ომბუდსმენობის კანდიდატმა, გიორგი ტუღუშმა მუშაობის პრიორიტეტებზე ისაუბრა
სახალხო დამცველის კანდიდატურის დაჩქარებული წესით განხილვა არც სახელისუფლო გუნდის კანდიდატ გიორგი ტუღუშს მოსწონს, თუმცა მიაჩნია, რომ ამაში გარკვეული პოზიტივიც არსებობს.
გიორგი ტუღუშმა დღეს ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, რომ კარგი იქნება, თუ არჩეულ ომბუდსმენს ოფისის გადაბარებისა და მიმდინარე საკითხებზე მოქმედ ომბიდსმენთან მუშაობის საშულება ექნება.
გიორგი ტუღუშმა პრიორიტეტებზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ თუ სახალხო დამცველის თანამდებობაზე დაამტკიცებენ, კონკრეტული პროგრამით გამოვა და განსაკუთრებულ ყურადღებას თავისუფლების აღკვეთის ადგილებზე, დევნილებზე და ყველა იმ სფეროზე გაამახვილებს, სადაც ადამიანის უფლებები ირღვევა.
„ეს შეიძლება გარკვეული კანონმდებლობაც იყოს. ომბუდსმენის ოფისი ახლაც აქტიურად არის ჩართული ყველა საკითხში“, - აღნიშნა ტუღუშმა.
გიორგი ტუღუშის კანდიდატურაზე დღეს დარგობრივი ეკონომიკისა და განათლების კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე მსჯელობენ.
პარლამენტი ამ საკითზე პარასკევის რიგგარეშე სხდომაზე იმსჯელებს და გადაწყვეტილებასაც მიიღებს.
სახალხო დამცველს, სოზარ სუბარს უფლებამოსილების ვადა 16 სექტემბრისთვის ეწურება.
კანონის მიხედვით, სახალხო დამცველს პარლამენტი ირჩევს თანამდებობაზე მყოფი ომბუდსმენის უფლებამოსილების ვადის გასვლამდე არა უადრეს 60 და ვადის გასვლიდან არა უგვიანეს 30 დღისა.

Candidate for Public Defender Giorgi Tughushi Spoke About the Priorities of the Ombudsman’s Activities
July 29, 2009
Neither Giorgi Tughushi appreciates to discuss the candidates of the Public Defender in harry; however, he thinks there is something positive in this fact.
Giorgi Tughushi reported to journalists that it would be nice if new ombudsman will be able to work on urgent issues with the current ombudsman.
Giorgi Tughushi spoke about the priorities and said if he is Public Defender, he will have concrete program and will pay particular attention to the detention settings, IDPs and every field where human rights are breached. “There might be certain legislation worked out. Public Defender’s Office is actively involved in every problem,” said Tughushi.
Giorgi Tughushi’s candidature is being discussed at the joint session of the economic and education parliamentary committees.
The parliament will discuss the issue at the special session on Friday and will make decision too.
Public Defender Sozar Subari will have his term expired on September 16.
According to the law, the parliament elects the public defender no earlier than 60 days and no later than 30 days after the term of the public defender in office expires.