სახალხო დამცველის აპარატი 9 აპრილის აქციაზე სპეციალურ მონიტორინგს განახორციელებს
9 აპრილიდან დაგეგმილ აქციებზე სახალხო დამცველის აპარატი სპეციალურად შეკერილი ქუდებითა და მაისურებით  მონიტორინგს განახორციელებს იმისათვის, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, შეკრებილმა საზოგადოებამ მათ ადვილად მიმართოს.
როგორც სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა განაცხადა, დაგეგმილ აქციაზე  სახალხო დამცველის აპარატიდან მონიტორინგს 100 წარმომადგენელი განახორციელებს. მიტინგზე იმუშავებს ომბუდსმენის აპარატის რამდენიმე გადამღები ჯგუფიც. ამასთან, იმოქმედებს ცხელი ხაზი _ ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე საზოგადოებას შესაძლებლობა აქვს სახალხო დამცველის აპარატს ნომერზე 99 58 98 მიაწოდოს ინფორმაცია.
როგორც სუბარმა აღნიშნა, ყველა დარღვევის შესახებ ყოველდღიურად ინფორმაცია მიეწოდება საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
„ბოლო წლების განმავლობაში  შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება  ხშირად ირღვევა. ვარდების რევოლუციის შემდეგ მხოლოდ იმისთვის, რომ ადამიანები აქციებში მონაწილეობდნენ, 23 პირია დაკავებული. იმისათვის, რომ თითოეულ ასეთ დარღვევაზე სამართალდამცავების მხრიდან დროული რეაგირება მოვახდინოთ, ჩვენი აპარატიდან მკაცრი მონიტორინგი დაწესდება. იმუშავებს გადამღები ჯგუფები, ასევე ადგილზე იქნება მობილიზებული ჩვენი ავტომობილები. აქციის მონაწილეებმა დარღვევის შემთხვევაში, ჩვენს წარმომადგენელს იოლად რომ მიაგნოს, ამისათვის შეიკერა სპეციალური ფორმები. თითოეულ დარღვეულ ფაქტზე მოვახდენთ დროულ რეაგირებას და ყოველდღიურად დარღვევის შესახებ ინფორმაციას საერთაშორისო ორგანიზაციებს მივაწვდით. იმისათვის, რომ არ განმეორდეს ისეთი ფაქტები, როგორიც თუნდაც 31 მარტს  "მეიდანთან" შეკრებილების მიმართ განხორციელდა“, _ განაცხადა სოზარ სუბარმა.

Public Defender’s Office Will Monitor Demonstrations on April 9
The Public Defender’s Office will monitor the demonstrations that will start on April 9. The monitors will wear special hats and t-shirts to distinguish them from demonstrators and to allow abused people apply to them for help easily.
Public Defender Sozar Subari stated that 100 representatives will observe the human rights situation during the demonstrations. Several film-crews will work during the monitoring. A hot-line will be opened at the office of the public defender at the phone-number 99 58 98 and every person will be able to call there in the case of emergency.
According to Subari, information about every-day violations of human rights will be reported to the international organizations.
“Recently, the right to assemble and manifestation is often breached in Georgia. After the Rose Revolution 23 people have been arrested because they participated in protest demonstrations. In order to compel the law enforcers to react on similar violations immediately we will monitor the demonstration very strictly. Film-crews will work at the place and our cars will be there too. In order to enable demonstrators to distinguish our observers easily we have made special dress for them. We will make immediate response to each violation and report about them to the international organizations. We are eager to prevent all violations. The recent incident happened on March 31 near the restaurant “Meidani” where demonstrators were dispersed,” said Sozar Subari.