გირგვლიანის მკვლელობაში ერთ-ერთი მსჯავრდებულის შვილი შესაძლოა, რომელიმე მინისტრის პასუხისმგებლობის საფუძველი გახდეს
სანდრო გირგვლიანის მკვლელობაში ერთ-ერთი მსჯავრდებულის ჩვილი ბავშვი შესაძლოა, რომელიმე მინისტრის პასუხისმგებლობის საფუძველი გახდეს.
პარლამენტის დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმცირესობის წვერმა, დიმიტრი ლორთქიფანიძემ განაცხადა, რომ მოხარულია ბავშვის დაბადებით, მაგრამ აინტერესებს, როგორ მოახერხა პატიმარმა, რომ 3-წლიანი პატიმრობის შემდეგ მას სახლში ჩვილი ბავშვი დახვდა.
„ჩვენი კანონმდებლობის თანახმად, ხანგრძლივი პაემნები ვერ ხორციელდება და ვადიან თავისუფლებააღკვეთილ პირს, რომელიც მოთავსებულია პენიტენციურ უწყებაში, ოჯახთან ურთიერთობის შესაძლებლობა არა აქვს“, – განაცხადა ლორთქიფანიძემ და აღნიშნა, რომ ასეთი უფლებაშეზღუდული პატიმარი საქართველოში ათეულობით ათასია.
„ეს საკითხი სცილდება ჩემს მიერ წარმოდგენილ საკითხს და ექვემდებარება მინისტრის პოლიტიკურ პასუხისმგებლობას“, – განაცხადა ლორთქიფანიძემ და აღნიშნა, რომ თანამდებობის პირის პასუხისმგებლობის საკითხი აუცილებლად უნდა დადგეს, თუკი რომელიმე პატიმარს რეალურად მიეცა იმის შანსი, რა უფლებითაც სხვა პატიმრები ვერ სარგებლობენ.
დიმიტრი ლორთქიფანიძეს არ დაუკონკრეტებია, რომელი მინისტრის პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხზე ისაუბრა, თუმცა ბავშვის „ჩასახვის“ პერიოდში სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს, სავარაუდოდ, ამჟამინდელი თავდაცვის მინისტრი ბაჩო ახალაია ხელმძღვანელობდა.

Any of Ministers Might Be Punished for the Child of the Convicted for Girgvliani’s Murder
The child of the convicted for Sandro Girgvliani’s murder might became reason for the liability of one of the ministers.
Member of the parliamentary minority Dimitri Lortkipanidze said at the session today that he is happy with the birth of the baby; but he wonders how the prisoner had a little baby though they spent three years in prison.
“According to our legislation, prisoners cannot meet family members for a long time and an inmate of the penitentiary department cannot contact with the family,” said Lortkipanidze and added that there are tens thousands prisoners in Georgia who serve their term in accordance to the law.
“This fact is much more important and the minister might assume political responsibility for this shortcoming,” said Lortkipanidze. He said corresponding governmental official shall be punished if any of the prisoners had privileges over other prisoners.
Dimitri Lortkipanidze did not mention the concrete name of the minister but supposedly he meant Bacho Akhalaia, former head of the penitentiary department and current Defense Minister.