არც შუქი და არც წყალი - დევნილებისა და ეკომიგრანტების გაუსაძლისი ყოფა
ყოფილ ნარკოლოგიურ საავადმყოფოში შესახლებულ დევნილ და ეკომიგრანტ მოსახლეობას შუქთან ერთად წყალიც გაუთიშეს. წყალი, რომელსაც ისინი იყენებდნენ, შენობის გვერდით მდებარე ფსიქიატრულმა საავადმყოფომ რამდენიმე დღეა შეუწყვიტა. მოსახლეობა წვიმის წყალს სათავსო ჭურჭელში ინახავს და  იყენებს.
„უკვე წყალიც შეგვიწყვიტეს. ამ ზაფხულში წლის გარეშე დაგვტოვეს. ალტერნატიულ წყალს კი გვთავაზობენ, მაგრამ ჯერ გასაკეთებელია და თან სათავე დაჭაობებულია. ის წყალი როგორ დავლიოთ?“ კითხულობს ყოფილ ნარკოლოგიურ საავადმყოფოს შენობაში შესახლებული მოსახლეობა.
დევნილები იხსენებენ, რომ სასტუმრობიდან გამოსახლებულებს, აჭარის შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო მათ ნორმალური ალტერნატიული ფართით დაკმაყოფილებას დაპირდა: „ეს არის ალტერნატივა, ჭაობში რომ ცურავს შენობა? ნარკოლოგიურის რემონტისთვის თანხა რომ იყო გამოყოფილი, გაარემონტეს კი? გაურემონტებელში შეგვასახლეს და ახლა საარსებო პირობებსაც გვიწყვეტენ“.
აჭარის შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე, ირაკლი ბარამიძე აღნიშნავს, რომ პრობლემის შესახებ სამინისტროსთვის მოსახლეობას არ უცნობებია: „გაურკვეველია, თუ რატომ არ სურთ წყლის გამოყვანა. რა იციან რომ ცუდი წყალია, შეამოწმეს?“.
22 დევნილი და 26 ეკომიგრანტის ოჯახი, ამჟამად სიბნელეში, წყლის გარეშეცხოვრობს. ამ დღეებში მოსახლეობა წყლის მოთხოვნით, საპროტესტო აქციების გამართვას აპირებს.

Neither Electricity Nor Water-Unbearable Living Conditions for IDPs and Eco-migrants
IDPs and eco-migrants residing in the former hospital for drug-addicts had both water and electricity supply cut off. Initially, the mental hospital located next to their building cut off their water supply several days ago. The residents of the building collect rain water to wash up.
“Now they have cut off water supply too. Can you imagine, they left us without water in summer? They offer some alternative water supply but repair-works should start on it because the outfall is swampy and we cannot drink that dirty water,” said people residing in the former hospital for drug-addicts.
IDPs recall that the Ministry of Labor, Health and Social Welfare of the Adjara Autonomous Republic promised them to lodge them in normal alternative building when they were evicted from the hotel. “It is an alternative building that is standing on the swamp? Did they repair the hospital when the authority apportioned money for it? They have lodged us in ruined building and now they are cutting all living conditions.”
Irakli Baramidze, Deputy Minister of Adjara Labor, Health and Social Welfare, stated that the population has not applied their ministry for assistance. “I cannot understand why they do not want to supply the building from the new alternative source; how do they know that it is bad water? Have they tested it?”
22 IDP and 26 Eco-migrant families live in darkness and without water. the population intends to hold protest demonstration in near future.