დიმიტრი ლორთქიფანიძემ პარლამენტში დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მოთხოვნით პარლამენტის ბიუროს მიმართა
საპარლამენტო ფრაქციამ „ძლიერი საქართველო“ პარლამენტის ბიუროს ოფიციალურად მიმართა პარლამენტში დროებითი საგამოძიებო კომისიის მოთხოვნით, რომელიც პატიმრების კანონდარღვევით შეწყალების პრაქტიკას შეისწავლის.
„ძლიერი საქართველოს” წევრმა და კომისიის შექმნის ინიციატორმა დეპუტატმა დიმიტრი ლორთქიფანიძემ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ შესაბამის განცხადებას პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს დღეს ჩააბარებს.
დეპუტატმა დღევანდელ პრესკონფერნციაზე კიდევ ერთხელ ისაუბრა პრეზიდენტის განცხადებაზე, რომ გადასახედია შეწყალების პოლიტიკა და განაცხადა, რომ პრეზიდენტის განცხადებიდან გამომდინარეც, უნდა გაირკვეს რა პრინციპით ხდება შეწყალება საქართველოში.
მისი თქმით, საგამოძიებო კომისია შექმნის შემთხვევაში შეისწავლის როგორც შეწყალების პოლიტიკას და იქ არსებულ პრობლემებს, ასევე საბოლოოდ გაირკვევა პოლიციელის მკვლელობისთვის ეჭვმიტანილი რატი რეხვიაშვილის შეწყალების საქმეც.
დიმიტრი ლორთქიფანიძემ ასევე აღნიშნა, რომ წარსულში ორჯერ ნასამართლევი რეხვიაშვილის ციხიდან გამოშვება შეწყალების კომისიის გვერდის ავლით მოხდა და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, შეწყალების თხოვნით არც მას და არც მის ოჯახს არც კომისიისთვის მიუმართავს და არც პრეზიდენტისთვის.
ამას გარდა, დღევადელ ბრიფინგზე ლორთქიფანიძემ კიდევ ერთხელ განმარტა, რომ 2008 წლის 17 დეკემბრის შეწყალების აქტით 1287 შეწყალებულ პატიმართა შორის 300 მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დანაშაულისათვის მსჯავრედებული პირი შეწყალებული იქნა პრეზიდენტის უფლებამოსილებით, შეწყალების კომისიის გვერდის ავლით. სწორედ ამ სიაში მოხვდა რატი რეხვიაშვილიც და დღემდე პასუხგაუცემელი რჩება კითხვა, თუ რომელმა უწყებამ წარუდგინა პრეზიდენტს შესაწყალებელ პატიმართა სია.
„შეწყალების კომისიის თავმჯდომარის ელენე თევდორაძის საჯაროდ გაკეთებული განაცხადებით, მისდამი რწმუნებულ კომისიას აღნიშნული სია პრეზიდენტისთვის არ წარუდგენია. მანვე განაცხადა, რომ ასეთ სიებს ადგენს მთავარი პროკურატურა, და მისი განცხადებითვე, კომისიის მიერ  შესაწყალებელ პირთა მიმართ მიღებული გადაწყვეტილება მთავარ პროკურატურაში გადის დამატებით კონსტროლს“, - განაცხადა დიმიტრი ლორთქიფანიძემ და ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ პროცესში მონაწილეობას სოფლის მეურნეობის სამინისტროც კი იღებს.
უზნაძის ქუჩაზე მომხდარ გახმაურებულ მკვლელობასთან დაკავშირებით კი დიმიტრი ლორთქიფანიძე აცხადებს, რომ უტყუარი მტკიცებულებებით უნდა გაეცეს პასუხი შეკითხვებს - თუ როგორ მოახერხა ერთმა ადამიანმა სამი პოლიციელის დაჭრა, ვინ დააკავა იგი და ვინ არის ამ ინციდენტისას ძარცვაში დაზარალებული ქალაბატონი.

17:30, Friday, 24.05.2013
Dimitri Lortkipanidze Suggested the Bureau of the Parliament to Set up Temporary Investigation Commission
25.09.2009
Parliamentary fraction “Strong Georgia” officially appealed to the bureau of the parliament to set up temporary investigation commission of the parliament to investigate the cases of prisoners who were pardoned.
Today MP Dimitri Lortkipanidze stated at the press-conference, that he will submit special application to the logistic department of the parliament today.
The MP spoke about the president’s statement at the conference again, that the pardoning policy should be discussed and as the president had stated, it should be cleared up how the prisoners are pardoned in Georgia.
According to him, the Investigation Commission will study principle and problems of the pardoning policy. Finally, the pardoning of Rati Rekhviashvili, suspected for the murder of the policeman, will be also studied.
Dimitri Lortkipanidze stated that Rati Lortkipanidze, who had served prison-term two times before, was pardoned without being discussed his issue by the pardoning commission. The most important is that neither he, nor his family had appealed to the commission to pardon the convicted.
Besides that, today Dimitri Lortkipanidze clarified that according to the pardoning resolution issued on 17 September, 2008, 300 prisoners convicted for grave crimes out of 1287 prisoners were pardoned by the president. Rati Rekhviashivli was among those 300 people. We wonder which department suggested the president to pardon those people.
“The head of the pardoning commission Elene Tevdoradze stated that, her commission did not give this list to the president. She said the chief prosecutor makes the lists and according to her, the list drawn up by the commission is also checked by the chief prosecutor”, said Dimitri Lortkipanidze and added that the ministry of agriculture also takes part in drawing up the list.
Dimitri Lortkipanidze spoke about the murder in Uznadze Street, Tbilisi and said that all questions about this accident shall be answered with grounded proofs - how one man managed to wound three policemen and who is the woman who was robbed by the criminal.
The entire parliamentary minority supports the initiative of setting up the Investigation Commission.