საქართველოზე რუსეთის თავდასხმამ საჭირო გახადა კასეტური ბომბების გამოყენების შესახებ კონვენციის მიღება
,,ჰუმან რაითს ვოჩი”, 19 აგვისტო 2008 წელი
კასეტური ბომბების გამოყენებით რუსეთმა არამარტო უდანაშაულო მოსახლეობის მსხვერპლი გამოიწვია საქართველოში, არამედ უხეშად დაარღვია აღნიშნული იარაღის გამოყენების აკრძალვაზე დადებული საერთაშორისო შეთანხმება. ასეთ შემთხვევაში, რუსეთმა აჩვენა მსოფლიოს, რომ არცერთი სახელმწიფო არ უნდა დაკმაყოფილდეს კასეტური ბომბების გამოყენების შესახებ მიღებული კონვენციით. აღნიშნული დოკუმენტი 2008 წლის მაისში 107 ქვეყანამ მიიღო. სახელმწიფოებმა ამჯერად ხელი უნდა მოაწერონ და უახლოეს მომავალში შეუერთდნენ კონვენციას, რათა დოკუმენტში მოცემული ვალდებულებები ძალაში შევიდეს.
12 აგვსიტოს ,,ჰუმან რაითს ვოჩის” ინფორმაციით, რუსული კასეტური ბომბების აფეთქების შედეგად დაიღუპა 11 ადამიანი. ასევე  დაშავდა უამრავი მშვიდობიანი მოქალაქე. ვინც აფეთქების დროს ცოცხალი გადარჩა, მუცელსა და კიდურებში მრავლობითი ჭრილობები მიიღო. გარდაცვლილებს შორის ორი უცხოელი ჟურნალისტი იყო. კასეტური ბომბი არის იარაღი, რომელიც შეიცავს რამდენიმე ასეულ პატარა ჭურვს; ის საშიშია მშვიდობიანი მოსახლეობისათვის მისი აფეთქების დიდი არეალისა და მასში შემავალი მცირე ჭურვების ცალ-ცალკე აფეთქების შესაძლებლობის გამო. ფოტორეპორტიორებმა გადაიღეს ადგილობრივი მოსახლეობა, რომლებსაც ხელში ბომბების შემადგენელი მცირე ზომის ჭურვები ეჭირათ; მოქალაქეებს არ გააჩნიათ შესაბამისი ინფორმაცია აღნიშნული იარაღის შესაძლებლობების შესახებ და შესაძლოა ამან მომავალშიც გამოიწვიოს მსხვერპლი, რადგან მცირე ზომის ჭურვები ჯერ ისევ გასანადგურებელი რჩება. უფრო მეტიც, დადასტურებული ინფორმაციით, რუსეთი ფლობდა ასობით მილიონ კასეტურ ბომბას, რომლის გამოყენება მას ნებისმიერ დროს შეეძლო მსგავსი ინფორმაცია რომ არ დადგენილიყო. მსგავსი იარაღი აქვს საქართველოსაც. საქართველოში საომარი მოქმედების დროს მსხვერპლის რაოდენობა და მომავალში მისი გაზრდის ალბათობა ნათელს ხდის იმის საჭიროებას, რომ გაფორმდეს შეთანხმება კასეტური ბომბების აკრძალვის შესახებ.
კასეტური ბომბების აკრძალვის შესახებ კონვენცია საუკეთესო საშუალებაა მომავალი საშიშოროების თავიდან ასაცილებლად. ის აკრძალავს მის გამოყენებას, წარმოებას, შენახვას და გადატანას და ჩამოაყალიბებს მნიშვნელოვან ვალდებულებებს, რაც გულისხმობს კასეტური ბომბების აფეთქების მსხვერპლთა დახმარებას და ბომბის ნარჩენების გაუვნებელყოფას. როგორც კი კონვენცია ძალში შევა ანუ მას მერე, რაც მინიმუმ 30 სახელმწიფო მოაწერს ხელს, ის აუკრძალავს წევრ სახემწიფოებს ისეთი დაბომბვების წარმოებას, რაც რუსეთმა გააკეთა. დოკუმენტის მოთხოვნა იქნება, განადგურდეს მსგავსი ბომბების მარაგები მომავალი 8 წლის განმავლობაში. სახელწოფოები, რომლებიც გადაწყვეტენ, კასეტური ბომბებით მიყენებულ ჰუმანიტარულ ზარალს ბოლო მოეღოს, (ისეთივე ზარალი, როგორც საქართველოში ვნახეთ უკანასკნელ დღეებში), დაუყოვნებლივ შეუერთდებიან კონვენციას.
მიუხედავად  ცინიკოსების განცხადებისა, თითქოს ისეთი მილიტარული ქვეყნები როგორიცაა რუსეთი, ხელს არ მოაწერენ და არც მიიღებენ აღნიშნულ კონვენციას, ჩვენ მაინც  უნდა ვეცადოთ მათზე ზეგავლენის მოხდენას. ნაღმების აკრძალვის შესახებ შეთანხმება გვიჩვენებს იმ სტიგმას, რომ იარაღის გამოყენების აკრძალვაზე მიღებული ნებისმიერი შეთანხმება მოქმედებს. ჩინეთი და აშშ ამ შეთანხმების მონაწილე ქვეყნები არ არიან, მაგრამ მისი მიღების შემდეგ ამ სახელწიფოებს ნაღმი აღარ გამოუყენებიათ. კასეტურ ბომბებზე მიღებული კონვევცია მსგავსი შედეგის მქონე უნდა იყოს, თუ ქვეყნები ხელს მოაწერენ. ამ დროისათვის კონვევნციას უკვე 100-ზე მეტი სახელწიფო შეუერთდა. ამ ქვეყნებში შედის კასეტური ბომბების მწარმოებელი ქვეყნები, ისინი ვინც მას იყენებს და ასევე ინახავს. კონვენციის ხელისმოწერითა და რატიფიკაციით რუსეთი და სხვა მილიტარისტული ქვეყნები მიიღებენ ნიშანს, რომ ამ იარაღის გამოყენება საერთაშორისო საზოგადოებისთვის მიუღებელი და უკანანოა.
სახელწიფოებმა უნდა დაგმონ რუსეთის თავდასხმა საქართველოზე და მოუწოდონ კონფლიქტის ორივე მხარეს, კასეტური ბომბები მომავალში აღარ გამოიყენონ. სხვა შემთხვევაში ისინი უბრალოდ ჩუმად დაუჭერენ მხარს რუსეთის მოქმედებას. სახელწიფოებმა უნდა მიიღონ ზომები, რათა თავიდან ავიცილოთ მომავალი მსხვერპლი. 2008 წლის დეკემბერში, ოსლოში ქვეყნებმა უნდა მოაწერონ ხელი კონვენციას და  რაც შეიძლება მალე უნდა მოახდინონ ახალი ინსტრუმენტის რატიფიცირება. რუსეთის ბოლოდროინდელმა თავდასხმებმა მსოფლიოს უნდა მისცეს ბიძგი რეალურად მოქმედებისათვის.

Russian Attacks in Georgia Show Need for Convention on Cluster Munitions
Russia has not only caused civilian casualties with its use of cluster munitions in Georgia, but it has also blatantly disregarded the international decision to ban the weapons. In the process, Russia has demonstrated that states around the world cannot become complacent about the Convention on Cluster Munitions, which 107 of them adopted in May. They must sign and ratify the treaty as soon as possible so that its obligations enter into force and its stigmatization power grows.
Russian cluster bombs killed eleven civilians and injured dozens more in two air strikes on August 12, 2008, according to Human Rights Watch. Some survivors suffered massive trauma to their abdomens and limbs. Two foreign journalists were among the casualties. Cluster munitions - large weapons containing dozens or hundreds of smaller submunition - endanger civilians because of both their broad area effect and the large number of explosive duds they leave behind. Photographs show local residents handling duds from these strikes so, without risk education, additional casualties are sure to occur. Furthermore, Russia is believed to have hundreds of millions of stockpiled submunitions, which it could use at any time if left unchecked. Georgia also stockpiles the weapons. The casualties reported in Georgia so far and the potential for so many more are reminders of the need for a treaty that bans cluster munitions.
The Convention on Cluster Munitions is the best tool for preventing future harm. It prohibits the use, production, stockpiling, and transfer of the weapons and establishes important remedial obligations such as victim assistance and clearance. Once the treaty enters into force, upon thirty ratifications or accessions, it will prohibit state parties from launching strikes like those launched by Russia. It will also require stockpile destruction within eight years. States committed to ending the humanitarian harm of cluster munitions, like that which occurred in Georgia, should join the Convention on Cluster Munitions as soon as possible.
Although cynics argue that military powers, including Russia, will not ratify or accede to the convention, even those states can be influenced by its provisions. The Mine Ban Treaty shows that the stigma of a weapons treaty can be powerful. China and the United States are not party to the Mine Ban Treaty, but they have not used mines since that treaty took effect. The Convention on Cluster Munitions should have a similar impact if states widely join it. It was already adopted by more than 100 states, including large numbers of users, producers, and stockpilers of cluster munitions. By signing and ratifying the treaty, those states can signal to Russia and others that use of these weapons is considered internationally unacceptable as well as unlawful.
States should condemn Russia's attacks on Georgia and call on both sides of that conflict not to make further use of their stocks of cluster munitions. Otherwise they tacitly support Russia's conduct. States must also, however, take steps of their own to help ensure there are not future casualties. In particular they must publicly pledge to sign the Convention on Cluster Munitions in Oslo in December and to ratify the new instrument as soon as possible after that. Russia's attacks should provide the international community an impetus for action.