აზერბაიჯანი საქართველოს ტერიტორიებს ეპატრონება
სიღნაღისა და დედოფლისწყაროს რაიონებში მცხოვრები გლეხები და ფერმერები დახმარებას ითხოვენ. როგორც ფერმერებმა განაცხადეს, გაზაფხულზე, წყალდიდობის გამო, მდინარე ალაზანი კალაპოტს იცვლის, მარჯვნივ იწევს და საქართველოს კუთვნილი ტერიტორიის დიდი ნაწილი აზერბაიჯანს რჩება.
"საქმე მხოლოდ გლეხებისა და ფერმერების საკუთრებაში არსებული მიწების დაცვას არ ეხება. ტერიტორიებს ვკარგავთ. საკუთარი ძალებით მოსახლეობა მდინარის ნაპირს ვერ ვამაგრებთ, ვერც იმას მივაღწიეთ, რომ მთავრობიდან ვინმემ ყურადღება მოგვაქციოს. ადგილობრივ და სამხარეო ხელისუფლებას არაერთხელ მივმართეთ, წერილებიც გავგზავნეთ, მაგრამ უშედეგოდ. ალაზანი ყოველდღე ანადგურებს ჩვენს სავარგულებს და გვაზარალებ" - აცხადებენ ფერმერები. მათივე თქმით, სიღნაღის რაიონის სოფელ ერისიმედიდან დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ სამთაწყარომდე აზერბაიჯანის მხარეს დღედაღამ მუშაობს მძიმე ტექნიკა. აზერბაიჯანელები მდინარის მარცხენა სანაპიროს ამაგრებენ.
კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მდინარეების ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩასატარებლად მიმდინარე წელს ცენტრალური ბიუჯეტიდან 7 მილიონამდე თანხა გამოიყო. "ამ თანხით დაგეგმილია მდინარე ალაზნის ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩატარებაც, სიღნაღისა და დედოფლისწყაროს რაიონების ტერიტორიაზე. სამუშაოების ჩასატარებლად ტენდერი უკვე გამოცხადდა", - განაცხადა გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ გიორგი სიბაშვილმა.

Azerbaijan Gets Hold of Georgian Territories
Peasants and farmer from Sighnaghi and Dedoplistskaro district in the Gurjaani district urge for help. According to them in spring, during the flood River Alazani changes its bed and moves to the right; as a result of the natural changes most part of Georgian territory remains on Azerbaijan side.
“We are not just worried about the land owned by peasants and farmers; we are losing our territory. Local population cannot reinforce the river bank. Unfortunately we could not succeed to attract the attention of the local government to our problem though we have applied to the district and regional authorities several times. The Alazani river destroys our plots everyday and is causing us serious damage,” complained several farmers. They added that heavy technique is working all day and night on the Azerbaijan side of the village of Erisimedi to the village of Samtatskaro in Dedoplistskaro district; the Azerbaijan side is working hard on the reinforcement of the river bank.
According to the Kakheti regional administration about 7 million GEL was allocated from the central budget for the reinforcement activities of the river banks. “We plan to work on the embankment of the Alazani river in Sighnaghi and Dedoplistskaro districts. We have already announced the competition for the companies to carry out the activities,” said Giorgi Sibashvili, deputy Kakheti regional governor.