ამერიკაში მცხოვრებ ქართველ სტუდენტთა ნაწილის მიმართვა პრეზიდენტობის კანდიდატ ლევან გაჩეჩილაძისადმი
ამერიკაში მცხოვრები ქართველი სტუდენტები აქტიურად ვაკვირდებით წინასაარჩევნო კამპანიას. ჩვენ, სტუდენტთა გარკვეულ ნაწილს გვაქვს  უარყოფით დამოკიდებულება მიხეილ სააკაშვილის მიერ გატარებული რეფორმების გამო; შედეგად დიდ ინტერესს გამოვხატავთ "საგურამოს მანიფესტით" განსაზღვრული პრიორიტეტების განხორციელებისათვის და მხარს ვუჭერთ საერთო ოპოზიციურ მოძრაობას და თქვენს კანდიდატურას.
ჩვენ  გვინდა გამოვხატოთ   ჩვენი მოსაზრებები წინასაარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით:
1. ჩვენ, ქართველ სტუდენტთა ნაწილი ამერიკაში, უკმაყოფილო ვართ რომ ოპოზიციამ ერთი საერთო კანდიდატი ვერ წამოაყენა, რომელიც საზოგადოების მოთხოვნა იყო;
2. შეშფოთებული ვართ საარჩევნო სიებთან დაკავშირებით წარმოქმნილ აჟიოტაჟის გამო დავაპირებთ წერილების გაგზავნას ჩვენი საცხოვრებელი შტატის სენატორებთან და სენატორ ლუგართან რათა სენატის მიერ მიღებულ რეზოლუციას პრეზიდენტ ბუშისადმი საქართველოში ღია და სამართლიანი არჩევნების ჩატარების შესახებ კონკრეტული რეაქცია მიეცეს ადმინისტრაციის მხრიდან;
3. ჩვენ დადებითად ვაფასებთ თქვენს წინასაარჩევნო კამპანიას, რომელიც დაბალანსებულიაანუ მოიცავს როგორც ექსპრეზიდენტის შეცდომების ხაზგასმას და ამავე დროს "საგურამოს მანიფესტით" განსაზღვრული პრინციპების გაცნობას ამომრჩევლებისადმი;
გამომდინარე ზემოთ მოყვანილი ფაქტორებიდან გამომდინარე, ჩვენ, ამერიკაში მცხოვრები ქართველი სტუდენტები მოგმართავთ:
1. საერთო ოპოზიციური მოძრაობის 5 იანვარს გამარჯვებისათვის სასურველია და აუცილებელიაოპოზიციური ძალების კიდევ უფრო გაძლიერება, როგორც რესურსებით, ისე ფინანსურად; ჩვენ ვფიქრობთ რომ ბატონ ბადრი პატრაკაციშვილთან და ბატონ შალვა ნათელაშვილთან უნდა გამართოთ
მოლაპარაკება და დაარწმუნოთ თქვენს სასარგებლოდ კანდიდატურების მოხსნის აუცილებლობაში; ამ მიზნის მიღწვისათვის ეფექტური მექანიზმი შეიძლება იყოს გარდამავალი კოალიციური მთავრობის შექმნა და მათი ინტერესების დაკმაყოფილება ადგილობრივ და რეგიონალურ დონეზე.
2. ეფექტური იქნება რეალური და გათვლილი, განხორციელებადი  სოციალური პროგრამის შეთავაზება ამომრჩევლებისათვის რადგან ამომრჩეველთა დიდ ნაწილზე გარკვეული სოციალური დასაგადასახადო შეღავათები, სამედიცინო პროგრამები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს.
3. საზოგადოებისათვის ცნობილი პირების (ოთარ მეღვინეთუხუცესი, ნინელი ჭანკვეტაძე, და სხვები) ჩართვა თქვენს წინასაარჩევნო კამპანიაში თუ მათი მონაწილეობა მათ რაიმე სახისზიანს არ მოაყენებს ხელისუფლების მხრიდან (ამ მექანიზმს საკმაოდ წარმატებულად იყენებს ამერიკის საპრეზიდენტო კანდიდატი ბარაკ ობამა).
ჩვენ გვჯერა, ქართველი ერი 5 იანვარს აირჩევს ნამდვილ პატრიოტს და მამულიშვილს!  ჩვენ გვსურს  ბიზნეს სკოლების დამთავრების შემდეგ დავბრუნდეთ საქართველოში და ეს ოცნება კიდევ 5 წლით განუხორციელებელი  არ დაგვრჩეს.

Address of Georgian Students Living in America to Presidential Candidate Levan Gachechiladze
We, Georgian students living in America, observe the pre-election campaign in Georgia very attentively. Some of us have a negative attitude towards the reforms carried out by Mikhail Saakashvili. Consequently, we express our desire to fulfill the priorities of the Saguramo Manifesto. We also support the United Opposition Movement and your candidature.
We want to express our point of view of the pre-election activities:
1) We, a part of the Georgian students living in America, are dissatisfied that the opposition was unable to put forward a united candidate when it was demanded by society.
2) We are concerned about the problems regarding election registers. We are planning to send letters to the senators of the states we live in, and to senator Lougar, demanding the US president’s administration to take active steps in executing the Senate’s Resolution on holding democratic and transparent elections in Georgia.
3) We feel positively about your election campaign. It consists of highlighting mistakes of former President Saakashvili and publicizing the priorities of the Saguramo Manifesto.
Hence, we, the Georgian students living in America, address you:
1) It is advisable and moreover, necessary to strengthen the opposition forces financially and with human resources for the victory of the United Opposition Movement on January 5. We think that you should start negotiating with Badri Patarkatsishvili and Shalva Natelashvili and persuade them to withdraw their candidacy in your favor. You can offer them to staff the interim government with their representatives in local and regional governments.
2) It will be effective to offer real social programs to the constituencies, because social benefits are very important for many voters.
3) It is advisable to involve celebrities (Otar Meghvinetukhucesi, Nineli Chankvetadze and others) in your pre-election campaign, but take into account that the government might put pressure on them. (US presidential candidate Barak Obama has used this method very effectively)
We believe that the Georgian people will elect a real patriot on January 5! We want to return to Georgia after finishing business schools in America and do not want to remain here for 5 more years.