ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ წამების მსხვერპლთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით აქციები გამართა
ორთაჭალაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შენობასთან „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ (საია) წამების მსხვერპლთა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით აქცია გამართა.
საია-ს წარმომადგენლებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ღობეს შეავლეს თეთრი ლენტები წარწერით - „არ აწამო“.
ორგანიზაციის თავმჯდომარე თამარ ხიდაშელის განცხადებით, აქციების ჩატარება პოლიციის სამმართველოსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან იმიტომ გადაწყვიტეს, რომ აქაა განთავსებული დროებითი მოთავსების იზოლატორები, სადაც ხშირია წამების ფაქტები. მისივე თქმით სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული მდგომარეობაც წამების ტოლფასია.
ხიდაშელის განცხადებებით, წამების პრობლემა საქართველოში ჯერაც არსებობს, რასაც ბოლო პერიოდში გახშირებული ფაქტები, მათ შორის, 15 ივნისს პოლიციის შენობასთან გამართული აქციის დარბევის ფაქტიც ადასტურებს.
საია-ს წარმომადგენლებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მისვლამდე ანალოგიური აქცია გამართეს დიღომში - თბილისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობასთან.

The Georgian Young Lawyers Association Held a Demonstration about the International Day of the Tortured Victims.
The Georgian Youth Lawyers Association (GYLA) held a demonstration about the international day of the tortured victims at the MIA in Ortachala.
The representatives of the GYLA fenced the MIA with white tape and with an inscription on it – “Do not torture”.
According to Tamar Khidasheli, a chairman of the organization, they decided to hold demonstrations at the Police Department and at the MIA because they thought that there was placed the preliminary isolators where people were often tortured. According to her, the situation in prisons was equivalent of torture.
According to Khidasheli, the problem of torture still exists in Georgia which is confirmed by the recent facts including the dispersal of the demonstration at the Police Department on June 15.
Before going to the MIA the representatives of the GYLA held the same demonstration at the Tbilisi Main Police Department in Digomi.