საფრანგეთის სასამართლომ ოქრუაშვილს ქვეყნიდან გაუსვლელობაზე შეზღუდვა მოუხსნა
თავდაცვის ყოფილ მინისტრს ირაკლი ოქრუაშვილს საფრანგეთის სასამართლომ ქვეყნიდან გაუსვლელობაზე შეზღუდვა მოუხსნა.
როგორც "მედიანიუსს" პოლიტიკური პარტია "მოძრაობა ერთანი საქართველოსათვის" პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა თამარ რუხაძემ განუცხადა, იმის გამო, რომ საფრანგეთის მხარემ ირაკლი ოქრუაშვილს პოლიტიკური თავშესაფარი მიანიჭა, მისმა ფრანგმა ადვოკატებმა სასამართლოსგან ყველა იმ შეზღუდვის მოხსნა მოითხოვეს, რომელიც ექს-მინისტრს ციხიდან გამოშვების პერიოდში დაუწესდა. კერძოდ, მას ეკრძალებოდა საფრანგეთის დატოვება, აეროპორტთან მიახლოება და იგი საფრანგეთის პოლიციის მეთვალყურეობის ქვეშ იმყოფებოდა.
დღეიდან ირაკლი ოქრუაშვილს შენგენის ვიზით შეუძლია გადადგილდეს მსოფლიოს ყველა ქვეყანაში, მათ, შორის საქართველოში ჩამოსვლის უფლებაც აქვს. თუმცა, როგორც მისი პარტიის წევრები აცხადებენ, ამ უფლების გამოყენებისაგან სავარაუდოდ ის თავს შეიკავებს, რადგან 'სამშობლოში ოქრუაშვილის დაცვის გარანტიები არ არსებობს."
აღსანიშნავია, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლომ ირაკლი ოქრუაშვილი დამნაშავედ სცნო და მას თანამდებობის ბოროტად გამოყენების ბრალდებით 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.

French Court Granted Irakli Okruashvili with the Right to Leave the Country
A French court granted Irakli Okruashvili, former Georgian Defense Minister, with the right to leave the country.
Tamar Rukhadze, spokesperson of the political party “Movement for United Georgia”, reported to the Medianews that since the French side granted political asylum to Okruashvili, the French attorneys of the former minister had requested the court to release their client from all restrictions he was imposed after the release from prison. More exactly, the former minister could not leave France, approach the airport and he was under the supervision of French police.
Now, Irakli Okruashvili can travel to every country in the world with a Schengen Visa including Georgia. However, members of Okruashvili’s party state the former minister will not take advantage of the opportunity to visit Georgia anytime soon, as his safety cannot be guaranteed if he would return to his native Georgia.
Initially, Tbilisi city court found Irakli Okruashvili guilty for abusing his power and professional negligence; he was sentenced to eleven years in prison.