თელავში მცხოვრები შიდა ქართლიდან დევნილები შესაძლოა ბუნებრივი აირის და ელექტროენერგიის გარეშე დარჩნენ
აგვისტოს ომის დროს შიდა ქართლიდან დევნილები, რომლებიც თელავში კომპაქტურად ცხოვრობენ, შესაძლოა, ბუნებრივი აირის და ელექტროენერგიის გარეშე დარჩნენ.
როგორც დევნილებმა "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" განუცხადეს, მათ მიერ მოხმარებული ბუნებრივი აირის და ელექტროენერგიის გადასახადი, არაერთი დაპირების მიუხედავად, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ამ დრომდე არ გადაუხდია.
დევნილების თქმით, რამდენიმე დღის წინ, ვისოლის გაზის სადისტრიბუციო კომპანიის თანამშრომლებმა დავალიანების დაფარვა მათგან მოითხოვეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი, განუცხადეს, რომ ბუნებრივი აირის მიწოდებას შეუწყვეტენ. "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" კახეთის კოორდინატორს ვისოლის გაზის სადისტრიბუციო კომპანიაში განუმარტეს, რომ დევნილების დავალიანება 24 787 ლარს შეადგენს.
იძულებით გადაადგილებული პირები შესაძლოა, ელექტროენერგიის გარეშეც დარჩნენ. ს/ს "კახეთის ენერგოდისტრიბუცია" ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წერილის საფუძველზე, დევნილებს ელექტროენერგიის მიწოდებას მხოლოდ 15 ივნისამდე არ შეუწყვეტს.
თელავში მცხოვრები აგვისტოს ომის დროს დევნილები ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს უყურადღებობაში ადანაშაულებენ. მათი თქმით, საცხოვრებელი შენობა, სადაც ისინი ცხოვრობენ, უხარისხოდ არის შეკეთებული, რის გამოც კედლები დაობებულია, სახურავიდან წყალი ჩადის, იატაკი ნაწილობრივ აიყარა და ა.შ.

Refugees from Shida Kartli Living in Telavi May be Left without Gas and Electricity
After the August war the refugees from Shida Kartli who are living in Telavi may be left without gas and electricity.
The refugees stated to the Human Rights Center that in spite of promises by the Ministry of Refugees to pay the gas and electricity bills, they did not pay it so far.
According to the refugees, several days ago employees of the gas distribution company Visoli demanded from them to fulfill their debts. Otherwise they would not provide them with gas. The Kakheti region coordinator of the Human Rights Center was told in the gas distribution company Visoli that the debts of the refugees amounted to 24 787 GEL.
The refugees may be left even without electricity. On the basis of the letter of the Ministry of Refugees, Kakheti Electricity Distribution will not provide the refugees with electricity from June 15 onwards.
After the August war the refugees living in Telavi blamed the Ministry of Refugees of not paying attention to them. According to them, the building where they are living is not well repaired because the walls are musty, water is leaking from the roof and floor is partially broken up.