აფხაზეთი ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით, შესაძლოა, შავ ხვრელად გადაიქცეს
აფხაზეთი ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით შესაძლოა შავ ხვრელად გადაიქცეს. ამის შესახებ საუბარია ევროპის საპარლამენტო ასამბლეის საბჭოს რუსეთ-საქართველოს ომის ჰუმანიტარული შედეგების შემსწავლელი ჯგუდის წევრების, ლუკ ვან დერ ბრანდეს, მათიას ეორშისა და კორინ იონკერის ერთობლივ განცხადებაში, რომელიც დღეს ევროკავშირის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა.
მომხსენებლები გამოთქვამენ შეშფოთებას, რომ რუსეთმა კონფლიქტის ზონაში გაეროს მისიის მუშოაბა დაბლოკა.
„გაეროს მისიის გარეში აფხაზეთი ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით, შესაძლოა, შავ ხვრელად გადაიქცეს. მისიას საქართველოში საქმიანობის 15-წლიანი გამოცდილება ჰქონდა. ეს გამოცდილება არ უნდა დაიკარგოს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მომხსენებლები ყველა მხარეს სთხოვენ, იფიქრონ კონფლიქრების ზონაში ადამიანების უსაფრთხოებაზე და არა - პოლიტიკაზე.
„გაეროს მისიის წასვლის შემდეგ აფხაზეთში აღარ დარჩება დამოუკიდებელი საერთაშორისო მისია, რომელიც ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით ვითარებას გააკონტროლებს. ამის გამო ის ხალხი დაზარალდება, რომლებიც გალის რაიონში ცხოვრობენ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ გალის მასობრივად დატოვება მოსახლეობას არ სურს, თუმცა ადამიანის უფლებათა დაცვის გარანტიების გარეშე რაიონის დაცლა ქართული მოსახლეობისაგან რეალურია.

Abkhazia may turn into a black hole concerning defending human rights. Luk Van Der Brande, Matyas Eors and Korin Ionker, members of PACE, the humanitarian commission regarding the Russian-Georgian war, made a joint statement about it which was released on the official website of the EU.
The reporters were concerned that Russia has blocked the UN mission in the conflict region.
“Without the UN mission Abkhazia will turn into a black hole concerning defending human rights. The mission had a 15-year experience in Georgia. This experience must not be lost”, they stated.
The reporters asked the authorities of the Georgian and Russian governments to think about people’s security not about policy in the conflict region.
“After the UN mission no independent international mission was left in Abkhazia, which would defend human rights. Because of this, people living in the Gali district will suffer”, - they stated.
Also they mentioned that the people did not want to leave the Gali district. However, without a guarantee of defending human rights the Georgian population might leave the Gali district.