აფხაზების საგვარეულო სასახლეს ანადგურებენ
გურჯაანის რაიონის სოფელ კარდენახში აფხაზების საგვარეულო სასახლის განადგურების ფაქტით არც ადგილობრივი ხელისუფლება და არც სამართალდამცავები არ ინტერესდებიან. სოფლის მაცხოვრებლები დარჩენილ კედლებსაც ანგრევენ.
როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის გახდა ცნობილი, აფხაზების საგვარეულო სასახლის ძარცვა და გაპარტახება 2003 წლიდან დაიწყო. მანამდე აფხაზების სასახლის ეზოში უპატრონო ბავშვთა სახლი ფუნქციონირებდა, რომელიც გურჯაანის რაიონის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით გაუქმდა. უპატრონოდ მიტოვებული შენობიდან თავდაპირველად ავეჯი და ძვირფასეულობა მოიპარეს, შემდეგ სხვადასხვა ნივთები, სახურავი, კარ-ფანჯარა და ამჟამად შენობის კედლებსაც ანგრევენ. მიმდებარე ტერიტორიაზე გაჩეხილია მუხის ასწლოვანი ხეები.
ქურდობისა და ძარცვის ფაქტების შესახებ პოლიციის რაიონულ სამმართველოს და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობას არაერთხელ აცნობეს, მაგრამ უშედეგოდ.

Abkhazian Ancestral Palace Being Destroyed
Neither local authority nor law enforcers are interested by the deconstruction of the ancestral palace of Abkhazians in the village of Kardenakhi in the Gurjaani district. Villagers are destroying the remains of the walls too.
According to the information of the Human Rights Centre, the looting and dismantling of the palace started in 2003. Before that an orphanage was functioning in the yard of the palace. Then, Gurjaani district board decided to abolish the orphanage. Initially, people stole the furniture and other valuables from the abandoned palace. They then started to take away other things as well, such as window and door frames; now they started to tear down the walls too. Even hundred-year-old oak trees were cut in the yard.
Gurjaani district police department and municipality board were informed about the robbery and deconstruction; however, nobody reacted to all what had transpired.