გორში, სახალხო დამცველის აპარატს უკვე თავისი წარმომადგენლები ჰყავს. ომის შემდეგ რეგიონში ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციები კიდევ უფრო გააქტიურდნენ. სახალხო დამცველის ოფისი გორში სპორტ სკოლის შენობაში განთავსდა.
სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლის გიორგი გოცირიძის თქმით, მას შემდეგ რაც ოფისის პრეზენტაცია მოხდა, ბევრი ადამიანი აკითხავთ, უმეტესად ომით დაზარალებულები. სახალხო დამცველის ოფისის ამჟამინდელი ძირითადი ფუნქცია დროებით შესახლებული დევნილების საყოფაცხოვრებო პირობების მონიტორინგია.
"დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში შევიმუშავებთ რეკომენდაციებს და გადავცემთ მთავრობას მათ აღმოსაფხვრეკლად" - აცხადებს გოცირიძე.
სახალხო დამცველის ოფისის პრეზენტაცია ადმინისტრაციულ შენობაში ჩატარდა, სადაც გაეროს განვითარების პროგრამამ (UUNDP) რეგიონში მიმდინარე ადრეული რეაბილიტაციის პროგრამის პირველი შედეგები წარადგინა. გორში ოფისის გახსნას საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი, რეგიონული მართვის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ჯამბულ ბაკურაძე და საქართველოს პარლამენტის ვიცე სპიკერი, გენდერული თანასწორობის საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარე რუსუდან კერვალიშვილი ესწრებოდნენ.

Branch of Public Defender’s Office Was Opened in Gori
Various human rights organizations have become very active in Shida Kartli region especially after the August war. The Public Defender’s office was opened in the building of a sport school in Gori on February 5, 2009.
Giorgi Gotsiridze, the representative of the Public Defender of Georgia said that many people have started visiting their office shortly after it was actually launched. The office is mostly visited by the victims of August war. Currently, the Public Defender’s representation in Gori is mainly focused on monitoring IDP conditions in temporary shelters of IDP.
“If we observe any violations we will give subsequent recommendations to the government for their eradication,” said Gotsiridze.
The Public Defender’s office in Gori was presented in the building of administrative entity together with the presentation of first results of early recovery program of UNDP in Shida Kartli region. The office presentation was attended by Sozar Subari, Public Defender of Georgia, Jambul Bakuradze,  Deputy State Minister of Georgia on Regional Issues, Rusudan Kervalishvili, Vice Speaker of the Georgian Parliament and the Chairperson of Consulting Council on Gender Equality.