რადიო „იმედის“ რეგიონული კორესპონდენტი სამსახურიდან კონტრაქტის ამოწურვამდე დაითხოვეს
რადიო „იმედის“ ჟურნალისტი სამეგრელოს რეგიონში ნანა ფაჟავა, რომელიც ასევე www.humanrights.ge -ს თანამშრომელიცაა, რადიოს ხელმძღვანელობამ სამსახურიდან დაითხოვა. ფაჟავა თვლის, რომ მისი გათავისუფლება უკანონოდ მოხდა და კოლეგებს და შესაბამის ორგანოებს მისი უფლებების დაცვას სთხოვს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ავრცელებს წერილს, რომლითაც ნანა ფაჟავა იმ დეტალებზე ყვება, რაც მის გათავისუფლებას უძღოდა წინ:
„23 ივლისს საქართველოს პრეზიდენტის განმუხურში ვიზიტამდე 2 საათით ადრე ტელეფონით დამიკავშირდა "რადიო იმედის" პროდიუსერი ლელა გაბეჩავა და შემატყობინა, რომ მიხეილ სააკაშვილის ვიზიტის შესახებ ინფორმაციას "რადიო იმედის" პირდაპირი ეთერით ლაშა ბერულავა გაავრცელებდა და მიკროფონიც მისთვის უნდა გადამეცა. პროდიუსერს "რადიო იმედის " საინფორმაციო სამსახურის უფროსთან საუბარი ვთხოვე. ნინო გაბრიაძემ რამდენიმე წუთში თავად დამირეკა და მითხრა, რომ სანამ იგი ამ თანამდებობაზე იმყოფება, გადაწყვეტილებებს თვითონ მიიღებს. მე ხელშეკრულების ვადა შევახსენე, რომელიც, სავარაუდოდ, თვის ბოლოს მეწურება. გაბრიაძისთვის თურმე ხელშეკრულების არსებობას მნიშვნელობა არა აქვს. მან განმიცხადა, რომ დღეიდან პრინციპულად ლაშა ბერულავა ჩაერთვება პირდაპირ ეთერში.
ხელშეკრულების ვადის ივლისის ბოლოს  ამოწურვასთან დაკავშირებით ლელა გაბეჩავამ 14 ივლისს ტელეფონით შემატყობინა და მითხრა, რომ "რადიო იმედი" უნდა დამეტოვებინა. მიზეზად კი მან ხელმძღვანელების გადაწყვეტილება დამისახელა, რომლის მიხედვითაც მომავალში ტელერადიოკომპანია "იმედს" ერთი ჟურნალისტი უნდა ჰყავდეს და იგი ლაშა ბერულავა უნდა გახდეს.
არ ვიცი პრინციპულობაში რას გულისხმობს ქალბატონი გაბრიაძე, რომელსაც არ ვიცნობ და რომელსაც სურვილიც კი არ გამოუთქვამს რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტებს პირადად გასცნობოდა, მაგრამ "რადიო იმედში" მუშაობის 4 წლის მანძილზე მე ჩემი საქმისადმი პრინციპულობას ნამდვილად ვიჩენდი.
ჩემთვის პრინციპული მნიშვნელობა აქვს იმასაც, რომ სამეგრელო-ზემო-სვანეთის მოსახლეობამ რეგიონში მიმდინარე პროცესებზე ობიექტური ინფორმაცია მიიღოს. ჩემთვის მიუღებელია ამ ფორმით იმ კომპანიის დატოვება, რომელსაც წლების განმავლობაში ერთგულად ვემსახურე. მიუღებელია ისიც, რომ ჟურნალისტის უფლებებს თავად კოლეგები არღვევენ.
ჩემთვის ცნობილი იყო, რომ სპეცსამსახურები ჩემს მობილურზე უკანონო მოსმენას ახორციელებდნენ, მაგრამ დღეს განსაკუთრებული ოპერატიულობით იმუშავეს და მაშინვე, როგორც კი ჩემი სატელეფონო საუბრები მოისმინეს, ჩემი "რადიო იმედიდან" დათხოვნით გამოწვეული სიხარული ვეღარ დაფარეს და სატელეფონო შეტყობინებების გამოგზავნა უმალ დაიწყეს. შეტყობინება იმ ნომრიდან მივიღე, რომელიც ჩემს მიმართ მუქარასთან ერთად უწმაწურ სიტყვებს 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების დღიდან არ იშურებდა. ჩემი ინფორმაციით  ზარებს, რომელიც  895 943007 ნომრიდან შემოდის, შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ერთ-ერთი თანამშრომელი ახორციელებს. ძალოვან სტრუქტურაში ამ ნომრის მფლობელის ძირითადი საქმიანობა დღეს მაშინაც დავაზუსტე, როდესაც ჟურნალისტმა ილია ჩაჩიბაიამ ჩემი თხოვნით იმავე ნომერზე დარეკა_ტელეფონის ეკრანზე "კუდი" გამოჩნდა. ჟურნალისტმა ეს ნომერი თურმე მაშინ ჩაინიშნა, როცა მას იგივე მეთოდებით ებძოდნენ.
მოვუწოდებ ყველა დაინტერესებულ პირს, ვინც ჩემს დისკრედიტაციას, უფლებებისა და ღირსების შელახვას ასე უღირსად ცდილობს, შეწყვიტოს ჩემს მიმართ ფარული დევნა, უკანონო მოსმენები და დასმენები, ვინაიდან მათი მხრიდან განხორციელებული ყველა ამგვარი მცდელობა ისევე ფუჭი აღმოჩნდება, როგორც წლების განმავლობაში მათი უშედეგო მცდელობა ჩემი ტენდენციურობაში დადანაშაულებისა. მე ბოლომდე დავიცავ ჩემს უფლებებს, იქნება ეს სასამართლო თუ სხვა ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციები“.

The administration of Radio Imedi dismissed Nana Pazhava, Radio Imedi correspondent in Samegrelo Region and journalist of the online magazine www.humanrights.ge.  Pazhava considers that she was illegally dismissed. She now calls upon her colleagues and responsible bodies to protect her rights. Nana Pazhava recalls all the events that preceded her dismissal in a letter format and The Human Rights Center provides this letter to you:
“On July 23rd Lela Gabechava, the producer of Radio Imedi called me 2 hours before the President’s visit to Ganmukhuri and told me that Lasha Gabechava, another journalist of Radio Imedi in Samegrelo Region would announce on the president’s visit in live air and that I had to hand my microphone over to him. I asked the producer that she talked to Nino Gabriadze, the head of news department of Radio Imedi. Soon thereafter the head of the news department called me in several minutes and told me that she was the decision maker as long as she held her position. I reminded her that my contract time expired only at the end of July and she did not have right to marginalize me from my work in the meantime. Nonetheless, it turned out that the employment contract did not mean anything to Gabriadze. She told me at this time that it would be Lasha Berulava who would be announcing the visit on live air.
As for the contract, Lela Gabechava called me on July 14th, 2008 and said that I had to leave the Radio Imedi when my contract time expired. She said that the radio administration decided there would be only one journalist in Samgerelo region and this would be Lasha Berulava instead of me.
I don’t know Lela Gabechava and I never met her, as she did not wish to meet regional journalists personally. However, I know one thing for certain. I have been always devoted to my work for the 4 years that I worked for Radio Imedi.
I think it is very important that the inhabitants of Samegrelo-Zemo Svaneti Region receive unbiased information about current events in Georgia. It is unacceptable for me to leave the company I had been devotedly working so many years. It is unacceptable that the journalists have their rights so often violated.
I know that Georgian intelligence illegally listens to my mobile phone conversations. Today they echoed my conversation with the representative of Imedi administration very fast and as soon as I hung the phone I received the text message from the telephone number from which I had been receiving the letters of threats and insults since the May 21st, 2008 Parliamentary Elections. The author of the letter was most delighted with my dismissal. I assume that a representative of the Constitutional Security Department of MIA calls me from 895 94 30 07.
Ilia Chachibaia, a journalist knows that this number belongs to a CSD representative. He wrote down this number when a person called and threatened him from the same number. I concluded that I was called by a law enforcer, and especially by a representative of the CSD.
I proceeded to call everyone who is tries to discredit me and infringe upon my rights and dignity: Please stop following me secretly, listening to my conversations and denouncing on me as all your attempts are in vain. You will not succeed like you had not succeeded in accusing me of being a biased journalist for so many years. I will protect my rights in court and with the help of human rights organizations who will defend me.”