საქართველოში სურსათის უვნებლობის სტანდარტები არ კონტროლდება
ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდმა ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის გეგმის ფარგლებში, სურსათის უვნებლობის საკითხებზე საქართველოში კვლევა ჩაატარა, რომლის პრეზენტაციაც დღეს თბილისში, საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში გაიმართა.
როგორც ფონდის საერთაშორისო პროგრამების კოორდინატორმა ვანო ჩხიკვაძემ განაცხადა, კვლევა ჩატარდა დიდი ბრიტანეთის საერთაშორისო განვითარების დეპარტამენტის და აშშ-ის განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით.
ანალოგიიური გამოკითხვა ფონდმა სომხეთსა და აზერბაიჯანშიც ჩაატარა.
საქართველოში კვლევითი სამუშაოები დაიწყო 2007 წლის ნოემბერში და 2008 წლის თებერვლის ბოლომდე გაგრძელდა. მისის მიზანი იყო იმის გამორკვევა, თუ რამდენად ეფექტიანია ქვეყანაში საკვები პროდუქტების უსაფრთხოების შეფასების სისტემა, რამდენად ობიექტურად და მკაცრად ხორციელდება სურსათის უვნებლობაზე სახელმწიფო კონტროლი და შეესაბამება თუ არა მოქმედი კანონმდებლობა ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის გეგმით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს.
კვლევისას გამოიკვეთა ისიც, თუ რა სტანდარტებს უნდა აკმაყოფილებდეს ქართული პროდუქცია, რათა ის ევროკავშირის ბაზარზე მოხვდეს.
როგორც კვლევისას გაირკვა, რომ ქვეყანაში არ არსებობს ისეთი სააგენტო, რომელიც სურსათის უვნებლობის სტანდარტებს გააკონტროლებს, სახელმწიფოს კი, მოქმედი კანონით 2009 წლის ბოლომდე ეზღუდება უფლება, უშუალოდ პროდუქციის წარმოების პროცესს გაუწიოს მონიტორინგი. შესაბამისად, მკვლევართა უმთავრესი რეკომენდაციაა, ქვეყანაში სახელმწიფო კონტროლის სისტემის გამკაცრება.
სურსათის უსაფრთხოების შეფასებისა და კონტროლის ეფექტიანი სისტემის არარსებობას განაპირობებს ისეთი ფაქტორებიც, როგორიცაა მოსახლეობის ფართო ფენების არასახარბიელო სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობა, სურსათის უვნებლობის საკანონმდებლო ბაზის არასრულყოფილება, სუსტი და განუვითარებელი სასურსათო წარმოება, კორუფციის მაღალი რისკი ზედამხედველობის განხორციელებისას, ასევე ამ საკითხზე საზოგადოების არასათანადო ინფორმირებულობა.
ევრაზიის ფონდის ექსპერტების რეკომენდაციით, სურსათის ხარისხის კონტროლის ეფექტიანი სისტემის შესაქმნელად სწორედ ზემოთ ჩამოთვლილი პრობლემები უნდა გადაიჭრას.

Food Safety Standards Lacking in Georgia
Asia-Europe Cooperation Fund carried out a research in the product safety in Georgia under the framework of the European neighborhood policy. The presentation of the implemented work was organized today at the Georgian National Museum in Tbilisi.
Vano Chkhikvadze, the Coordinator of the International Programs of the Foundation, stated that the research was funded by the International Development Department f the Great Britain and US Agency for International Development. Similar research was carried out in Armenia and Azerbaijan.
The research started in November of 2007 in Georgia and lasted till February of 2008. The goal was to reveal how effective the system for estimation the safety of food products is in the country. How impartial and severe the government is while controlling the safety of food products? Whether the current legislation complies with the demands of the European Neighborhood Policy or not?
The research demonstrated what kind of standards should be followed by Georgian producers in order for products to be sold in European Market.
It also revealed that there is no agency in country that will control the standards of the food safety. The state, according to current legislation, will have its right restricted in monitoring the production process. Consequently, the main recommendations the resulted is to eliminate the control system that exists in Georgia.
Lack of effective system to assess product safety and control system is caused by poor social and economical conditions that the majority of the population faces, as well as inefficient, weak and undeveloped food processing, high risk of corruption while monitoring the production and food safety oversight process, poor legislative base for product safety, and a general lack of information in this sphere
Experts from Asia-Europe Foundation recommended resolving all above-mentioned problems in order to establish effective system for control food quality and safety.