სიღნაღის პროკურატურამ მოქალაქის წამების ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე შეწყვიტა
სიღნაღის რაიონულმა პროკურატურამ მოქალაქე გელა კუტიბაშვილის წამების ფაქტზე აღძრული სისხლის სამართლის საქმე შეწყვიტა. ამის შესახებ კუტიბაშვილის ადვოკატმა, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა ლია ხუროშვილმა განაცხადა.
როგორც ცნობილია, ინციდენტი 2008 წლის 1 მარტს სიღნაღის რაიონის დაბა წნორში მოხდა. სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა სიღნაღის პოლიციის უფროსის მოადგილემ ოთარ დიღმელაშვილმა სხვა სამართალდამცავებთან ერთად მოქალაქე გელა კუტიბაშვილს მანქანის გაჩერება მოსთხოვა. კუტიბაშვილმა პოლიციის თანამშრომლები ვერ იცნო და მანქანა არ გააჩერა. მოგვიანებით ბენზინგასამართ სადგურზე მყოფ გელა კუტიბაშვილს პოლიციის უფროსის მოადგილემ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
„პოლიციის უფროსის მოადგილემ ოთარ დიღმელაშვილმა სახე მანქანის ძარაზე დამარტყმევინა, რის გამოც ოთხი კბილი მაშინვე ამომვარდა. რამდენიმე კი ტუჩის არესთან, ხორცში გაიჭედა. სახეც გამისკდა და ყბის ძვალი გამიტყდა. მოსამართლე თამაზ ჯალიაშვილთან რომ მიმიყვანეს, თავპირიდან სისხლი მდიოდა. სახეზე კბილები მქონდა მიჭყლეტილი და არ უკითხავს ამ მდგომარეობაში როგორ აღმოვჩნდი. პოლიციელების ცრუ ჩვენება ირწმუნა, თითქოს დაზიანებები წაქცევის შედეგად მივიღე და სამართალდამცავებისათვის დაუმორჩილებლობის საბაბით, 7 დღე - ღამით პატიმრობა შემიფარდა“, - აღნიშნავს კუტიბაშვილი.
მომხდართან დაკავშირებით სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, მაგრამ გამოძიებამ განაცხადა, რომ გელა კუტიბაშვილმა დაზიანებები თვითონ მიიღო და სისხლის სამართლის საქმე შეწყვიტა.
დაზარალებული და მისი ადვოკატი პროკურატურის დადგენილების სასამართლოში გასაჩივრებას გეგმავენ.
გელა კუტიბაშვილს მკურნალობის სრული კურსის ჩასატარებლად, სამედიცინო დაწესებულებების მიერ გაცემული დოკუმენტების მიხედვით, 21 207 ლარი სჭირდება.

Sighnaghi district prosecutor’s office has dropped a criminal investigation over the torture of Gela Kutibashvili. Lia Khuroshvili, is a lawyer for the Human Rights Centre.
Reportedly, the incident happened on March 1, 2008 in the small town of Tsnori in Sighnaghi district. Otar Dighmelashvili, the deputy head of the Sighnaghi police department, dressed in civil form, asked Kutibashvili to stop the car. However, he did not recognize the police officer and failed to stop the car. Later, Dighmelashvili assaulted Gela Kutibashvili at a petrol station.
“Otar Dioghmelashvili, the deputy head of the police department, hit me my face against the car with. I broke four teeth as a result.  Several other teeth cut into in my lips. My face is now swollen and my jaw was broken. When I was brought to the Judge Tamaz Jaliashvili I was bleeding and nobody even took the time to ask what happened with me. The judge believed the false testimonies of the police who claimed that I was injured as a result of falling down and sent me to prison for seven days for resisting arrest,” said Gela Kutibashvili.
A criminal case was launched regarding the incident. However, the investigation stated that Kutibashvili had injured himself and the investigation was dropped.
The victim and his attorneys intend to appeal against the court’s decision.
Gela Kutibashvili needs 21,207 GEL to pay for his medical treatment, as it is written in the documents provided by the medical institutions.