არასამთავრობოები კახეთის გამგებლებისგან განმარტებებს ითხოვენ
კახეთში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები ლაგოდეხის, სიღნაღის, საგარეჯოს და გურჯაანის მუნიციპალიტეტების გამგებლებისგან განმარტებებს ითხოვენ.
როგორც არასამთავრობოების წარმომადგენლებმა დღეს გამართულ შეხვედრაზე აღნიშნეს, მთავრობის 327-ე განკარგულებით, აღნიშნულ მუნიციპალიტეტებს ცალკე გამოეყოთ მუნიციპალიტეტების კეთილმოწყობისათვის აუცილებელი სამუშაოებისათვის საჭირო თანხები, სიღნაღში – 124 ათასი, ლაგოდეხში 201 ათასი, საგარეჯოში 500 ათასი და გურჯაანში 744 050 ლარის ოდენობით. არასამთავრობოების თქმით, მოცემული თანხები თითქმის მთლიანად არის გახარჯული, მაგრამ ეს მუნიციპალიტეტების კეთილმოწყობაზე არ ასახულა.
როგორც ცნობილია, გუშინ, "ადამიანის უფლებათა ცენტრმა" 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე ლაგოდეხის, სიღნაღის, საგარეჯოს და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებისათვის ცენტრალური ბიუჯეტიდან გადარიცხული 6 805 200 ლარის არამიზნობრივად ხარჯვის ფაქტებზე გამოძიების დასაწყებად კახეთის საოლქო პროკურატურას მიმართა.

Kakheti based NGOs are demanding hard answers from the district governors of Lagodekhi, Sighnaghi, Sagarejo and Gurjaani.
As representatives of the NGOs stated at the meeting today, according to the resolution # 327 of the government, these district administrations received separate funds for various amenities; 124 thousand GEL was sent to Sighnaghi; 201 thousand GEL was sent to Lagodekhi; 500 000 GEL-to Sagarejo and 744 050 GEL to Gurjaani.
NGOs state that almost entire budgets of the district are already spent. In spite of the allocated and disbursed funds, no improvements have been noted in the public goods of the mentioned districts.
Reportedly, yesterday the Human Rights Center appealed to the Kakheti regional prosecutor’s office and requested that an investigation about the expenditure of the funds allocated from the central government in relation to the parliamentary elections May 21 2008 be investigated.  The total amount of the allocated fund amounted to 6,805 200 GEL.