პრეზიდენტის შეფასებით, სახელმწიფომ ოპოზიციის წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობით სასწაული მოახდინა
საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის შეფასებით, სახელმწიფომ ოპოზიციის წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობით სასწაული მოახდინა.
როგორც პრეზიდენტმა დღეს პარლამენტში განაცხადა, ყველაზე ცუდი, რაც სახელმწიფომ შეიძლება გააკეთოს, ზედმეტი ძალაა. მისი თქმით, ყველა ევროპული სახელმწიფო გამოიყენებდა ძალას იმ ვითარებაში, რაც საქართველოში ბოლო პერიოდის განმავლობაში იყო შექმნილი.
„როცა ვსაუბრობთ იმაზე, რომ 6 მაისის დანაშაული უნდა გამოვიძიოთ, როგორ უნდა გამოვიძიოთ, როცა ხალხი გვეუბნებოდა, მოდით, დაგვარბიეთ, თუ არ გვარბევთ, მაშინ მოვალთ და ჩვენ დაგარბევთო“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მისი თქმით, პოლიციაზე თავდასხმა საქართველოში აკრედიტებულმა ყველა ელჩმა აღიარა, როგორც დანაშაული. „ჩვენ ალბათ გამოვიჩინეთ სისუსტე, რომ ამ დანაშაულის გამოძიება ბოლომდე ვერ მივიყვანეთ“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მან სთხოვა ყველას, მიტინგომანიიდან და სამოქალაქო ომის ტერმინოლოგიიდან,  ცივილიზებულ დიალოგის რეჟიმზე გადავიდნენ. „თუ პოლიციის დანაშაულია ის, რომ საქართველოში დანაშაული სამჯერ შემცირდა, მე ვარ მთავარი დამნაშავე ამაში მათთან ერთად“, - განაცხადა პრეზიდენტმა. მისი თქმით, ხელები შორს უნდა დაიჭიროს ყველამ ქართული პოლიციისგან და იმ ხალხისგან, ვინც ხალხის დასაცავად თავს სწირავს.

President Mikheil Saakashvili says that the government performed a miracle as it did not use force during the opposition rallies.
As the president stated in the parliament today, the worst thing the government can do is to use   force against people. According to him, any state would have used force if they had been in a similar situation like the one Georgia was in since the demonstrations took off in April.
“When we talk about investigating the crime committed on May 6, when there were serious clashes between police and protesters, it is impossible to investigate the case when opposition supporters called upon the government to disperse or otherwise they threatened to disperse us themselves, “said the president.
According to him, all ambassadors in Georgia considered the assault against the police as a crime. “Maybe it was our weakness not to complete the investigation,” said the president.
He asked the opposition to stop thinking about protest demonstrations and civil war and called upon them to start a dialogue with the government. “If police is guilty of reducing the crime rate and made it three times lower in Georgia, in this case I am the main culprit among them, “said President Mikehil Saakahvili. According to him, rioting members of the opposition should keep away from Georgian Police and from those who dedicate themselves to defending people.