ოპოზიციამ სიტყვის თავისუფლების უზრუნველყოფის მიზნით მოთხოვნები წამოაყენა
გაერთიანებულმა ოპოზიციამ  29 იანვარს სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ გამართულ პრესკონფერენციაზე დაასახელა რიგი მოთხოვნები, რომელიც მათი აზრით, განმუხტავს ქვეყანაში შექმნილ პოლიტიკურ დაძაბულობას და ხელს შეუწყობს დემოკრატიას.
განცხადების ადრესატები არიან   პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე,   მსოფლიო ქვეყნების მთავრობები და საერთაშორისო ორგანიზაციები.
17 მოთხოვნიდან ერთ-ერათი    სიტყვის თავისუფლების დაცვას ეხება.
ოპოზიციას  მიაჩნია,  რომ სიტყვის თავისუფლების უზრუნველსაყოფად საჭიროა, რომ   საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო დაკომპლექტდეს  პარიტეტის პრინციპით, შემჭიდროვებულ ვადებში, ამასთან,   გენერალური დირექტორის დანიშვნა უნდა მოხდეს მხარეებს შორის შეთანხმებით. ოპოზიცია ასევე ითხოვს.  რომ პარიტეტის პრინციპით დაკომპლექტდეს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიაც.  ასევე  „რეალურად ამოქმედდეს კერძო ტელევიზიებზე მონიტორინგის სისტემა, ე.წ. „მიჰნიკის ჯგუფი““.  ოპოზიციის  კიდევ ერთი მოთხოვნაა,   რომ  უზრუნველყოფილი იყოს საჯარო დაწესებულებებში, მათ შორის „სასამართლო სხდომების საჯაროობა და მედიის დასწრების თავისუფლება.“
განცხადებას ხელს აწერს 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილე სამი პრეზიდენტობის კანდიდატი:  ლევან გაჩეჩილაძე (გაერთიანებული ოპოზიცია),  დავით გამყრელიძე („ახალი მემარჯვენეების“ ლიდერი) და  გია მაიასაშვილი („მომავლის პარტიის“ ლიდერი), ასევე 10 ოპოზიციური პარტია: „ეროვნული ფორუმი“,  „თავისუფლება“, „მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის“, „კონსერვატიული პარტია“, „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“, „რესპუბლიკური პარტია“, „საქართველოს გზა“, „ქართული დასი“, „ჩვენ თვითონ“, „ხალხის პარტია“.
21 იანვარს გამოცხადდა კონკურსი „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ 9-კაციანი სამეურვეო საბჭოს დასაკომპლექტებლად. კანდიდატურის დასახელების უფლება აქვს ყველას,  კონკურსის გამოცხადებიდან 30 დღის განმავლობაში.
„მიჰნიკის ჯგუფი“  2007 წლის  7 ნოემბრის შემდეგ ჩამოყალიბდა. მისი ფუნქცია არის ტელეარხებზე დაკვირვება და რეკომენდაციების შეთავაზება.
რაც შეეხება სასამართლო სხდომების საჯაროობას,   გასული წლის ივლისში მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებით, აიკრძალა სასამართლო სხდომების   ფოტო-კინო-ვიდეო ჩაწერა, თუმცა ჟურნალისტებს თავისუფლად შეუძლიათ სასამართლო სხდომებზე დასწრება.

Opposition Requested Guarantees for Freedom of Speech
On January 29 the United Opposition announced number of demands at the press conference at the Hotel “Courtyard Marriot”. They believe that those demands will lessen the political tension in the country and support the democracy in Georgia.
The addressees of the statement are Chairperson of the Georgian Parliament, Nino Burjanadze, governments of foreign countries and international organizations. One of 17 demands deals with the freedom of speech.
The members of the opposition believe that in order to guarantee the freedom of speech the Board of Trustees of the Public Broadcaster must be staffed on the basis of parity principle sooner than possible. In addition to that the candidate of the Director General of the TV Station must be agreed between the members of the Board of Trustees. Opposition also demands to set up Georgian National Communication Commission (GNCC) based on parity principle.
“We also demand that the monitoring system of private TV stations - so-called “Michnik’s Group”, should start assume its functions immediately.”
Another demand of the opposition is “to ensure publicity and presence of media in public institutions including court sessions”.
The statement is signed by three presidential candidates who participated in presidential elections on January 5: Levan Gachechiladze (United Opposition), David Gamkrelidze (Leader of the New Rights) and Gia Maisashvili (Leader of the “Party for Future”); the statement was also signed by the leaders of 10 political parties: “National Forum”, “Freedom”, “Movement for the United Georgia”, “Conservative Party”, “Industry Will Save Georgia”, “Republican Party”, “Way of Georgia”, “Georgian Group”, “Chven Tviton”, “People’s Party”.
The competition to select nine candidates for the Board of Trustees of the Public Broadcaster was announced on January 21. Any individual or group of people can to promote their candidates within 30 days after the competition was announced.
“Michnik’s Group” was set up after November 7, 2007. It was supposed to monitor Georgian TV stations and provide corresponding recommendations to them.
As for the transparent court hearings, according to the amendments to the legislation introduced in July of 2007, photo and video-recording of court hearings are prohibited; however, journalists are still allowed to attend trials.