანებული იყო როგორც სახელისუფლებო პარტია, ისე „ნაციონალური მოძრაობა“ და ყველა ნებისმიერი პატარა წვრილწვრილი მათი დანამატები. ამის ფონზე ჩვენ ვაჩვენეთ მაინც ყველაზე კარგი შედეგი. ბრძოლა არ წყდება, ჩვენ არ ვაპირებთ ხელების ჩამოშვებას“.
ჟურნალიტებთან პრესკონფერენციაზე „ქართული ოცნების“ მხრიდან ამომრჩევლების მოსყიდვის შესახებ ირაკლი ოქრუაშვილს არ დაუსახელებია კონკრეტული ფაქტი, მაგრამ აღნიშნა, რომ ეს პრობლემა იყო.
„ქართული ოცნების“ გორის მერობის გამარჯვებული კანდიდატის, ზურაბ ჯირკველიშვილის განცხადებით, მათ ხმები არ უყიდიათ და ოქრუაშვილის განცხადებას სიცრუეს უწოდებს.
ზურაბ ჯირკველიშვილი, „ქართული ოცნების“ გამარჯვებული კანდიდატი: „არ ვთვლი ღირსად ამ ბრალდებას, რომ მასზე გავაკეთოთ კომენტარი, რადგან ეს არის უხამსი ტყუილი და ხომ იცით, კატას რაც ელანდებოდაო, ის ესიზმრებოდაო, თუ რაღაც ასეთი... შედეგები ძალიან დამამშვიდებელია ჩვენთვის. ჩვენ საკმაოდ დიდი ანგარიშით მოვიგეთ. სხვანაირად შეუძლებელიც იყო. ოქროაშვილს არა აქვს შანსი და არც არასოდეს არ ექნება შანსი, რომ გორში მოიგოს არჩევნები“.
პირველ ტურთან შედარებით მცირედით გაიზარდა „ქართული პარტია - ირაკლი ოქრუაშვილის“ კანდიდატების მხარმაჭერების რიცხვი. რაც შეეხება ,,ქართულ ოცნებას“  პირველ ტურთან შედარებით მეორე ტურში თითქმის გაორმაგდა იმ ამომრჩევლების რიცხვი, ვინც არჩევანი მასზე გააკეთა.

Irakli Okruashvili Acknowledged Defeat in Gori
In the second round of the Gori city mayor’s elections Zurab Jirkvelishvili of the Georgian Dream gained 62,23% of votes and defeated his rival – Kakhaber Ergemlidze from the Georgian Party – Irakli Okruashvili with 3 834 votes. The letter gained only 37, 77 % of votes in the second round of polls.
Candidate of the Georgian Dream won the Gori district governor’s elections too. Davit Oniashvili, candidate for the district governor’s position, defeated his rival Bondo Vatiashvili from Irakli Okruashvili – Georgian Party with 9 068 votes. Davit Oniashvili gained 66, 95% of votes and Bondo Vatiashvili – 33, 05%.
Malkhaz Miruashvili, chairman of Gori DEC # 32: “About 40% of voters took part in the polls. As for violations, the DEC has received only three complaints about procedural that could not at all influence the final results of elections. We will wait for complaints for another two days. All in all, I am glad to note that elections were conducted in peaceful environment without any significant incidents in Gori district.”
Irakli Okruashvili responded to the election results and acknowledged the defeat in it; he added they had lost elections in a rough contest.
Irakli Okruashvili: Considering the injustice, which we endured during pre-election period, when I was not allowed to participate in the elections, we managed to achieve quite good results though we lost polls and we do acknowledge it. Both the ruling party and United National Movement including their minor allies were unified against us. In similar situation we received a good result. We have not finished struggle; we are not going to surrender.”
During the press-conference with journalists Irakli Okruashvili did not mention concrete fact when Georgian Dream’s representatives bribed voters but he noted that they had detected similar facts.
Zurab Jirkvelishvili, elected mayor from the Georgian Dream, said they had not bribed voters.
Zurab Jirkvelishvili, Gori mayor-elect: “I do not think I have to respond to similar accusation because it is scurrilous lie… the results were very acceptable for me. We have gained high number of votes. It could not be otherwise. Okruashvili does not have and will never have chance to win elections in Gori.”
In the second round of elections, number of supporters of the Georgian Party –Irakli Okruashvili had slightly increased in comparison to the first round. As for the votes gained by the Georgian Dream, it was almost doubled in the second round.