პარტია "მომავალი საქართველო" კომპანია "ენერგოპრო ჯორჯიას" უკანონო საქმიანობაში ადანაშაულებს. პარტიის ლიდერმა გიორგი ლაღიძემ დღეს გენერალურ პროკურატურაში შეიტანა საჩივარი, რომელშიც გენპროკურორ ეკატერინე ტყეშელაშვილისგან კომპანიის საქმიანობის შესწავლას და სათანადო რეაგირებას ითხოვს.
როგორც გიორგი ლაღიძემ "მედიანიუსს" განუცხადა, "ენერგოპრო ჯორჯია' კახეთის გარდა, ყველა რეგიონს ამარაგებს ელექტროენერგიით. პარტიაში ამ რეგიონებიდან არაერთი საჩივარი შევიდა, სადაც მოქალაქეები "ენერგოპრო ჯორჯიას" რეალურად მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურზე მეტი გადასახადის დარიცხვაში ადანაშაულებენ.
"მოქალაქეები ამბობენ, რომ მათ მრიცხველებზე გაცილებით ნაკლები თანხაა დარიცხული, ვიდრე მათ "ენერგოპრო ჯორჯიას" წარმომადგენლები ახდევინებენ. ეს კი, ფულის გამოძალვაა. ამასთან, კომპანიის ქვითრებზე არ არის ასახული მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადის რაოდენობა, რაც ასევე კანონის უხეში დარღვევაა. მოქალაქეების განცხადებითვე, "ენერგოპრო ჯორჯიას" თანამშრომლები, ხშირ შემთხვევაში, გადასახადების შეგროვებას კონკრეტულ მოქალაქეებს ავალებენ, რაც გაუმართლებელია", - აღნიშნა გიორგი ლაღიძემ.
მისივე თქმით, იმ შემთხვევაში, თუკი მოსახლეობა ზედმეტი გადასახადის გადახდაზე უარი იტყვის, კომპანია მათ ელექტროენერგიის მიწოდებას უწყვეტს.
როგორც "მედიანიუსს" "ენერგოპრო ჯორჯიაში" განუცხადეს, კომპანია არაკანონიერ საქმანობას არასოდეს ეწეოდა და, როგორც წესი, ენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის დადგენილ იურიდიულ ნორმებს იცავდა. "აღნიშნულ საჩივარზე კომენტარის გაკეთება ნაადრევია, ვიდრე პარტიის ბრალდებებს დეტალურად არ გავეცნობით. თუმცა, ზოგადად იმის თქმა შეიძლება, რომ კომპანიისადმი მსგავსი ბრალდების წაყენება აბსურდულია', - აცხადებენ "ენერგოპრო ჯორჯიაში".

Political party “Future Georgia” blames the “Energopro Georgia” for illegal activities. Today, Giorgi Laghidze, leader of the party, brought suit to the Prosecutor General’s Office where he requested the Prosecutor General, Ekaterine Tkeshelashvili, to investigate the activities of the company and react on it.
Giorgi Laghidze stated in his conversation with the Medianews that the Energopro Georgia provides electricity supply to the whole country except Kakheti region. Their party has received a lot of appeals from those regions where people blame the Energopro Georgia for changing them to pay for more electricity than they have spent.
“Subscribers claim that their electricity meters show less than representatives of the Energopro Georgia indicate in the bills. They extort money from us. In addition to that the bills do not show the fee for one kilowatt of the electricity that blatantly contradicts the law. People claim that the personnel of the company order certain people to collect the money that is not right,” said Giorgi Laghidze.
Laghidze said that if the population refuses to pay additional money, the company will cut off the electricity supply for them.
Representatives of the “Energopro Georgia” stated to the Medianews that the company has never led illegal activities and always complied with the norms estimated by the Energy Regulation National Commission. “It is early to comment on the suit until we discuss the accusations of the party in detail. However, generally we can say that it is absurd to blame our company for similar violations,” said the officials from the Power Distribution Company.