უსაფრთხო ვაქცინის საფრთხე - წითელასა და წითურას წინააღმდეგ დაწყებული საყოველთაო აცრები ახალციხეშიც დაიწყო.
,,ვაქცინა უსაფრთხოა, აცრა უფასო”- ბროშურები ამ წარწერით კარგა ხანია დარიგდა, თუმცა აცრა უსაფრთხო სულაც არ აღმოჩნდა.
თავდაპირველად გაჩნდა შიში, რომ აცრა ტვინზე იმოქმედებდა. მშობლების უმეტესობამ უარი განაცხადა ვაქცინაზე. პანიკა  ,,რუსთავი 2-ის” ეთერით გასულმა სიუჟეტმა უფრო გააძლიერა. თუმცა საბოლოოდ აღმოჩნდა, რომ შიში არცთუ უსაფუძვლო ყოფილა. ახალციხის სკოლებშიც აცრილი ბავშვების უმეტესობა ცუდად გახდა, რაც გულის წასვლით, მაღალი სიცხით და კანკალით გამოიხატა.
,,გამიკეთეს აცრა თუ არა, კანკალი მაშინვე დამაწყებინა. თან მციოდა თან მცხელოდა, სიცხე არ მოუცია, მაგრამ უკვე მეორე დღეა და მაინც ცუდად ვარ”, - ამბობს ახალციხის მეხუთე საჯარო სკოლის მოსწავლე თიკო ტეფნაძე.
,,ბავშვებს პრედნიზოლონი გაუკეთეს”, - განაცხადა ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ღრელის საბაზო სკოლის მასწავლებელმა ფიქრია ნარიმანიშვილმა და დაამატა - ,,ჩემს კლასში 11 მოსწავლეა, აქედან ექვსი ცუდად გახდა, უკვე ძალიან მეშინია და შეიძლება შვილები აღარ ავცრა”.

08:27, Friday, 24.05.2013
“Vaccine is safe, injection is free!” reads the booklets and these announcement were distributed among people quite some time ago. However, it did not turn out to be safe at all.
Initially there were rumors that the vaccine could damage brain. Most parents refused to take injection for their children. The TV item released by Rustavi 2 increased the panic among parents. However, finally it turned out that the fear was not groundless afterall. Most children that were vaccinated in the public schools of Akhaltiskhe district turned worse; they fainted, experienced high temperature and suffered shivering.
“As soon as I was injected with the vaccine I started shivering. I also had fever but I did not have a temperature. Two days have passed but I am still bad,” said Tiko Tepnadze, pupils of Akhaltsikhe Public School # 5.
“Children were injected with “Prednizolon”, said Pikria Narimanishvili, teacher of primary school of the village of Ghrele in Akhaltsikhe district and added “there are 11 pupils in my class. Six of them felt bad; I am really afraid and maybe I will not take injection for my children.”