კულტურის სამინისტროსთან ახალგაზრდები საპროტესტო აქციებს გამართავენ
გურჯაანის რაიონის სოფელ გურჯაანში მდებარე, მე-8 საუკუნეში აშენებული ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიის, ე.წ. „ყოვლადწმინდის“ დასაცავად, გურჯაანელი ახალგაზრდები უახლოეს დღეებში კულტურის სამინისტროსთან საპროტესტო აქციების გამართვას გეგმავენ.
საორგანიზაციო ჯგუფის წევრებმა განაცხადეს, რომ საპროტესტო აქციების მიზანი კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელობისთვის იმის გაგებინებაა, რომ „ყველაწმინდა“ ქართული ხუროთმოძღვრების უმნიშვნელოვანესი ძეგლია და მის გადასარჩენად შესაბამისმა სამსხურებმა დაუყოვნებლივ უნდა იზრუნონ.
შეგახსენებთ, რომ ტაძარი მრევლისთვის უკვე რამდენიმე თვეა დაიხურა. მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესიის სახურავიდან აგურები ცვივა და იქ მყოფი ადამიანების სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნის, რადგან სახურავის ნებისმიერ დროს ჩამოქცევაა მოსალოდნელი, მონასტერში მოღვაწე ბერები ტაძარში წირვა-ლოცვას მაინც აღავლენენ. კულტურული მემკვიდრეობის დამცველთა განცხადებით, ეკლესიას სასწრაფო სარეაბილიტაციო სამუშაოები სჭირდება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, VIII-IX საუკუნეების უნიკალური ძეგლი, შესაძლოა, დაინგრეს.
„ყოვლადწმინდა“, სადაც ამჟამად მამათა მონასტერი ფუნქციონირებს, ერთადერთი მოქმედი ორგუმბათიანი ეკლესიაა საქართველოსა და მსოფლიოს ქრისტიანულ, მართლმადიდებლურ სამყაროში.

Youth Are About To Hold Protest Rallies in front of the Ministry of Culture
Youth from Gurjaani district are about to hold protest rallies in front of the Ministry of Culture in near future to protect the Church of Godmother in the village of Gurjaani in Gurjaani district; the church was built in the VIII Century.
Organizers of the rally state that their protest aims to convince the Ministry of Culture that the church is very important monument for Georgian architecture and corresponding agencies shall pay attention to it immediately.
The church was closed several months ago. Although bricks are falling from the ceiling and threaten the people standing inside, the monks still continue religious services in it. The protectors of the cultural monument state that the church shall be immediately reconstructed. Otherwise, the monument of the VIII-IX centuries will destroy.