სახალხო დამცველი პროკურატურას პოლიციელების მიერ ექიმის წამების ფაქტის შესწავლას სთხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი სამეგრელოს სამხარეო სამმართველოს პოლიციის თანამშრომელთა მიერ მოქალაქის წამების ფაქტის შესწავლას ითხოვს.
ლაპარაკია გალის რაიონის სოფელ ნაბაკევის სასწრაფო დახმარების ექიმის, ზუგდიდში მცხოვრები გოჩა ეხვაიას წამებაზე.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფრენციაზე სოზარ სუბარმა განაცხადა, 30 იანვარს ეხვაიას საცხოვრებელ ბინაში ზუგდიდის რაიონული სამმართველოს საუბნო ქვეგანყოფილების თანამშრომლები შეიჭრნენ და მისგან ძებნილის, ვინმე ბადრის ნახვა მოითხოვეს. იმის გამო, რომ მის ბინაში ვერავინ იპოვეს, ეხვაია პოლიციაში დასაკითხად წაიყვანეს. ეხვაიას ჩვენებით, ის თავდაპირველად, ზუგდიდის სამხარეო სამმართველოს პოლიციაში მიიყვანეს და დაჟინებით მოითხოვდნენ მისგან პასუხს, იყო თუ არა 29 იანვარს მასთან გამოძახება და ხომ არ წაუყვანიათ ვინმესთან სამკურნალოდ. ეხვაიას მტკიცების მიუხედავად, რომ ის სახლში არავის  მალავდა, პოლიციელები მას სასტიკად უსწორდებოდნენ, რის გამოც მან  რამდენჯერმე გონებაც დაკარგა. ღამის 3 საათისათვის კი, იგი ზუგდიდის რაიონულ სამმართველოში გადაიყვანეს, სადაც მისი წამება გაგრძელდა.
სოზარ სუბარის განცხადებით, პოლიციელებმა ეხვაიას ხულიგნობისა და პოლიციელებისადმი დაუმორჩილებლობის მუხლით შვიდდღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდეს. მიყენებული მძიმე ტრავმების გამო ეხვაიამ დროებითი მოთავსების იზოლატორში გონება დაკარგა, რის გამოც ის ზუგდიდის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
სოზარ სუბარის ინფორმაციით, გოჩა ეხვაია მზად არის იმ შვიდი პოლიციელების ვინაობა დაასახელოს, რომლებიც მას სასტიკად გაუსწორდნენ. მისივე თქმით, განსაკუთრებული სისასტიკით გამოირჩეოდა ზუგდიდის სამხარეო სამმართველოს უფროსის მოადგილე მეგის ქარდავა.
ომბუდსმენის თქმით, პოლიციის თანამშრომლებმა სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლი დაარღვიეს, მათ შორისაა წამება, სიცოცხლის მოსპობის, ჯანმრთელობის დაზიანების ან ქონების განადგურების მუქარა, ბინაში მფლობელის ნების საწინააღმდეგოდ უკანონოდ შესვლა, უკანონო ჩხრეკა, ან სხვა ქმედება, რომელიც არღვევს ბინის ან სხვა მფლობელობის შეუხებლობას. წამების ფაქტის შესასწავლად სოზარ სუბარმა გენერალურ პროკურორს ეკა ტყეშელაშვილს მიმართა.

Georgian Public Defender, Sozar Subari, has officially requested that the Prosecutor’s Office open an investigation over the one instance of a physician having been tortured by police officers from Samegrelo’s Regional Police Department.
Gocha Ekhvaia was the victim of the alleged torture. He is a resident of Zugdidi, who is a doctor of emergency first aid service in the village of Nabakevi in Gali district.
Sozar Subari stated at the press-conference that on January 30 policemen of the Zugdidi Police Department broke into the house of Ekhvaia and demanded him to show them where was Badri, a person who is wanted by the police. As the police could not find anybody in the house, they took the doctor to the police station for further questioning. Ekhvaia stated in his testimony that initially he was take to the Police Station of the Zugdidi Regional Department and demanded him to explain whether he was called to provide medical assistance on January 29, and whether he was taken anywhere to treat somebody.
Despite the doctor’s claims that he was not hiding anybody in his house, and was not able to answer their questions, the police then beat him severely. He fainted several times because of the cruelty and physical force applied. At 3:00 AM Ekhvaia was then taken to the Zugdidi District Department where police officers continued their torture in trying to get him to provide information.
Sozar Subari stated that police officers arrested Ekhvaia for hooliganism and resisting arrest.  As a result of the traumas, the doctor soon lost conscious in the isolator cell. He was consequently taken to the Zugdidi Central Hospital for treatment.
Sozar Suabri reported that Gocha Ekhvaia is ready to name the seven police officers who beat him brutally. Moreover, the tortured person told that Megis Kardava, deputy chairperson of the Zugdidi regional Department, was exceptionally cruel to him.
The Ombudsman added that the police officers violated several articles of the Criminal Code, such as using torture, threatening with death, physical or material damage; as well as breaking into his flat without the owner’s permission or a legal warrant; conducting an illegal search and taking part in other activities that breaches the inviolability of the home owner.
Sozar Subari has since applied to Eka Tkeshelashvili, Georgian Prosecutor General, to open an investigation into the crime.