გურჯაანის პოლიცია უდანაშაულო ახალგაზრდებს თავისუფლებას უკანონოდ უზღუდავს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროტესტს გამოთქვამს შს გურჯაანის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ რაიონში უდანაშაულო ახალგაზრდებისთვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვის და მათზე ზეწოლის განხორციელების ფაქტებთან დაკავშირებით, აღიარონ იმ დანაშაულების ჩადენა, რომელიც პოლიციას გაუხსნელი აქვს.
ბოლოს ერთ-ერთი ასეთი ფაქტი გუშინ საღამოს მოხდა. პოლიციის თანამშრომლებმა, დაახლოებით 20 საათისთვის სამ ახალგაზრდას განმარტება მოსთხოვეს, რატომ იმყოფებოდნენ ქუჩაში ჯგუფურად, რაზედაც ახალგაზრდებმა უპასუხეს, რომ არაფერს აშავებდნენ და ვალდებულები არ იყვნენ, პოლიციის სხვა კითხვებზე პასუხი გაეცათ.
სწორედ ამის შემდეგ სამართალდამცავებმა ფიზიკური ძალის გამოყენებით ახალგაზრდები მანქანაში შეტენეს და პოლიციის სამმართველოს შენობაში გადაიყვანეს, სადაც მათ მუქარით აიძულებდნენ რამდენიმე წვრილმანი, ისეთი დანაშაული ეღიარებინათ, რომელიც პოლიციას გაუხსნელი აქვს. პოლიციის თანამშრომლების კატეგორიული მოთხოვნის და ზეწოლის მიუხედავად, დაკავებულმა ახალგაზრდებმა დანაშაული, რომელიც მათ არ ჩაუდენიათ, არ აღიარეს. უნდა აღინიშნოს, რომ პოლიციის თანამშრომლებს, ის ახალგაზრდები, რომლებიც მათ უკანონო მოთხოვნებს არ ასრულებენ, აღრიცხვაზე აჰყავთ და სხვადასხვა დროს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საბაბით ისევ აკავებენ. ამის გამო საღამოს 7 საათის შემდეგ ახალგაზრდები ქუჩაში აღარ გადიან.
"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" მოუწოდებს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მთავარ პროკურატურას, შს სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას, სახალხო დამცველის აპარატს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და მედიას, სასწრაფო რეაგირება მოახდინონ სამართალდამცავების მიერ უდანაშაულო ახალგაზრდებისთვის თავისუფლების უკანონოდ შეზღუდვის ფაქტებზე.

The Human Rights Centre is concerned with the fact that the representatives of Gurjaani District Division of Ministry of Internal Affairs of Georgia detain the young people of the Gurjaani district illegally and then oppress them. After the detention the youngsters are demanded to confess the crimes which they had not committed because the police failed to find the real perpetrators.
Yesterday, at about 8 p.m. the police representatives came to three youngsters in the street and asked why they were standing there together. The younsters said that they were doing nothing wrong and refused to answer further questions.
The law enforcers proceeded to push them into the police car and took to the district police division. They were demanded to confess minor offences that the police failed to investigate. Despite the persistency and oppression of the police, the youngsters refused on that as they were not actual perpetrators.
The Human Rights Centre was informed that the young people that do not obey to the unlawful demands of the police are placed in a database of suspicious people and later are arrested for administrative offences at various times. As a result of this the young people try not to go out after 7 p.m.
The Human Rights Centre calls the Chief Prosecutor’s Office within the Ministry of Justice, General Inspection of the Ministry of Internal Affairs, Public Defender’s Office, NGOs and media to react adequately and immediately on the unlawful actions of the police.