თბილისში დღეს აფხაზური საკვირაო სკოლა გაიხსნება
თბილისში, თავისუფლების მოედანზე დღეს აფხაზური საკვირაო სკოლა გაიხსნება. ამის შესახებ ინფორმაციას აფხაზეთის მთავრობა ავრცელებს.
სასწავლებელი საქართველოს პრეზიდენტის და აფხაზეთის მთავრობის მხარდაჭერით და კათოლიკოს-პატრიარქის ლოცვა-კურთხევით იხსნება. სკოლაში აფხაზეთიდან დევნილ მოსწავლეებთან ერთად თბილისელი ბავშვებიც ისწავლიან.
გახსნის ცერემონიალს აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობისა და საქართველოს პარლამენტის წევრები, ასევე განათლების სამინისტროს წარმომადგენლები დაესწრებიან.
პროექტის ხელმძღვანელია ორგანიზაციის "მომავალი თაობისათვის" პრეზიდენტი და სკოლის დირექტორი დავით მენაფირე.
პირველი ასეთი სკოლა - „ლამპარი“ ქალაქ რუსთავში უკვე 2 წელია არსებობს და დღეისათვის, იქ 600-ზე მეტი მოსწავლე სწავლობს. აფხაზურ ენას მათ პედაგოგი, ასევე „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ აფხაზური ჯგუფის ჟურნალისტი, ეროვნებით აფხაზი - ირმა ოსია ასწავლის.

Today the Abkhazian Weekly School Will Be Opened In Tbilisi
In Tbilisi, on Freedom Square, the Abkhzian Weekly School will be opened today. The Abkhazian government disseminated the information about this.
The school is opening by the support of Georgia’s President and the Abkhazian government in exile and with the blessings of the Patriach.  IDPs from Abkhazia will study with the children from Tbilisi.
The members of Abkhazia Legitimate Government—the government in exile--, Georgia’s Parliament and representatives of the ministry of education will attend the opening ceremony.
The head of the project is David Menafire, the president of the Future Generation and the head of the school.
The first school like this –“Lampari “ has existed in Rustavi for 2 years and today it counts more than 600 pupils. Abkhazian Irma Osia, the journalist of the Abkhazian group on Public Broadcaster is teaching the Abkhazian language.