დღეს პარლამენტის წევრმა გია ცაგარეიშვილმა სანდრო გირგვლიანის მკვლელების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით პრესკონფერენცია გამართა. მან დამნაშავეების განთავისუფლების ფაქტი გააპროტესტა და აღნიშნა, რომ ხელისუფლებამ ყველაფერი გააკეთა, რათა მათ მკვლელებისთვის სასჯელი შეემსუბუქებინათ: „მათ 4 ყველაზე პრობლემური ადამიანი ჰყავდათ ციხეში, რომლებმაც სააკაშვილის, მერაბიშვილის და მთელ ნაციონალური მოძრაობის ცოდვა თავის კისერზე აიღეს. რა თქმა უნდა, სააკაშვილს და მერაბიშვილს მათ მიმართ ვალდებულება აქვთ, ამიტომ ყველანაირად ეცადნენ სასჯელი შეემსუბიქებინათ. თუ მეტყვით სისხლის სამართლის 117-ე მუხლით დაკავებული რამდენი პატიმარია შეწყალებული ამ 6 წლის მანძილზე? ამ ოთხის გარდა ვერცერთს ვერ ნახავთ“.
შეგახსენებთ, რომ სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის გამო სასჯელს 4 პატიმარი იხდიდა. 2008 წლის 23 ნოემბერს მათ სასჯელი გაუნახევრდათ, ხოლო ორი დღის წინ პრეზიდენტის შეწყალებით პირობით გაათავისუფლეს. სასჯელს ისინი მონასტერში მოიხდიან.
„ისინი ისე იცხოვრებენ მონაზვნურად, როგორც მოიხადეს სასჯელი აშიშხინებუილი მწვადების და ღრეობის ფონზე. თუ გაგიგონიათ სადმე სასჯელარსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე მიდიოდეს პატიმრებთან, ხორაგით და ყუთებით დატვირთული? პატიმრებს ჯიბეში ფულებს უდებდეს? პატიმრები ციხიდან ღამის საათებში გამოდიოდნენ და საკუთარ ოჯახებში მიდიოდნენ, ეს მარტო სააკაშვილის რეჟიმის პირობებში შეიძლება ხდებოდეს“ - განაცხადა გია ცაგარეიშვილმა.
პარლამენტარის თქმით ეს ადამიანები არიან დამნაშავეები და შეწყალების თუ სასჯელის ფორმის შეცვლის მიუხედავად საზოგადოების თვალში მუდმივად მკვლელებად დარჩებიან: „ჩვენს ქვეყანაში არსებობს სასამართლო, კონსტიტუციურად გათვალისწინებული სტრუქტურა, მაგრამ არის სხვა უფრო დიდი სამსჯავრო, რომელსაც ხალხის სამსჯავრო ჰქვია, ეს ადამიანები ხალხის მეხსიერებაში ყოველთვის მკვლელებად დარჩებიან და ვერც ისინი და ვერც მათი მფარველები ამ ლაქას ვერ ჩამოირეცხავენ. ჩემი აზრით, მფარველები გაცილებით საშიშნი არიან ვიდრე შემსრულებლები იმიტომ, რომ შემსრულებლები მიდიან და მოდიან დამკვეთები კი სამწუხაროდ რჩებიან“ - აღნიშნა დეპუტატმა.

Today, MP Gia Tsagareishvili gave press-conference regarding the release of the murderers of Sandro Girgvliani. He protested the release of the criminals and said the government had their utmost to ease the sentence of the murderers. “They had four most problematic people in prison who were punished instead Saakashvili, Merabishvili (Minister of Internal Affairs) and the entire National Movement, the ruling party. Of course, Saakashvili and Merabishvili are responsible before those criminals so they did their best to ease their charge. Can you tell me how many prisoners were pardoned during recent 6 years who were charged under Article 117 of the Criminal Code? Only those four people.”
Four people were convicted for the murder of Sandro Girgvliani. Their term was half diminished on November 23, 2008. Two days ago they were pardoned by the president. They will serve their suspended sentence in the monastery.
“I do not believe they will live like monks because they did not serve prison-term according to the law either; they had feasts every day in prison. Have you ever heard the chairperson of the penitentiary department to visit the prisoners with products and other presents? Have you heard the head of the penitentiary department to put money in the pockets of the prisoners? The prisoners used to leave the prison during the night and went to their families. It can happen during the governance of only Saakashvili,” said Gia Tsagareishvili.
The MP said those people are criminals and although they were pardoned they will remain the murderers in the memory of Georgian society. “We have court in our country, but there is much more important justice – public justice. Those four people will always be murderers in the memory of people; neither they nor their protectors will ever be discharged from those crime. I think, their protectors are more dangerous than the murderers themselves because murderers can change but their protectors remain,” said the MP.