"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" კობა ოთანაძის ძმისა და მისი ოჯახის წევრების დაკავების გამო შეშფოთებას გამოხატავს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ გამოხატავს ღრმა შეშფოთებას 20 მაისს, გამთენიისას სპეცდანიშნულების რაზმის წარმომადგენლების მიერ  მუხროვანის ინციდენტის გამო ძებნილი კობა ოთანაძის ძმის  ჯიმშერ ოთანაძის, მისი მეუღლის გულო დარიძის  და 19 წლის ვაჟიშვილი გიორგი ოთანაძის დაკავების გამო.
დაკავების სამართლებრივი საფუძვლები და დაკავებულთა  ადგილსამყოფელი  ამ დრომდე უცნობია.   დაკავებულების შესახებ ინფორმაცია უკვე გამოითხოვა სახალხო დამცველმა, თუმცა მის მოთხოვნას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან არავითარი რეაგირება არ მოჰყოლია.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“  მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს,
უზრუნველყოს დაკავებულ პირთათვის საქართველოს კონსტიტუციითა და სისხლის სამართლის კანონმდებლობით გარანტირებული უფლებებისა და თავისუფლებების სრული დაცვა; მიაწოდოს სახალხო დამცველს  გამოთხოვილი ინფორმაცია დაკავებულთა ადგილსამყოფელის შესახებ; იმოქმედოს კანონით დადგენილ ფარგლებში და არ დაუშვას ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება და/ან გადამეტება კობა ოთანაძეზე ზეწოლის განხორციელების მიზნით.

Human Rights Center Expresses Its Concerns about the Detention of Koba Otanadze’s Brother and Other Members of his Family
The Human Rights Center expresses deep concerns about the fact that Koba Otanadze’s Brother Jimsher Botanizer, his wife Gluon Derided and his 19-year-old son Giorgi Botanize were detained by the Special Forces at daybreak on May 20. Koba Otanadze is wanted for  involvement in the Mukhrovani incident.
We do not know the reason for their detention or the location of the detainees. The Public Defender has demanded to be provided with information about the detainees, but no one in the Ministry of Internal Affairs has responded.
The Human Rights Center calls upon the Ministry of Internal Affairs to ensure that all of the rights of the detainees are observed as guaranteed by the Georgian constitution and Legislation. It also calls for the Ministry to provide the Public Defender with the requisite information about the location of the detainees; to act with respect for law and not to abuse or exceed its power or to carry out any oppression of Koba Otanadze.