ეკომიგრანტებსა და დევნილებს შუქი გაუთიშეს
ორი თვეა, რაც აჭარის ყოფილი ნარკოლოგიური საავადმყოფოს შენობაში შესახლებულ ეკომიგრანტებსა და აფხაზეთიდან დევნილ მოსახლეობას შუქი არა აქვთ. მიზეზად დავალიანება სახელდება, რომელიც შენობას ერიცხება. ამჟამად, იქ 22 დევნილი და 26 ეკომიგრანტი ოჯახი სიბნელეში ცხოვრობს.
მოსახლეობა აცხადებს, რომ შუქი მანამდეც გაითიშა, სანამ მათთან შესახვედრად ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი კობა სუბელიანი მივიდოდა. თუმცა რამდენიმე დღით: „ჩვენ აღარ გვითქვამს მინისტრისთვის შუქის პრობლემის შესახებ, რადგან მის მოსვლამდე სამი დღით ადრე ჩაგვირთეს. ხოლო როცა წავიდა, მას შემდეგ ისევ გაგვითიშეს და ასეთ დღეში ვართ“, - ამბობს დევნილი ეკა ესებუა.
აჭარის ყოფილი ნარკოლოგიური საავადმყოფოს შენობას ელექტროენერგიის 17 ათასს ლარზე მეტი დავალიანება ერიცხებოდა. მათგან 12 ათასი ლარი აჭარის მთავრობამ გადაიხადა. დანარჩენის გადახდას კი მოსახლეობისგან ითხოვენ. „დანარჩენი თქვენ თვითონ მოსახლეობამ შეაგროვეთო და გადაიხადეთო. ამ ხალხს, სად გვაქვს მაგდენი თანხა? ეტაპობრივ გადახდაზე კი არ წამოვიდნენ“,- ამბობს მზია ჯაყელი.
აჭარის მაღალმთიან რაიონებიდან ჩამოსახლებული მოსახლეობა კი ვერც ელექტროენერგიის ვაუჩერებით სარგებლობს, რადგანაც კონკრეტულ მისამართზე არ ცხოვრობენ. „ვაუჩერები გვაქვს და შეგვიძლია დავალიანება ნაწილობრივ დავფაროთ, მაგრამ ვაუჩერებსაც ვერ ვიღებთ იმის გამო, რომ დამისამართებული არა ვართ“. ეკომიგრანტი მოსახლეობა საცხოვრებელი ფართის დაკანონებასაც ითხოვს. ისინი აქ ორი წლის წინ აჭარის შრომისა და ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრომ შეასახლა.

Cut-off of Electricity for Eco-Migrants and IDPs
Eco-migrants and Abkhazian IDPs residing in the building of the Hospital for Drug-Addiction have not been without electricity already now for two months. The reason for the problems is unpaid electricity bills “arrears” for the building. There are 22 eco-migrant and 26 IDP families living there in the darkness for now.
Residents claim the electricity supply had been cut before Koba Subeliani, the Georgian Minister of Refugees and Accommodation visited them. However, his visit came much later than when the electricity was actually cut. “We did not complain about the electricity with the minister arrived as we had been supplied with the electricity the proceeding three days. However, by coincidence or not, and as soon as he ended his visit the electricity was again cut off. We are still suffering in total darkness as a result,” said IDP Eka Esebua.
The building of former Hospital for Drug-Addiction in Adjara Autonomous Republic had 17 thousand GELS as a debt for electricity. The local government paid 12 thousand out of the total debt. The Power Distribution Company then demanded the residents to pay the rest of the debt. “They said we should collect the rest of the money and pay. How can we pay that money? They did not even agree to divide up the debt for several months,” said Mzia Jakheli.
People who arrived from mountainous districts of Adjara Autonomous Republic cannot enjoy electricity vouchers because they do not have concrete address when they reside. “We have vouchers and can pay some part of the debt from them. However, we cannot use the vouchers because we are not registered at that address.” Eco-migrants have requested to register the accommodations in their names for this purpose. It was the Ministry of Labor and Health Protection of the Adjara Autonomous Republic that settled them in the building two years ago.