ეუთო სამი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის პატიმრობიდან გათავისუფლებას მიესალმება
ეუთოს წარმომადგენელი მედიის თავისუფლების საკითხებში მიკლოშ ჰარასტი 21 აპრილს მიესალმა სამი აზერბაიჯანელი  ჟურნალისტის პატიმრობიდან გათავისუფლებას. ორო მათგანი   აზერბაიჯანის პარლამენტის გადაწყვეტილებით გამოვიდა ციხიდან, ხოლო მესამე სასამართლოს გადაწყვეტილებით.
მიკლოშ ჰარასტიმ, აზერბაიჯანის ხელისუფლებისადმი გაგზავნილ წერილში, იმედი გამოთქვა, რომ  აზერბაიჯანში,  სულ მალე,  ცილისწამების მოტივით აღძრული  საქმეების განხილვა ევროპის სტანდარტების შესააბამისად მოხდება. ამგვარი ოპტიმიზმის საფუძველს, აღნიშნა ჰარასტიმ,  პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის მიერ  ბოლო ხანს გაკეთებული განცხადებები იძლევა.
ჰარასტიმ აზერბაიჯანის ხელისუფალთ მოუწოდა,  მომავალში თავი აარიდონ ჟურნალისტების დაპატიმრებას ცილისწამების მოტივით.
„თქვენი პოზიტიური მიზნები მხოლოდ იმ შემთხვევაში იქნება ნაყოფიერი, თუ ისინი საკანონმდებლო  ცვლილებებში აისახება,“ აღნიშნა ჰარასტიმ. მან შესთავაზა აზერბაიჯანს მოახდინოს ცილისწამების დეკრიმინალიზაცია.
ამავე დროს, ჰარასტიმ თავის წერილში შეშფოთება გამოთქვა  ახლახანს მიღებული, მაგრამ ჯერ კიდევ ხელმოუწერელი  ორი კანონის გამო, რომელიც მედიასა და ტელე-რადიო მაუწყებლობას შეეხება.
ეუთოს წარმომადგენელმა მოუწოდა, რომ ეს კანონები   საერთაშორისო სტანდარტებისა და ვალდებულებების შესაბამისად გადამუშავდეს.
„იმედი მაქვს, ბოლოდროინდელი პოზიტიური ტენდენცია ჟურნალისტების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით, სულ მალე,  გავლენას იქონიებს ტყვეობაში დარჩენილი ჟურნალისტების - ეინულა ფატულაიევის, განიმატ ზაჰიდოვის და მუშფიქ ჰუსეინოვის ბედზე,“ თქვა ეუთოს წარმომადგენელმა.

OSCE Praises Release of Three Azeri Journalists from Imprisonment
On April 21, Miklos Haraszti, the OSCE Representative on Freedom of Media praised the release of three Azeri journalists from imprisonment. Two of them will be set free based on a decision of the Parliament of Azerbaijan and the second will be released based on a decision of the court.
Miklos Haraszti expressed his hope in a letter to the government of Azerbaijan that soon cases  based on slander in Azerbaijan will be discussed in accordance with the European Standards. The recent statements of President Ilham Aliev encouraged the OSCE representative to hope so.
Haraszti called upon the authority of Azerbaijan to avoid detention of journalists based on slander.
“Your positive aims will be fruitful only after certain amendments are introduced in the law on slander,” stated Haraszti. He advised Azerbaijan to decriminalize slander.
Besides that, Haraszti is concerned about two draft laws about media and TV-Radio broadcasting.
The OSCE representative calls upon the government to work out these laws in accordance with  international standards and responsibilities.
“I hope, the recent positive tendency regarding the release of journalists will soon impact those journalists who are still in prison like Vinula Patulaieva, Ganimat Zahidov and Mushpik Huseinov,” said Haraszti.