„იმედის“ აქციათა პაკეტის 90 პროცენტი არაბულმა კომპანიამ „რაკინ დეველოპმენდმა“ შეიძინა
ტელეკომპანია „იმედის“ აქციათა პაკეტის 90 პროცენტი არაბულ კომპანია „რაკინ დეველოპმენდს“ გადაეცა, ხოლო 10 პროცენტი ჯოზეფ ქეის მფლობელობაში დარჩა.
არაბულ კომპანიას „რაკინ დეველოპმენდს“  საქართველოში რამდენიმე ბიზნესი აქვს. მათ შორის არის „კორ სტანდარტ ბანკი“, ფოთის პორტი, სამშენებლო კომპანია და მთაწმინდის პარკი.
არაბული კომპანია ფინანსურ ინტერესებს მედიაბაზარშიც დებს და მედიაჰოლდინგს გააერთიანებს. მედიაჰოლდინში კი, გაერთიანდება ტელეკომპანია „იმედი“, რადიო „იმედი“ და ტექნიკური ჯგუფი „ტექნომედია“.
„ტელეკომპანია „იმედი“ მიიღებს ყველა იმ ფინანსურ დახმარებას, რომელიც მას სჭირდება, რათა დაიბრუნოს ის წამყვანი როლი, რომელიც მას ყოველთვის ჰქონდა. მივიღე გადაწყვეტილება, რომ „იმედისთვის“ მიმეცა საშუალება მის გვერდით ყოფილიყო უფრო ძლიერი პარტნიორი, როგორიცაა რაკინ კორტი“, - განაცხადა ჯოზეფ ქეიმ.
დღევანდელ ბრიფინგზე არაბული კომპანიის წარმომადგენელმა მარკ მონელმა განაცხადა, რომ მას ფინანსური ინტერესები მედიაბაზარზეც აქვს.
„ჩვენი კომპანია ყველაზე დიდი საინვესტიციო კომპანიაა საქართველოში, რომელმაც მნიშვნელოვანი ბიზნესპროექტები განახორციელა. ჩვენი ჯგუფის მზადაა განაგრძოს ინვესტირება, რომ საქართველოს მედიაბაზარზე გავიდეს. ჩვენ ხელს შევუწყობთ „იმედის“ ძლიერ ფინანსურ ორგანიზაციად გარდაქმნას, დამოუკიდკებელი სარედაქციო პოლიტიკის ჩამოყალიბებას და კომპანიის მედიამენეჯმენტის გაუმჯობესებას“, - აღნიშნა მარკ მონელმა.
აღნიშნულ ფაქტს  ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახიც გამოეხმაურა და „მედიანიუსთან“ საუბრისას პატარკაციშვილის ოჯახის წარმომადგენელმა ნონა ყანდიაშვილმა განაცხადა, რომ ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახი გააგრძელებს  ბრძოლას „იმედის“ დასაბრუნებლად საერთაშორისო სასამართლოებში.
„რაც შეეხება არაბულ კომპანია „რაკინ დეველოპმენდს“, რომელიც ამავდროულად მთაწმინდის პარკის მფლობელია, ახლა „იმედიც“ მიითვისა. ის ვერასოდეს  იქნება კეთილსინდისიერი მყიდველი, რადგან მან კარგად იცოდა, როგორ მოხდა „იმედისა“ და მთაწმინდის პარკის ჩამორთმევა, რომელთა საქმეები ამჟამად საერთაშორისო სასამართლოების მსჯელობის საგანია“, - აცხადებს ნონა ყანდიაშვილი.
მისი თქმით, ქეის განცხადება, რომ იგი ბადრი პატარკაციშვილის ნება ასრულებდა და სურდა „იმედი“ აღედგინა, სინამდვილეში სიცრუე აღმოჩნდა.

Arabian Company “Rakin Development” Purchased 90 Percent of Shares in “Imedi TV”
90 percent of the shares in TV Company Imedi were assigned to Arabian Company “Rakin Development”; Josef Key owns the rest 10 %.
Arabian Company owns several businesses in Georgia: “Core Standard Bank”, Poti Port, Building Company and Park on Mtatsminda in Tbilisi.
Arabian Company makes investments in media-market too and it will unify media-holding. TV Company “Imedi”, Radio “Imedi” and technical group “TechnoMedia” will go into the media-holding.
TV Company Imedi will receive all financial assistance that is necessary for its development in order to gain back the leading role in Georgian media. “I decided to assist the “Imedi TV” to be supported by stronger partner like Rakin Kort,” said Josef Key.
Mark Monel, representative of the Arabian Company, stated at the briefing that he has financial interests in media-market.
“Our company is the biggest investment company in Georgia which has implemented very important business projects. Our team is ready to continue investments in Georgian media market. We support “Imedi TV” to turn into a strong financial organization, also to establish independent editorial policy and improve media management in the company,” said Monel.
Family of Badri Patarkatsishvili, late owner of the company, responded to the fact. Nona Kandiashvili, representative of the family reported to the Medianews that they are going to continue their fight for the TV Company in international courts.
“As for Arabian Company “Rakin Development”, which is owner of the park on Mtatsminda, has appropriated the TV Company like other business of Patarkatsishvili. They will never be honest purchaser because they knew how “Imedi TV” and park on Mtatsminda were deprived from Patarkatsishvili’s family. These cases are still topics for discussion at international courts,” said Nona Kandiashvili.
Representative of the family said that Key’s claiming as if he intended to realize the will of Badri Patarkatsishvili to restore the TV Company “Imedi” turned out false in fact.