კახეთიდან თბილისის მიმართულებით სამგზავრო ავტობუსების მძღოლებს 7 ნოემბერს მუშაობა აეკრძალათ
კახეთიდან თბილისის მიმართულებით სამგზავრო ავტობუსების და მიკროავტობუსების მძღოლებს 7 ნოემბერს მუშაობა აუკრძალეს. როგორც `ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის~ გახდა ცნობილი, ამის შესახებ მუნიციპალიტეტების გამგებლებმა დავალება გუშინ, 21 ოქტომბერს სიღნაღში გამართული შეხვედრის დროს, რეგიონული მართვის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრისგან, დავით ტყეშელაშვილისგან მიიღეს.
სანდო წყაროს ცნობით, მინისტრმა აღნიშნა, რომ 7 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ, არასაპარლამენტო ოპოზიციის მიერ, 2007 წლის 7 ნოემბრის მოვლენების ერთი წლის თავთან დაკავშირებით დაგეგმილ საპროტესტო აქციაზე, ხელისუფლება რეგიონებიდან ხალხის ჩასვლას ვარაუდობს. წყაროს თქმით, მოსახლეობის გადაადგილების შეზღუდვის მიზნით, რაიონების გამგებლებმა მითითება მიიღეს, გააფრთხილონ შესაბამისი ავტოსატრანსპორტო საწარმოები, 7 ნოემბერს კახეთიდან თბილისის მიმართულებით სამგზავრო ტრანსპორტმა არ იმუშაოს.
2008 წლის 7 ნოემბრისთვის კახეთიდან თბილისის მიმართულებით სამგზავრო ავტობუსების მუშაობის აკრძალვის შესახებ ინფორმაციას კატეგორიულად უარყოფენ სახელმწიფო მინისტრის აპარატსა და კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში. აღსანიშნავია, რომ 21 ოქტომბრის შეხვედრას კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილიც ესწრებოდა. გუბერნატორის განცხადებით, შეხვედრაზე საბიუჯეტო თანხების ხარჯვასთან და სახელმწიფო პროგრამებთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.

Bus Transport from Kakheti Region to Tbilisi are Banned on November 7
Drivers of mini-buses as well as regular buses that serve passengers from the Kakheti district to Tbilisi are banned from working on November 7. The Human Rights Center Kakheti Regional Office was informed that Davit Tkeshelashvili, the State Minister on Regional Management Issues met with the district governors of Kakheti region on October 21. The governors were given oral orders to instruct bus drivers and their bosses not to take regular passengers on this day.
Reliable sources informed us that the Minister told district governors the Georgian Government knew the people from various regions were planning to attend the November 7 demonstration of Georgian non-parliamentary opposition in honoring the terrible events of November 7, 2007. Our source informed us that the district governors were ordered to instruct Kakhetian bus companies not to send buses for the Kakheti-Tbilisi rout in order to restrict people from coming to Tbilisi and attending the organized protest demonstration.
However, the administration of State Minister for Regional Management Issues and Kakheti district governors’ offices flatly denies this information. The meeting of the State Minister and District Governors was attended by Giorgi Ghviniashvili, Kakheti Regional Governor on October 21. He informs that the meeting was held in order to discuss how to effectively spend state financial resources and to discuss other issues related to governmental sponsored programs.