ახალგორის პოლიციის ეროვნებით ოსი უფროსი ქართველების დაწიოკებას ხელს უწყობს
ოსმა სეპატრატისტებმა ახალგორის რაიონში შესვლაზე დაწესებული შეზღუდვა შესაძლოა მოხსნან. ამჟამად მოქმედი წესის მიხედვით, ვინც ახალგორში არ არის რეგისტრირებული, რაიონის საზღვრის გადაკვეთისთვის 500-ლარიან ჯარიმას ახდევინებენ.
როგორც “მედიანიუსს” ახალგორის რაიონის გამგებელმა ზურაბ ფიცხელაურმა განუცხადა, ოსების მიერ შექმნილი ეგრეთ წოდებული ახალგორის ადმინისტრაციის უფროსი ტოლიკ მარგიევი შეპირდა, რომ შეეცდება ახალგორში არარეგისტრირებული ხალხის შეშვებაზე დაწესებული შეზღუდვის მოხსნაში ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობა დაარწმუნოს, რადგან ნებისმიერი აკრძალვაზე მითითება სწორედ ცხინვალიდან აქვთ მიღებული და მათი განკარგულებით მოქმედებს.
“ტოლიკ მარგიევმა ისიც კი შემომთავაზა ახალგორის რაიონის პოლიციაში ქართველებმაც იმსახურონ და ამით უსაფრთხოების ზომები უფრო დაცული იქნებაო. მან მითხრა, ოსური კრიმინალური ბანდფორმირებების გაკონტროლებას  ჩვენი ძალებით ვერ ვახერხებთ, მე თვითონ ვარ დაინტერესებული რაიონიდან ოსური კრიმინალური დაჯგუფებების გასვლითო. ეს საკითხი პოლიტიკური საკითხია და ხელისუფლებასთან უნდა შევათანხმო. დაახლოებით სამ დღეში გაირკვევა რა გადაწყვეტილება იქნება მიღებული”, _ განუცხადა “მედიანიუსს” ახალგორის რაიონის გამგებელმა ზურაბ ფიცხელაურმა.
როგორც "მედიანიუსს" ახალგორის რაიონის სოფელ იკოთის მცხოვრებმა განუცხადა, ოსურ კრიმინალურ დაჯგუფებებს ქართველების შევიწროებასა და ძარცვაში პოლიციის ახალი უფროსი ილო ხუბულოვი უწყობს ხელს. “სეპარატისტების ნაძარცვ ნივთებს პოლიციის შენობის წინ მდებარე სახლში ინახავენ. გუშინ საღამოს კი მთვრალმა ოსმა ჯარისკაცებმა სოფელ ალევში ნოკოლიშვილების სახლს ცეცხლი გაუხსნეს.  ოჯახის ძაღლი მოკლეს და სახლი მთლიანად  დაცხრილეს. სროლის დროს ოჯახის წევრები სახლში იმყოფებოდნენ, საბედნიეროდ არავინ დაღუპულა. ყველაზე ცუდი ვითარება ახალგორის ძნელად მისადგომ სოფლებშია, სადაც სრული განუკითხაობაა.  ოსი კრიმინალები მოსახლეობას აწიოკებენ და მათი მშველელიც არავინ არის .”_ განუცხადა "მედიანიუსს" ახალგორის რაიონის სოფელ იკოთის მცხოვრებმა.

South Ossetian separatists might abolish restrictions on free entrance to Akhalgori District. Nowadays a rule is functioning in Akhalgori District which restricts non-residents of the district from being able to freely enter into Akhalgori. Anyone who violates this rule is fined 500 GEL.
Zurab Pitskhelauri, Akhalgori District Governor told news agency Media news that Tolik Margiev, head of South Ossetian de facto government Akhalgori administration promised Pitskhelauri to speak with the representatives of de facto Tskhinvali (South Ossetia) government and try to convince them to abolish the restrictions on the entrance to Akhalgori district of non-residents. Margiev is subordinated to the Tskhinvali de facto government and it does not come as a surprise that he said such thing to Pitskhelauri, as he is instructed by Tskhinvali separatist government as what he can and cannot do.
“Tolik Margiev even suggested that Georgians could start working in Akhalgori District de facto Police Department. He said it would promote safety measure protection in the district.  He told me that they could not control Ossetian criminal gangs alone, and he was interested in cleaning the district from Ossetian criminals. He also said that problems were politically based and he had to agree things with his government. We will know the de facto government’s answer with three days,” stated Zurab Pitskhelauri, Akhalgori District Governor to Media news.
An inhabitant of Ikoti village, Akhalgori District told Media news that Ilo Khubulovi, new head of Ossetian created Police Department in Akhalgori District supports Ossetian criminal groups in abusing and robbing Georgians. “Robbed things are kept in the building that is located in front of the police department office. Yesterday in the evening drunken Ossetian soldiers opened fire at the house of Nokolishvili family in the village of Alevi. The family dog was killed and the whole house has been shot up.  The family was in the house during the shooting. Fortunately, no one was injured and especially that nobody died. The situation is completely uncontrolled in the more difficult to access villages of the Akhalgori District. Ossetian criminals have a free hand in abusing people, especially in these villages and no one is able to resist them,” informed an inhabitant of Ikoti village of Akhalgori District to Media news.