ჟურნალისტების მიმართ მუქარის ფაქტებზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
ინტერნეტ-გაზეთ „ქიზიყის“ კორესპონდენტების ილია მარტყოფლიშვილისა და თამილა გურაშვილის მიმართ მუქარის ფაქტებზე კახეთის საოლქო პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა და გამოძიება დაიწყო.
გამოძიების დაწყების მოთხოვნით პროკურატურას ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისიდან მიმართეს. როგორც უფლებადაცვით ორგანიზაციაში განმარტავენ, სხვადასხვა საინფორმაციო საშუალებებით გამოქვეყნდა მასალები, სადაც ჟურნალისტები ზეწოლის ფაქტებზე მოგვითხრობენ, რომელიც სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს.
შეგახსენებთ, რომ ჟურნალისტი ილია მარტყოფლიშვილი შს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომელს სოსო ბენაშვილს, გაზეთის ჟურნალისტის, თამილა გურაშვილის დაშინებაში ადანაშაულებს. მარტყოფლიშვილის თქმით, კუდ-ის თანამშრომელი თამილა გურაშვილს სახლში რამდენჯერმე მიუვარდა და დაემუქრა, რომ თუ დედოფლისწყაროს ხელისუფლების კრიტიკას არ შეწყვეტენ, მცირეწლოვან ბავშვთან დაკავშირებით პრობლემები შეექმნებოდა. ასევე, მარტყოფლიშვილი ამტკიცებს, რომ მას გამგეობის სოციალური სამსახურის უფროსი და კუდ-ის თანამშრომელი გაუპატიურებით ემუქრებიან.

Kakheti District Prosecutor’s Office initiated a criminal case and started investigation on the allegation of threatening Ilia Martkoplishvili and Tamila Gurashvili, correspondents of the on-line newspaper Kiziki.
Kakheti Office of the Human Rights Center applied to the Prosecutor’s Office to start the investigation. According to the Human Rights Center, various media outlets released the materials where the journalists allege about the facts of harassment against them. Harassment against journalists is a criminal offence.
For your information, Ilia Martkoplishvili, the journalist accuses Soso Benashvili, an officer of the Kakheti Regional Division of Constitutional Security Department of the MIA, of intimidating Tamila Gurashvili, the journalist of the on-line newspaper Kiziki. According to Martkoplishvili, Soso Benashvili , the Constitutional Security Department officer  threatened Tamila Gurashvili in her everal times by saying that if they (the on-line newspaper journalists) did not stop criticizing the Dedoplistskaro District Governor’s Office it would cause problems for her minor child. Martkoplishvili also claims that Levan Jamalashvili, the head of the Social Department of the Dedoplistkaro District Governor’s Office, and Soso Benashvili threaten they would rape him (Martkoplishvili).