„კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“ „სითი პარკს“ მძღოლების უკანონოდ დაჯარიმებაში ადანაშაულებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“ შპს „სითი პარკის” მიერ მოქალაქეების უკანონოდ დაჯარიმებას აპროტესტებს.
ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა გაარკვიეს, რომ „სითი პარკი“ არასწორი პარკირების გამო ევაკუირებული ავტომანქანების მძღოლებს კანონის დარღვევით აჯარიმებს. კერძოდ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 125-ე მუხლის პირველი დათქმის მიხედვით, “სითი პარკის” თანამშრომლებს აქვთ კანონიერი უფლება გადაიყვანონ ამკრძალავი ნიშნის ქვეშ მდგომი ავტომობილი შემოსაზღვრულ ტერიტორიაზე, მაგრამ მძღოლის მიერ პირადობის მოწმობის და მართვის მოწმობის წარდგენის შემთხვევაში ვალდებულნი არიან, დაუყოვნებლივ გადასცენ მესაკუთრეს მის საკუთრებაში მყოფი ავტოსატრანსპორტო საშუალება.
ორგანიზაციის ცნობით, კანონი არ უწესებს მოქალაქეს არც ჯარიმის გადახდის ვადას და არც შეზღუდვას _ ჯერ გადაიხადოს ევაკუირების თანხა და შემდეგ წაიყვანოს კუთვნილი ავტომობილი.
„მიუხედავად ამისა, “სითი პარკი” კანონის დარღვევით მძღოლებს არ აძლევს საკუთარი ავტოსატრანსპორტო საშუალებით სარგებლობის უფლებას, სანამ არ გადაიხდიან ჯარიმის თანხას 10 ლარის და ავტომობილის ევაკუირების თანხას _ 60 ლარის ოდენობით. აღნიშნულით მოქალაქეებს ერღვევათ საკუთრების უფლება, რადგან ისინი ვერ ახდენენ მათ მფლობელობაში მყოფი ნივთის გამოყენებას.
აღსანიშნავია  ისიც, რომ კანონში არსად არის მითითებული, რომ “სითი პარკის” წარმომადგენლებს აქვთ 60-ლარიანი ჯარიმის, როგორც კანონით გათვალისწინებული სავალდებულო გადასახადის, ამოწერის და მიგადაუხდელობის შემთხვევაში, მანქანის დაპატიმრების უფლება. ასევე აბსოლუტურად გაურკვეველია ტარიფის შესაბამისობა ტრანსპორტის ავტოსადგომზე გადაყვანის ხარჯებთან“, - განაცხადეს ორგანიზაციაში.
„კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“ მოუწოდებს ყველა მძღოლს, ნუ გახდებიან უკანონობის მსხვერპლნი, მათ უფლება აქვთ ჯარიმის და ევაკუირების თანხის გადახდამდე, მხოლოდ პირადობის და მართვის მოწმობის წარდგენის  საფუძველზე საჯარიმო სადგომიდან გამოიყვანონ და ისარგებლონ საკუთარი ავტომობილებით.

The Center for Constitutional Rights Blames City Park for Illegal Fining of Drivers
Nongovernmental organization, the Center for Constitutional Rights protests illegal fines for drivers estimated by the City Park.
Representatives of the Center found out that drivers of evacuated cars are fined illegally by the City Park. According to the Article 125 of the Administrative Code, the personnel of the City Park have right to evacuate a car parked in a wrong place to the restricted territory, but they are obliged to give it back immediately to a car owner as soon as the ID and Car Passport will be represented to them. According to the Center, the law does not estimate the deadline for the payment of fine; it does not oblige the driver to pay the fine before taking the car.
However, the City Park does not allow the drivers to take their cars, until they do not pay 10 GEL as fine and 60 GEL for evacuation. The rights of these citizens are breached as they cannot use their own property. It should be pointed out that the law does not define the right of the representatives of the City Park to establish 60 GEL fine as a compulsory tax and not to return a car until the fine is paid. It is absolutely unclear how the tariff is suitable to the expanses of evacuation of cars to the parking lot,” said the representatives of the organization.
The Center for Constitutional Rights calls upon all drivers not to become victims of illegality, as they have rights to take their own cars from the parking lot and use it as soon as they provide their ID and car documents even if they do not have the fine and evacuation tax paid.