ჟურნალისტები გლობალურ სოლიდარობას ითხოვენ
ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ) აცხადებს, რომ უსაფრთხოების, მუშაობის რიგიანი პირობებისა და ხარისხიანი ჟურნალისტიკისათვის გლობალური ბრძოლის მოგება მხოლოდ იმ შემთხვევაშია შესაძლებელი, თუ ჟურნალისტები თავიანთი უფლებების დასაცავად ერთად დადგებიან.
მსოფლიო პრესის თავისუფლების დღისადმი მიძღვნილ განცხადებაში, ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია ითხოვს გლობალური სოლიდარობის განახლებას, რათა ჟურნალისტებმა ერთად დაძლიონ ის საფრთხეები, რომელთა წინაშეც დგას მედია.
“ჟურნალისტიკის მომავალი დამოკიდებულია სოლიდარობაზე,”- განაცხადა ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციის პრეზიდენტმა ჯიმ ბუმელამ,- “ჩვენ მუშაობა დემოკრატიისა და ადამიანთა უფლებებისათვის ბრძოლის პირობებში გვიწევს”.
ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია აცხადებს, რომ ჟურნალისტიკის მომავალს საფრთხეს უქმნის პოლიტიკური სარჩულის მქონე პროპაგანდისტული „ტრიუკები“ და მედიის ჩაჩუმების მცდელობა, სარედაქციო ბიუჯეტების შემცირებასთან ერთად.
“ახლახანს, ჩინეთიდან, პაკისტანიდან, რუსეთიდან, მექსიკიდან და ერაყიდან ჩვენმა კოლეგებმა სოლიდარობა გამოგვიცხადეს,” – განაცხადა ბუმელამ, - “ამ ქვეყნებში ჟურნალისტები ზეწოლის ქვეშ იმყოფებიან. ჩვენი კოლეგები თავიანთი უფლებებისათვის ბრძოლაში წარმატებას მიაღწევენ, თუ ერთად იმუშავებენ, ჟურნალისტიკის ყველა წარმომადგენელს, ახალსა თუ ძველს, მიაწვდიან ხმას და ერთმანეთთან მტკიცე კავშირს დაამყარებენ, რაც ძლიერი ჟურნალისტიკის საწინდარია. იქ, სადაც არ არის ერთსულოვნება და ერთიანობა, პრესის თავისუფლების მტრები წარმატებას ver აღწევენ ”.
არნ კონიგმა, ჟურნალისტთა ევროპის ფედერაციის თავმჯდომარემ, განაცხადა: “მსოფლიო პრესის თავისუფლების დღე საშუალებას გვაძლევს ყველას ცხადად დავანახოთ, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია ხარისხიანი ჟურნალისტიკა დემოკრატიისათვის და, რომ ხარისხიანი ჟურნალისტიკა არსებობს მაშინ, როდესაც ჟურნალისტებს გააჩნიათ რიგიანი სამუშაო პირობები და მათ, ნატვირთი ფუნქციიდან გამომდინარე, პატივისცემით ეპყრობიან“.
ევროპის ჟურნალისტთა ფედერაციის განცხადებით, ჟურნალისტებზე განხორციელებული ზეწოლა, ინფორმაციის წყაროს გასამჟღავნებლად, ასევე პოლიტიკოსთა  მხრიდან მათ საქმიანობაში ხშირი ჩარევა, წარმოადგენს ძირითად დაბრკოლებებს, რომლის წინაშე დგანან დღეს მედია საშუალებები  და ჟურნალისტები.

Journalists Demand Global Solidarity
International Federation of Journalists (IFJ) states that in order to win the global war in achieving security, normal working conditions and qualified journalism the journalists must stand together to protect their rights.
In the statement dedicated to the world day of press, the IFJ demands the renewal of the global solidarity for the journalists to overcome together the dangers that the media is facing.
“The future of journalism depends on the solidarity”, stated Jim Bumela, the president of the IFJ. “Struggle for democracy and human rights is the background of the environment that we have to work”.
The IFJ states that propagandistic “stuns” with political intensions and the attempt to hush down the journalists together with limiting editorial budget puts the future of the journalism is in danger.
“Our colleagues from China, Russia, Mexico and Iraq have just expressed their solidarity to us,” stated Bumela. “These are the countries where the journalists are under pressure. Our colleagues will succeed in struggling for their rights if they work together, if they reach all journalists- new or old   and establish strong relationships which are the presupposition for the strong journalism.  The enemies of the freedom of speech will not succeed where unanimity and unity is.”
Arn Conig, the head of the European Federation of the Journalists stated: “The world day of the freedom of press gives us the opportunity to show everyone vividly the importance of the qualified journalism important for developing the democracy. The qualified democracy exists only when the journalists have proper working conditions, and they are respected for the responsibility they been given.”
According to the statement of the European Federation of the Journalists, the pressure being applied on journalists for reveling the sources of their information and the frequent interference of the politicians in journalists’ activities are the main obstacles facing media sources and journalists these days.