აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის, დემოკრატიის, ადამიანის უფლებათა და შრომის ბიურომ გამოაქვეყნა ანგარიში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში 2008 წლისთვის ადამიანის უფლებათა დაცვის მხრივ არსებული ვითარების შესახებ. ანგარიშში საქართველოს საკმაოდ ვრცელი ქვეთავი ეძღვნება.
სახალხო დამცველი ეხმაურება ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ, რომელიც 2009 წლის 25 თებერვალს გამოქვეყნდა.
20 გვერდიან შეფასებაში ობიექტურად არის ასახული ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვის მხრივ არსებული მდგომარეობა - პრობლემები და მიღწევები. არჩევნები, სამართლიანი სასამართლოს უფლება, სიცოცხლის ხელყოფა, ადამიანთა გაუჩინარება, წამება, სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა, მდგომარეობა საპატიმროებში, მოქალაქეთა უკანონო დაკავება და დაპატიმრება, პოლიტიკური პატიმრები, კონფლიქტურ ზონებში არსებული ვითარება, გამოხატვის თავისუფლება, კორუფცია, შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება, ბავშვის უფლებები, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებები - ეს ის თემებია რომელიც ანგარიშში დეტალურად არის განხილული.
ანგარიშში არაერთხელ არის მაგალითად მოყვანილი სახალხო დამცველის მიერ აღწერილი უფლებათა დარღვევის შემთხვევები.
ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა:
2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების დრო მომხდარ მოქალაქეთა დაშინების და ზეწოლის, ხმების დათვლისას გაყალბების, საჩივრების მიღების და განხილვის პროცესში არსებული დარღვევების ფაქტებს. ნათქვამია, რომ იგივე პრობლემები იყო 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების დროსაც.
2008 წლის აგვისტოს ომის დროს როგორც რუსეთის ასევე საქართველოს მხრიდან
ცეცხლის განურჩევლად და დამიზნების გარეშე გახსნის შედეგად მშვიდობიანი მოსახლეობის დაზარალებას, მსხვერპლს, მათ შორის ჟურნალისტების მკვლელობას.
სიცოცხლის უკანონო და თვითნებური ხელყოფის ფაქტებს - მათ შორის გიორგი გამცემლიძის მკვლელობას, როინ შავაძის მკვლელობას და მის ოჯახზე ზეწოლას, თბილისის მე-5 საპყრობილეში მომხდარი ბუნტის დროს 7 პატიმრის მკვლელობას, ალექსანდრე ხუბულოვის და ზურაბ ვაზაგაშვილის, ასევე ვარლამ ფხაკაძის მკვლელობას - განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება ამ საქმეების გამოძიების არაეფექტურობაზე.
ამირან რობაქიძის მკვლელობის და ხვიჩა კვირიკაშვილის ცემის ფაქტებზე მტკიცებულებათა ფაბრიკაციას.
წამების, სხვა სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ფაქტებს, როგორიცაა ექიმ გოჩა ეხვაიას წამება პოლიციის თანამშრომლების მიერ, თეიმურაზ გორგიშელის წამება ასევე პოლიციის თანამშრომლების მიერ. ყურადღება ეთმობა სახალხო დამცველის მიერ მოყვანილ ფაქტებს - პოლიციის მხრიდან დაკავებისას გადამეტებული ძალის გამოყენებით მოქალაქეთა დაზიანების შემთხვევებზე.
საპატიმროებში არსებულ რთულ ვითარებას - არაადამიანურ და სიცოცხლისათვის საშიშ პირობებს, პატიმართა სიკვდილობას, საკნებში არსებულ გადატვირთულობას, ჯანდაცვის სერვისებზე შეზღუდულ ხელმისაწვდომობას, მძიმე სანიტარულ პირობებს, პატიმართა თვითმკვლელობის ფაქტებს.
უკანონო დაკავების ფაქტებს და დაკავებისას მომხდარ დარღვევებს - ეჭვის საფუძველზე მოქალაქეთა დაკავებისას პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტებაზე და მოქალაქეთა გარდაცვალების შემთხვევებზე.
დაკავებისას მტკიცებულებათა გაყალბების ფაქტებს და მათ არასათანადო გამოძიებას, მაგალითად, როგორიცაა შსს-ს მიერ ლაშა ხორგუანის, გოჩა და ხვიჩა მილდიანების უკანონო დაკავების და მტკიცებულებათა გაყალბების ფაქტი - ჩადენილი შსს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელის ერეკლე კოდუას მითითებით, პირადი შურისძიების მოტივით. ანგარიშში ნათქვამია, რომ სახალხო დამცველის ანგარიშებში შესულია არაერთი შემთხვევა, როცა სამართალდამცველები მოქალაქეებს იარაღს და ნარკოტიკულ ნივთიერებებს უდებდნენ ჯიბეში მტკიცებულებათა გაყალბებით მათი დაკავების მიზნით.
სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის 14-დან 12 წლის ასაკამდე დაწევას.
მოსაზრებას, რომ ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, ირაკლი ოქრუაშვილის დაკავება იყო პოლიტიკურად მოტივირებული.
პოლიციის განყოფილებაში დაკითხვის პროცესზე მონიტორინგის ტექნიკური საშუალებების უკანონო მიზნებით გამოყენებას - კერძოდ ეჭვმიტანილის დაცვის მხარესთან შეხვედრაზე კონტროლის განხორციელებას.
* ნათქვამია, რომ სამართალდამცველები დაკავებისას მოქალაქეებს მისი უფლებების შესახებ ინფორმაციას არ აწვდიან.
* აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან სასამართლო ხელისუფლებაზე ზეწოლის ფაქტებს - მოყვანილია შეხედულება, რომ სასამართლო გადაიქცა აღმასრულებელი ხელისუფლების გადაწვეტილებათა ნოტარიუსად.
* მოსამართლეებზე სატელეფონო ზეწოლის ფაქტებს.
* საპროცესო შეთანხმების მექანიზმის გამოყენებაზე - ნათქვამია, რომ ეს მექანიზმი უნდა იყოს გამოყენებული ყოველგვარი ზეწოლის, დაშინების თუ უკანონო დაპირების გარეშე, იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომ პირობებში.
* განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა პოლიტიკური პატიმრების საკითხს - მაგალითად მოყვანილია სახალხო დამცველის მიერ პოლიტიკურ პატიმრებად დასახელებული პირები: მერაბ რატიშვილი, იოსებ ჯანდიერი, ილია წურწუმია, ჯონი ჯიქია და დიმიტრი გოდაბრელიძე. * აქვე მითითებულია, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტი უარყოფს ქვეყანაში პოლიტიკური პატიმრების არსებობას.
* აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ არასრულწოვანთა გამოყენებას სამხედრო სამსახურში და საომარი მოქმედებებისთვის.
* ხელისუფლების მხრიდან მედიის კონტროლს - საგამომცემლო საქმიანობაში ჩარევას და მედია მფლობელთათვის მათ მფლობელობაში არსებული წილების გამოძალვას და სასურველი პირებისთვის გადაცემას. მაგალითად მოყვანილია 2004 წელს რუსთავი 2-ში მომხდარი ფაქტი, 2007 წელს ”ტელე იმედზე” მომხდარი ძალადობის ფაქტი და ტელეკომპანია ”მაესტრო”-სთვის კომისიის მხრიდან პოლიტიკური პროგრამების სამაუწყებლო ლიცენზიაზე უკანონო უარის თქმის საკითხი.
* ყურადღება მახვილდება საარჩევნო კამპანიის დროს მმართველი და ოპოზიციური პარტიების მხრიდან სატელევიზიო ეთერის გამოყენებაში არსებულ დისბალანსზე პირველის სასარგებლოდ.
* 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მედიის თავისუფლების ხარისხი მკვეთრად დაეცა - ნათქვამია ანგარიშში.
* მოყვანილია სახალხო დამცველის დასკვნა, სადაც იგი აცხადებს, რომ
ტელეკომპანიები უარს აცხადებენ დამოუკიდებელი ჟურნალისტური გამოძიებების ეთერით გაშვებაზე.
* 2007 წლის 4 ნოემბერს შსს მინისტრის მიერ ჩატარებულ თათბირსა და მის გამოძიებაზე, სადაც 7 ნოემბერს მანიფესტაციის მონაწილეთა მიმართ
ძალის გამოყენების ბრძანება გაიცა. ნათქვამია, რომ სახალხო დამცველი ითხოვს პარლამენტში საგამოძიებო კომისიის შემქნას აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით.
* მოყვანილია ეუთო-ს დასკვნები, სადაც ნათქვამია, რომ 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა უკიდურესად პოლარიზებულ გარემოში, რასაც თან ახლდა ოპოზიციური ლიდერების და აქტივისტების დაშინება და მათზე ზეწოლა. აღნიშნულია, რომ სახალხო დამცველი გამოვიდა კრიტიკით ამ ფაქტების მიმართ.
*ოპოზიციის აქტივისტების დარბევის ფაქტების არასათანადო გამოძიებაზე - კერძოდ მოყვანილია მამუკა კვარაცხელიას, რამინ აბულაძის, დავით საზანაშვილის, ამირან იბაშვილის, ნუგზარ ხუცურაულის, გიორგი თავდგირიძის, გიორგი შერვაშიძის, იოსებ ბოცვაძის, ზურაბ გიგუაშვილის და ნონა საგარეიშვილის მიმართ მომხდარი დარღვევები.
* პოლიტიკური უფლებების ნაწილში ყურადღება ეთმობა
მოქალაქეთა უფლებას შეცვალონ მთავრობა - ნათქვამია, რომ კანონმდებლობა მოქალაქეებს ამის უფლებას აძლევს, თუმცა მიმდინარე წელს მთავრობის მიერ გაკეთებული ჩანაწერი ამ საკითხის გარშემო არეულია.
* კორუფციას და გამჭვირვალობას - ნათქვამია, რომ პრობლემად რჩება
ელიტარული კორუფცია. ყურადღება მახვილდება კორუმპირებულ მოხელეთა მიმართ
შერჩევით სამართალზეც.
* არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან სახალხო დამცველის მიმართ არსებულ ნდობის მაღალ ხარისხზე. სახალხო დამცველის აპარატი მიჩნეულია ეფექტურ მექანიზმად.
* 2007 წლის 7 ნოემბრის მშვიდობიანი მანიფესტაციისას სახალხო დამცველის ცემის ფაქტზე, სადაც ის ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგის მიზნით იმყოფებოდა - ნათქვამია, რომ ამ შემთხვევის გამოძიება არაეფექტურად მიმდინარეობს.
* სახალხო დამცველის ანგარიშების მიმართ პარლამენტის გულგრილ დამოკიდებულებას.
* ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მხრიდან საარჩევნო უბნებზე პროცესის მონიტორინგის მიზნით გაკეთებულ ჩანაწერებს - ნათქვამია, რომ სახალხო დამცველს ჩანაწერები გაჭიანურების და დაბრკოლების შედეგად გადასცეს და ისიც მხოლოდ შეზღუდული მოცულობით.
*შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე - ნათქვამია, რომ კანონმდებლობის მოთხოვნები დარღვეულია შშმ პირთა მიმართ. მაგალითად, საუბარია საჯარო დაწესებულებებში შესაბამისი სამშენებლო სტანდარტების არ გათვალისწინებაზე.
*ორსული ქალების უფლებებს შრომის კოდექსში - მოყვანილია სახალხო დამცველის დასკვნა, სადაც იგი მიიჩნევს, რომ შრომის კოდექსი ორსული ქალების შრომით უფლებებს არ იცავს, არ იცავს მათ თუნდაც სამსახურის დაკარგვისგან.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის დასკვნა საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ ობიექტურია და ასახავს დღევანდელ რეალობას.
ანგარიშში ასახული პრობლემები არაერთხელ იქნა აღწერილი სახალხო დამცველის საპარლამენტო თუ სპეციალურ მოხსენებებში და წარედგინა საქართველოს პარლამენტს, ხელისუფლებას, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და ფართო საზოგადოებას.
სახალხო დამცველი თვლის, რომ ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვის მხრივ შექმნილია მძიმე ვითარება და მოუწოდებს ხელისუფლებას რეაგირება მოახდინოს იმ პრობლემებზე, რომელიც სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში არის შეტანილი.

Public Defender of Georgia about the US Department of State Report on Human Rights Practices
Bureau of Democracy, Human Rights and Labor of the US Department of State published report on human rights practices in various countries in 2008. A large chapter is dedicated to Georgia in the report.
Public Defender made comments on the US Department report of the human rights situation in Georgia which was published on February 25, 2009.
20-page evaluation of the human rights situation in Georgia impartially exposes the real problems and achievements in the field. Elections, torture and other cruel, inhuman and degrading treatment of people, living conditions in penitentiary establishments, arbitrary detention and arrest of citizens, political prisoners, real situation in conflict zones, freedom to expression, corruption, right to assemblage and manifesting, rights of the child, rights of the disabled people-these are topics that are revealed in the report in details.
Particular attention is drawn to the following:
The report particularly focuses on the facts of threatening and oppressing of the people, fabrication of documents and violations of accepting and discussing the complaints during the presidential elections on January 5, 2008. The report states that the same problems were revealed during the Parliamentary Elections on may 21, 2008.
During the war in August of 2008 both Russia and Georgia used indiscriminate and disproportionate force that caused casualties among peaceful civilians, among them were killed journalists.
Arbitrary or Unlawful Deprivation of Life – murder of Giorgi Gamtsemlidze and Roin Shavadze, oppression of the family of Shavadze, murder of seven inmates during the riot in Tbilisi Prison # 5, murder of Aleksandre Khubulov and Zurab Vazagashvili, as well as killing of Varlam Pkhakadze-the report particularly stresses on inefficiency of the investigation conducted regarding these accidents.
The report reveals the fabrication of proofs on the murder of Amiran Robakidze and harassment against Khvicha Kvirikashvili.
Torture and other cruel, inhuman and degrading treatment of people like torture of Doctor Gocha Ekhvaia by policemen, torture of Teimuraz Gorgisheli by policemen. The report pays attention to the facts mentioned in the report of the public defender of Georgia – usage of excessive force by policemen while detaining suspects which often result in serious injuries of detainees.
Prison and Detention Center Conditions – inhuman and life-threatening conditions in the prison, mortality of prisoners, overcrowded cells, lack of accessibility to medical service for inmates, poor sanitary conditions, facts of suicide.
Arbitrary Detentions and Violations during Detention – usage of excessive force and killing of people while detaining citizens on the ground of suspicions.
Fabrication of proofs while detention and impartial investigation of the arbitrary detentions. For example, fabrication of proofs and arbitrary detention of Lasha Khorguani, Gocha and Khvicha Mildianis – the detention was ordered by Erekle Kodua, head of Special Operative Department within the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the reason for the arbitrary detention was personal revenge of Kodua to the detainees. The report states that reports of the Public Defender of Georgia mentions several incidents when law enforcers planted guns or drugs on detainees in order to fabricate the proofs.
Lowering of Liability Age of Juveniles from 14 to 12
The opinion that detention of Irakli Okruashvili, former Defense Minister of Georgia, was politically motivated.
Illegal usage of technical tools during the monitoring of the interrogation at police stations – more precisely, monitoring the meeting of the suspect with his/her attorney.
*The report states that during the detention law enforcers do not explain their rights to citizens.
*oppression on the judiciary authority from the executive government – there is opinion that court has turned into the notary of the decisions of the executive government.
*oppressive phone calls to judges.
*usage of plea-bargain – the report states that this mechanism should be used without any oppression, threatening or illegal promising in the conditions of accessibility to legal aid.
*particular attention is drawn to the issue of political prisoners – the report gives examples of those people who are mentioned as political prisoners in the report of Public Defender of Georgia: Merab Ratishvili, Ioseb Jandieri, Ilia Tsurtsumia, Jony Jikia and Dimitri Godabrelidze. * the report points out that Human Rights Committee of the Parliament of Georgia denies existence of political prisoners in Georgia.
*recruiting juveniles in military service and war operations by de-facto authority of Abkhazia.
*Control of Government on Media – interference in the activities of publishing houses and extortion of shares of media-owners and assigning those shares to the people close to government. For example, incident about TV Company “Rustavi 2’ that occurred in 2004, violence against TV Imedi in 2007 and denying the license on broadcasting political programs to the TV Company “Maestro”.
*Attention is drawn to the misbalance of reporting by ruling and opposition parties during election campaigns when the former had most advantage.
*.After the parliamentary elections on May 21 there was a noticeable weakening in freedom of the media – the report states.
*the report mentions the conclusion of the Public Defender of Georgia where he stated that TV Companies refuse to release independent journalistic investigations.
*The meeting organized by the Minister of Internal Affairs of Georgia on November 4, 2007 and its investigation where the dispersal of demonstrators on November 7 2007 was ordered. The report states that Public Defender requests establishment of investigation commission in the parliament of Georgia to investigate the fact.
*the report represents the conclusions of the OSCE which states that parliamentary election on May 21, 2008 was conducted in extremely paralyzed environment that was accompanied by threatening and oppression of leaders and activists of opposition parties. The report states that Public Defender criticized the facts of harassment during the election.
*inappropriate investigation of the harassment against the activists of the opposition parties – abuses of Mamuka Kvaratskhelia, Ramin Abuladze, Davit Sazanashvili, Amiran Ibashvili, Nugzar Khutsurauli, Giorgi Tavdgiridze, Giorgi Shervashidze, Ioseb Botsvadze, Zurab Giguashvili and Nona Sagareishvili were mentioned in the report.
*part of political rights focuses on the right of citizens to change the authority – and it states that legislation authorizes the citizens of Georgia to change the authority. However, the notes of the government made in reporting year are mixed up.
*Corruption and transparency – the report states that elite corruption is still a problem. The attention is drawn to the selective law in regard of corrupted officials.
*high degree of trust towards Public Defender from non-governmental organizations. Public Defender’s Office is considered to be effective mechanism.
*beating of Public Defender during peaceful manifestation on November 7, 2007 which he attended to monitor the protection of human rights – the report assesses that the investigation of this incident is inefficient.
*indifferent attitude of the parliament towards the reports of the Public Defender.
*video - recordings made by the Central Election Commission of Georgia in order to monitor the election process at polling stations; the video recordings were handed to Public Defender after a long time through many delays; though entire materials were not provided to him anyway.
*about disabled people – the report states that the demands of the legislation are breached in regard with disabled people. For example, construction standards are breached during the construction of public offices.
“Rights of Pregnant Women in the Code of Labor” – the report mentions the conclusion of the Public Defender where he considered that Code of Labor does not protect the rights of the pregnant women. The code does not protect them from losing job.
Public Defender thinks that report of US Department of State on human rights practices is impartial and exposes current situation in the country.
The problems highlighted in the report of the US Department were mentioned in the reports of the Public Defender to the Parliament or in his special reports; they were introduced to the parliament of Georgia, to the government, international organizations and civil society.
Public Defender considers that situation in the field of human rights is grave in Georgia and calls upon the government to consider the problems listed in the report of US Department.