თელავში "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი დააკავეს
დღეს თელავის ცენტრში დააკავეს  “თანასწორობის ინსტიტუტის” წევრი მიხეილ კაჭკაჭიშვილი. რომელიც ამჟამად გადაყვანილია თელავის პოლიციის სამმართველოში. ჩვენი ინფორმაციით, მას ამ წუთებში  ნარკოლოგიური შემოწმება უტარდება. არასამთავრობო ორგანიზაცია, "თანასწორობის ინსტიტუტი" მომხდარს პოლიტიკურ ზეწოლად აფასებს და ხელისუფლებას მოუწოდებს შეწყვიტოს დევნა ადამიანის უფლებათა დამცველ  ორგანიზაციებზე.
"რათქმაუნდა, ეს არის ბრძანება, რომელიც მოდის სააკაშვილის კრიმინალური ხელისუფლების მაღალი ეშელონებიდან. თქვენ კარგად ხედავთ თუ როგორ მიმდინარეობს როგორც "თანასწორობის ინსტიტუტის" აბსოლუტურად ყველა წევრის, ისე ჩვენი მეგობრების დევნა, განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულების გამო. სანამ ეს ბოროტების ღერძი არ დაინგრევა და სანამ ეს აღვირახსნილი ადამიანები შეეცდებიან აშენონ პოლიციური, დანაშაულებრივი, ძალადობრივი რეჟიმი, ითარეშებენ სიკვდილის ბრიგადები ოფიციალურ ტანდემში სააკაშვილ-მერაბიშვილის მეთაურობით, მანამდე ადამიანის უფლებები არ იქნება დაცული. და საერთოდ, როდესაც ხელისუფლების უკანონო ბრძანებით აკავებენ ადამიანის უფლებების დამცველს, რომელ დემოკრატიაზეა საუბარი?! ჩვენ კიდევ ერთხელ ვაფრთხილებთ ამ ადამიანებს, თავი დაანებონ მოქალაქეების დევნას, წინააღმდეგ შემთხვევაში ყველა მათგანი მკაცრად აგებს პასუხს როგორც კანონის, ისე საზოგადოების წინაშე.
ყველა ის ადამიანი, რომელიც გვერდში უდგას ხელისუფლებას და "ნაცმოძრაობის" კრიმინალურ დაკვეთებს ასრულებს, ავტომატურად პოტენციური დამნაშავეა, ვინაიდან ისინი ხელს უწყობენ საქართველოში ძალადობის, უსამართლობის, პოლიციური სახელმწიფოს მშენებლობას.
ჩვენ, რათქმა უნდა, წინ აღვუდგებით მათ მიერ განხორციელებულ ყველა უკანონო ქმედებას და ამას გამოვიტანთ როგორც ჩვენი სამოქალაქო საზოგადოების ისე საერთაშორისო საზოგადოების სამსჯავროზე და დავანახებთ ყველას, რომ საქართველოში კაციჭამიების და ბოლშევიზმის კერა უნდა დამთავრდეს, რომლის სათავეში დგას დეფაქტო პრეზიდენტი სააკაშვილი,"- აცხადებს ორგანიზაციის ერთ-ერთი ლიდერი, ჯაბა ჯიშკარიანი.

Member of the Egalitarian Institute Detained in Telavi
On May 9, 2008 Mikheil Kachkachishvili, member of the Egalitarian Institute was detained in the centre of Telavi, city in Kakheti region. He ended up in the Telavi police department. Reportedly, he was taken in to be tested for drug. The non-governmental organization Egalitarian Institute considers the incident as just another example of political suppression and calls upon the government to stop persecution human rights organizations and the people they represent.
“Of course it was ordered by high-ranking officials from Misha Saakashvili’s criminal authority. You have witnessed how our members and supporters are persecuted because of their different political views. As long as this cruelty reigns in Georgia there will be such impudent people and they may be successful in building police, criminal and a brutal regime. It will only be when death brigades are operational that it will be clear that there is no protection of human rights. And generally, when a human rights defender is detained under the order of the governmental officials, how can we speak about democracy?! We warn those people once more to stop persecuting their own people; otherwise we will be punished under the law in front of the people.”
“All those people who support the government and carries out criminal orders of the National Movement are becoming potential criminal because as they are supporting the construction of a system of violence, injustice and the establishment of a police state.”
“We, of course, will continue to resist all illegal activities as they are implemented and we will expose all their cruel deeds to the Georgian and the international community. Then everybody will see that celebration of Cannibals and Bolsheviks, led by de-facto president Saakashvili, must end in Georgia,” said Jaba Jishkariani, one of the leaders of the organization.