ევროსასამართლოში საქართველოს სახელმწიფოს წინააღმდეგ შეტანილი საჩივრები
რუსეთის მოქალაქე აბდულჰამით ალიევს ინტერპოლი ეძებდა. 1957 წელს დაბადებული ალიევი საქართველოში ლტოლვილის სტატუსით 1999 წლის მარტიდან ცხოვრობს.  ქართველმა სამართალდამცველებმა იგი 2002 წლის მარტში რუსეთის პოლიციის მიერ გამოცემული დაკავების ორდერის საფუძველზე დააპატიმრეს.  ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის მე- 3 მუხლის (არადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის აკრძალვა) საფუძველზე, ალიევი თბილისის # 5 საპყრობილეში პატიმრობის პირობებსა და ცუდი მოპყრობისთვის  ჩივის.
გიორგი ნიკოლაიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ ( საქმე # 37048/04)
გიორგი ნიკოლაიშვილი  მისი უკანონო დაკავებისა და  ფოტოსურათების პოლიციის განყოფილებაში გამოკვრის გამო ჩივის. საქმე ეხება მკვლელობას, რომელშიც ნიკოლაიშვილის ძმა იყო ეჭვმიტანილი. იგი ამ საქმეში თავადაპირველად მოწმის სახით დაკითხეს, მაგრამ შემდეგ დააკავეს. ნიკოლაიშვილის მტკიცებით, სამართალდამცავებმა იგი იმიტომ დააკავეს, რომ ძმა პოლიციას  ჩაჰბარებოდა. მისი საჩივარი ეფუძნება ადამაინის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის მეხუთე მუხლის 1,3 და 4 პუნქტებს ( თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება). მე-8 მუხლის (პირადი და ოჯახური ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება) საფუძველზე კი ნიკოლაიშვილი ჩივის, რომ მისი, როგორც ძებნაში მყოფი ადამიანის ფოტოსურათები პოლიციის განყოფილებებში გამოაკრეს.

ECHR: Fortcoming Chamber Judgements
The European Court of Human Rights will be notifying in writing 47 Chamber judgments on Tuesday 13 January 2009.
Aliev v. Georgia (no. 522/04)
The applicant, Abdulhamit Aliev, is a Russian national who was born in 1957 and has been living in Georgia as a refugee since March 1999. His details were circulated by Interpol and he was arrested by the Georgian authorities in May 2002 under an arrest warrant issued by the Russian authorities. He was released in January 2005. Relying on Article 3 (prohibition of inhuman and degrading treatment), the applicant complains in particular of his conditions of detention in Tbilisi no. 5 Prison and of ill-treatment inflicted on him there
Giorgi Nikolaishvili v. Georgia (no. 37048/04)
The applicant, Giorgi Nikolaishvili, is a Georgian national who was born in 1981 and lives in Tbilisi (Georgia). Summoned as a witness in a murder case in which his brother was a suspect, Mr Nikolaishvili complains about the unlawfulness of his ensuing arrest. He alleges in particular that the authorities arrested him in order to oblige his fugitive brother to give himself up to the authorities. He relies on Article 5 §§ 1, 3 and 4 (right to liberty and security). Further relying on Article 8 (right to respect for private and family life), he also complains that his photograph as a “wanted person” was publicly posted in police stations.