როგორც ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ კახეთში მომუშავე ფერმერებმა აცნობეს, ადგილობრივი ხელისუფლება მათგან იჯარით გაცემული მიწების გადასახადების სრულად გადახდას ვადაზე ადრე ითხოვს.
მოქმედი კანონმდებლობით, ფერმერებს უფლება აქვთ, წლის ბოლომდე საიჯარო ქირის გადასახადის მხოლოდ 20 % გადაიხადონ. ადგილობრივი ხელისუფლება თანხის სრულად გადახდის მოთხოვნას ფერმერებს დაცარიელებული ბიუჯეტის შევსების მიზეზით უხსნის. ის ფერმერები, რომლებსაც სასოფლო - სამეურნეო პროდუქცია ამ დრომდე არ მიუღიათ, გადასახადების გადახდას ვერ ახერხებენ, რის გამოც ადგილობრივი ხელისუფლება მათ საიჯარო ხელშეკრულებების გაუქმებით ემუქრება.
ბიუჯეტში თანხის არ ქონის გამო შეჩერებულია ყველა ის პროექტი, რომელიც კახეთის რეგიონში მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე ხორციელდებოდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ორი კვირის დაგვიანებით მიიღეს ივნისის ხელფასები ადგილობრივი ბიუჯეტის დაფინანსებაზე მყოფი სამსახურების თანამშრომლებმა.

Farmers Forced to Fill the Empty Georgian Budget
Kahketian farmers have informed the Human Rights Center that the local government demands they paid the plot lease earlier than the previously agreed term.
According to the current legislature, the farmers can pay only 20 % of the plot rent until the end of the year. However, representatives of local government state that the farmers must pay the lease totally in order to fulfill the budget. Naturally those farmers who have not harvested and sold agricultural products can not pay the rent. Nonetheless, the local government says that it will cancel the lease agreement if they don’t pay up.
All the projects for Kakheti region municipalities have been stopped as there is no money in the budget. The organizations funded from the local budget received money for the employers’ salaries two weeks later than what was scheduled.