სახალხო დამცველი უცხოეთში მომუშავე ქართველ მეზღვაურთა უფლებების დაცვას ითხოვს
სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, სახალხო დამცველმა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საკონსულო დეპარტამენტის უფროს  პაატა კალანდაძეს ქართველ მეზღვაურთა უფლებების დაცვა სთხოვა.
სახალხო დამცველს ლიბერიის დროშის ქვეშ მცურავი ერთ-ერთი გემის ეკიპაჟის სახელით, ელექტრონული ფოსტით თენგიზ მუხაშავრიამ მიმართა.
მუხაშავრიას განცხადებაში ნათქვამია, რომ გემის ეკიპაჟის წევრი, საქართველოს  22 მოქალაქე უკვე 5 თვეა, ანაზღაურების გარეშე მუშაობს, რის გამოც, პრაქტიკულად, ტყვეობაში უხდებათ ცხოვრება და ვერ ახერხებენ სამშობლოში დაბრუნებას.
სახალხო დამცველმა სთხოვა საკონსულო დეპარტამენტის უფროსს, მისი უფლებამოსილების ფარგლებში შეისწავლოს საკითხი და მიიღოს შესაბამისი ზომები.

According to the information of the Public Defender’s Office the Ombudsman requested Paata Kalandadze, head of Consul Department of the Foreign Ministry of Georgia, to protect the rights of Georgian sailors abroad.
Tengiz Mukhashavria sent mail to the Public Defender in the name of the crew of the Liberia flagged-ship.
Mukhashavria states in his email that there are 22 Georgian members in the crew and they have been working on the ship without salaries for 5 months already. Thus they live like hostages and cannot return home. Public Defender requested Paata Kalandadze to study the fact and taken correspondent measures.