გურჯაანში ოსური სოფლის მოსახლეობა დახმარებას ითხოვს
გურჯაანის რაიონის სოფელ ყიტაანის მოსახლეობა 2 წელია რაიონულ ცენტრთან დამაკავშირებელი სამგზავრო ავტობუსის დანიშვნას ითხოვს. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ადგილობრივებმა განუცხადეს, ამ თხოვნით მათ რაიონის და რეგიონის ხელმძღვანელობას არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ პრობლემა ისევ მოუგვარებელია.
სოფელი ყიტაანი სადაც ოსი ეროვნების ადამიანები ცხოვრობენ, გურჯაანიდან 15 კილომეტრით არის დაშორებული. ყიტაანი რაიონულ ცენტრს სოფელ ჩუმლაყზე გამავალი გზით უკავშირდება, რომელიც იმდენად დაზიანებულია, რომ მანქანები იშვიათად და ისიც დიდი გაჭირვებით მოძრაობენ. ამიტომ ყიტაანის მაცხოვრებლები რაიონულ ცენტრამდე აუცილებელი საჭიროების შემთხვევაში ფეხით გადაადგილდებიან. კიდევ უფრო მძიმე მდგომარეობაში არიან ყიტაანში მცხოვრები ბავშვები. სოფლის სკოლა სადაც მოსწავლეები დაწყებით განათლებას იღებდნენ, 2007 წლიდან აღარ ფუნქციონირებს. ყიტაანელი ბავშვების ნაწილი მეზობელი სოფლების სკოლებში სწავლობს, ნაწილი კი სკოლის გაუქმების შემდეგ განათლების მიღების გარეშე დარჩა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის კახა ლაბუჩიძის განცხადებით, გამგეობას დაგეგმილი აქვს სოფელ ჩუმლაყიდან ყიტაანამდე სამანქანო გზის შეკეთება. "ეს მოგვცემს საშუალებას გურჯანიდან ყიტაანის მიმართულებით სამარშრუტო ტაქსმა იმოძრაოს", - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს კახა ლაბუჩიძემ.
უნდა აღინიშნოს, რომ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, გურჯაანი – ყიტაანის სამანქანო გზაზე სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩატარების შესახებ გასულ წელსაც იუწყებოდნენ.

Inhabitants of Ossetian Village Asking for Help in Gurjaani District
The inhabitants of Kitaani Village, Gurjaani District have been demanding for two years now that a bus contacting them with the district center provided. The locals told the Kakheti Information Center that they had addressed the Kakheti Regional, as well as Gurjaani District administration many times. However, their problem has not been solved till now.
The Kitaani Village which is inhabited by Ossetins is situated 15 km from the centre of Gurjaani The road from Kitaani to Gurjaani center crosses Chumlaki village. The road is so damaged that cars seldom make the journey.  It is very difficult for cars to move on this road. Therefore, the inhabitants of Kitaani prefer to go to Gurjaani center by foot. The Kitaanian children are in very difficult conditions as the Kitaani primary school has stopped functioning since 2007 and one part of children moved to the school in neighboring village and the other part totally stopped going to school.
Kakha Labuchidze, head of Gurjaani District states that the district administration is planning to reconstruct the road from Chumlaki village to the village of Kitaani. “This will give us the possibility to provide a mini bus rout from Gurjaani to Kitaani,” said Kakha Labuchidze in responding to the Kakheti Information Center.
It is noteworthy that local government representatives promised to rebuild the Gurjaani-Kitaani car road last year and this promise has not been kept.